şükela:  tümü | bugün soru sor
 • donerek ilerlemekte olan bir topun bir yuzunun, topun gittigi dogrultu ile ayni yone dogru donuyor olmasindan dolayi, gidilen istikametin ters yonune dogru donen diger yuzunden daha hizli olmasindan kaynaklanir. topun iki tarafi arasinda ki hiz farki, hizli taraf cevresinde daha fazla hava basinci olusmasina yol acar ve topu o yonde iter. gunluk kullanimda falso diye gecer.

  ornekleri icin:
  (bkz: muz orta)
  (bkz: topspin)
 • bu haftaki fenerbahçe - çaykur rize spor maçında roberto carlos tarafından uç bir örneği gösterilmiştir. topun istikamet değiştirme açısının kaç derece olduğunun saptanmasını siz sözlükçülere bırakıyorum.
  http://incelee.blogspot.com/…tarihe-geecek-utu.html
  diğer taraftan bu muhteşem fizik olayının golle sonuçlanmaması üzücüdür ama direkteki patlama sesi halen kulaklardadır. çaykur kalecisi için topun gelişi, dönüşü, yakalayamayışı, sonra duyduğu ses ve başında hissettiği rebound darbesi hepsi birer unutulmaz anı olacaktır. olayı en iyi yerden izlemiştir.
 • juventus'lu pogba'nın udinese'ye attığı şu golde görülebilecek etkidir.

  nedir ne değildir öğrenmek için şu makaleyi okuyunuz.

  magnus etkisi

  en güzel örneklerinden birisi, roberto carlos'un 1997 yılında fransa'ya attığı gol
 • dönerek ilerlemekte olan bir sistemin; dönerken bir yüzünde ilerlediği hızla aynı yönde, diğer yüzünde ise ters yönde ilerlemesi sonucunda akış ayrılması iki yüzeyde aynı anda gerçekleşmez.

  bunun sonucunda akış ayrılmasının geç olduğu yüzeyde akış cisme bir kuvvet uygulayarak dönmesine neden olur. helikopterlerin arka tarafında bulunan dikey küçük pervane dönerek ana pervanenin oluşturğu bu kuvveti engellemek için kullanılır.

  bu etkiye literatürde magnus etkisi denir.
 • surprising applications of the magnus effect:
  (bkz: https://www.youtube.com/watch?v=2osrvznw9fe)
 • (bkz: kasgarlimagnus)

  falso, dönmek, bikini kelimeleriyle daha anlamlanan...
 • (bkz: baseball)
  (bkz: pitching)

  aynı zamanda diğer önemli konular için;
  (bkz: buoying)
  (bkz: gravity)
  (bkz: angular momentum)
 • bernoulli prensibi ile açıklanır. otomobilinizle bir tırın yanından geçerken aaracınızın tıra doğru çekilmesi veya iki geminin yaklaştıklarında birbirini çekmesi veya hortumun ucunu sıkınca daha uzağa suyu fışkırtabilmeniz hep aynı etkinin bir sonucudur. işte bunlar hep basınç.