şükela:  tümü | bugün
 • exodus 8: 2 musa aracılığıyla firavuna gönderilmiştir. buna göre, halkını azat etmezse topyekün kurbağalarla cezalandırılacaktırlar. tehditin hedefi firavun, bedeli ise halktır. filmde de aynı tema defalarca işlenmiştir. babakızını taciz eder, ya da etmez, daha emin bile değildir; esas kaybeden kızdır. baba karısını aldatır, oğluyla yapayalnız bırakır, esas kaybeden oğuldur; başka iki baba hayatta gerçekleştiremediği herşeyin acısını minicik oğullarından, gereğinden fazla bahşedilmiş zekaları yoluyla çıkarmaya çalışır, esas kaybeden yine o iki zeki oğul olur... baba geçmiştir ve gökten yağan kurbağalar gelir sonunda çocukları vurur.
 • filmi seyrettiğim üç saat sonunda, hayat bu işte ve böyle devam edecek diye mırıldanarak yatağa doğru yollandım, yaptığım yanlışlar ve üzdüğüm insanları düşündüğüm bir gece geçirdim. içimden ben şimdiye kadar kasıtlı olarak kimseyi üzmedim ve asla hiç kimsenin benden nefret etmesini istemiyorum diye sayıkladım. bi türlü uyuyamadım. kötü hissettim. yaşadıklarımı boş hissettim. bir an kafayı yediğimi zannettim. fimde beni bu kadar karıştıran neydi bilmiyorum ama beynim uzun zamandır hiç çalışmadığı kadar çalıştı hem de benim kontrolüm dışında. o çocuk gibi böyle şeyler olur deyip geçmek istedim ama gökten kurbağa yağacak kadar kötü bişey yaptığımı düşündüm. sonra uyudum. sabah ben yine aynı bendim.
 • "fargo" daki performansıyla en az frances mcdormand kadar oscar hakeden, william h macy 'nin magnolia'daki performanslarından birinde :

  yani kurbağalı sahnede ağlayarak :
  --- spoiler ---
  " verecek sevgim var, ama verecek kimsem yok"
  --- spoiler ---

  diyerek bendenizi yarmış , sonra dikmiş ve tekrar yarmış film. . .
 • tom cruise'un kendisine kasıs sorular soran gazeteci kevaseye "i am quietly judging you" dedigi sahne unutulur gibi degil
 • kafayi blenderdan geciren film.. 8,2 konusu kartlari dagitirken de wardi.. 2 isteyen adama 8 veriyordu dealer..

  - exodus 8:2 incil'de kurbaga'lardan dolayi ortaya cikan bir salgindan bahsediyormu$..
  - bunun yani sira 1-877-tame-her numarasini aradiginizda gercekten de tom cruise'un sesinin cevap verdigi bir voice mail cikiyormu$..
  - tom cruise'un seduce & destroy semineri ba$inda calan muzik kubrick'in 2001 a space odyssey'de kullandigi muzikmi$ denilen o ki yonetmen eyes wide shut'ta oynami$ tom cruise araciligiyla bir saygi duru$u yapmi$..
 • t.j. mackey'nin (tom cruise) yaptıkları çok sevidiği annesini kaybetmesi sonucu olarak ortaya çıkmış bir durumdu ve filmde bu durumun takdir edildiğine dair bi ima yoktu hatta komik derecede abartılmıştı. yönetmenin herhangi bir aşağılama amacı olduğunu sanmıyorum, bu kadar abartmasının nedeni karakterin psikolojisini seyirciye daha iyi anlatabilmek..
 • adi manolya cicegi sadece bir gun actigindan, film de sadece bir gunde gectiginden ortaya cikmistir. ayrica sonlarina dogru trafik isiklarinda kesisir birkac karakterin hayati, o kirmizi isik da magnolia caddesinin trafik isiklaridir. zekice kucuk oyun dolu muazzam bir is cikartmistir pt anderson. (bkz: pt andersonlasmak)
 • soundtrack'inde 2 adet supertramp bulunduran cici film...
  (bkz: goodbye stranger)
  (bkz: logical song).

  bir de filmin sonunda, "bu kadar kurbaga etraftan nasil temizlenecek, her yer bombok oldu" diye her niyeyse kendimi dertlerden dertlere sürükledigim bir film kendisi...
 • --- spoiler ---
  # gittikçe acayipleşen yarışma sorularından biri "meşhur bir şarkıyı klasik batı müziği düzenlemesiyle dinleyeceksiniz. sizce o şarkıdaki temayı hangi klasik müzik bestekârı besteleseydi böyle bir tema ortaya çıkardı?" mealindeydi. 2 defa çalınıyordu, ilki brahms, ikincisi ravel tarzında seslendiriliyordu. 3. seslendirmeden önce spiker amca fenalaşıp düşüyordu. düşmeden önce de yanlışlıkla "marş formunda, chopin eseri, galiba cevabı söyledim" vs. diye geveliyordu. zannımca müzisyenler tarafından seslendirilemeyen ama ölmek üzere olan spikerin cevabı ağzından kaçırarak andığı eser "cenaze marşı" idi.
  --- spoiler ---
 • imdb puanının sabit 8.2 olmasını istiyorum.