şükela:  tümü | bugün
 • daha himalayaların altındaki laboratuvar tüpündeyken babasıyla iletişime başlayan, warp'un derinliklerine bakmış ve bir gözünü kaybetmiş, thousand sons'ın babası primarch.

  mortarion ve leman russ tarafından sevilmese de, horus lupercal, lorgar aurelian ve jaghatai khan'la arası iyidir.

  prospero gezegeninde imperium tarafından bulunduğunda leyjonu çok kötü durumdadır. psişik güçleri itibariyle warp tarafından taciz edilen ve kontrol edilemez boyutlardaki mutasyonlar yüzünden zor günler geçiren oğulları için warp'a dalmış ve bir anlaşma karşılığında gözünü feda etmiştir.

  bu olayı diğer herkese, "abi lab'da falan bulduk bi çözüm genetikmiş olay" diyerek anlatmıştır.

  council of nikea'da çok büyük hayal kırıklığına uğramış ancak yolundan dönmemiştir. horus'un ihanetini babasına anlatmak için psişik yollarla imparatorluk sarayına girmiş ve bir çuval inciri berbat etmiştir.

  bu olaydan sonra emperor itlerini prospero'ya salmış**** ve köküne kadar sadık thousand sons'ı kaos'un kucağına itmiştir.
 • fenrisi yakmış ve prospero'nun intikamını almıştır.
 • babası imparator'un leman russprospero'ya yollama sebebi imperial palace'da hesap vermesi için magnus the red'in "tutuklanmasını" istemesidir. zira her ne kadar kullanması yasaklanmış güçlerini kullanarak imparator'un çok önemli ve gizli webway projesine tamiri imkansız bir şekilde zarar vermiş olsa da magnus the red imparator için oldukça önemliydi; zira golden throne'a aslen magnus the red'in oturması ve onu çalıştırması tasarlanmıştı.

  ne var ki ihaneti henüz imperium of man tarafından öğrenilmemiş horus lupercal yolda leman russ'a babalarının tutuklamadan vazgeçtiğini; magnus, thousand sons ve prospero'nun imha edilmesini emrettiği bildirir. buna kanan russ geri zekalısı da prospero'da taş üstünde taş, baş üstünde baş bırakmaz. magnus the red, leman russ ile giriştiği çarpışmada oturtuğu sağlam bir yumrukla russ'ın kalplerinden birini sökmeyi becerse de nam-ı diğer imparator'un celladı russ, fiziksel kavgadaki tecrübesini kullanarak magnus'un yakalayıp belini kırar. magnus'un bu müşkül durumunda kaos tanrısı tzeentch yardımına gelip kendisine sonsuz bağlılık ve ruhunu sunması karşılığında kendisini, gezegenini, lejyonunu ve elde etmiş olduğu irfanı kurtarmayı teklif eder. teklifi kabul eden magnus ruhu ve bağlığına karşılık olarak başkenti ve lejyonuyla birlikte eye of terror'daki planet of the sorcerers'a naklolur.

  imparator'un en akıllı ve psişik olarak en güçlü oğlu magnus the red, horus'un ihanetini haber vermek isterken horus ve tzeentch'in oyununa gelerek kafirlerin tarafına geçmek zorunda kalmıştır. kendisi artık bir daemon primarch'tır...
 • 40k evreninde akıbetine üzüldüğüm ikinci primarchtır magnus. tamamen iyi niyetinden ve babasının gözüne girmek için debelenmesiyle olmayacak hasar vermiştir imparator'un planlarına. son romanlardan anladığımız kadarıyla zaten imparator kaos'un bir iç savaşa yolaçacağını tahmin etmekte olduğundan bazı primarchları (mesela angron) düzeltmek için herhangi bir çaba sarfetmemiştir. ancak tahmin edemediği nokta hangi primarchların döneceğidir. magnus'ta bu "dönmez" tarafında düşünülenlerden birisidir sanırım. ancak horus'un russ'ı prospero'ya salmasından sonra bu adam istemeye istemeye dönmek zorunda kalmıştır bir nevi.

  yoksa tam da denildiği üzere golden throne'da oturmak üzere "şekillendirilmiş" bir primarchtır kendisi.