şükela:  tümü | bugün
 • rumcası famagusta olan kentin kipris türkçesi ile söylenişi
 • (bkz: gazimağusa)
 • rumcası 'kumun içinde saklı' anlamındaki ammochostos, ingilizcesi ise famagusta olan ve 1974'te gazilik ünvanını alıp halen kıbrıslılar tarafından sadece 'mağusa' diye adlandırılan şehir.

  magosa yanlış söyleniş şeklidir. kıbrıslılar tarafından böyle söylenen uyarılır, ısrarla devam ederse cahilliğine verilip ortamdan hızlıca uzaklaşılır.
 • sonbaharın ortasında günlük güneşlik şehir.

  salamis'teyiz. fazla sıcak olmasa da saat 11:00 gibi kıvamına gelir. bugün kısmetse denize de gireceğiz. herkes cıvıl cıvıl.

  insanın dönesi gelmiyor... gerçi, sevgilimi gönderip bir hafta daha takılabilirim buralarda...

  bu arada, daha şehre gitmedik ama, trafiği berbatmış, diyolaaa...
 • denizi harikadır. yemekler gereksiz pahalıdır. marketlerde öyle.
  ingiliz hayranlığı can sıkıcıdır.
  ayrıca afrikalıları zor koşullarda çalıştırıyorlar. düşük fiyatlara, oldukça düşük.
  küçük bir yerdir, her köşe başı tutulmuştur.
  belirli aileler belirli işlerin başındadır, hepsi birbiriyle paslaşır.
  6 ay kaldım iş için, üniversiteliler halkın geçim kaynağı olmuş.
  havası, denizi güzel yani sadece.
 • kıbrıs'ın tarihi kalıntılarıyla ünlü ama bir o kadar kadersiz şehridir kendisi. en büyük sebebi ise, şehrin yarısının hala tsk askeri tarafından kontrol ediliyor olmasıdır. çünkü bu zamanının zengin bölgesi kapalı ve çürümeye terk edilmişken, halkın girişi (hatta fotoğraf ve video ile görüntülenmesi) yasaktır. içeride hali hazırda sadece çok güzel bir kumsala sahip ordu evi, askeri personel ve ailelerine (tabi ki üst rütbeler) hizmet vermektedir. neyse, kapalı maraş ayrı bir konudur.
  pek dile getirilmese de 1571'de adanın osmanlı tarafından fethinden önce, adanın en zengin kentiydi. nereye bakarsanız bakın, tarihi bir kalıntı görüürsünüz. hani malta'ya gidenleriniz vardır, orada gördükleriniz gibi iki üç taş değil. bildiğiniz saraylar, katedraller görürsünüz. neyse efendim, bu şehir o kadar zenginmiş ki şehrin surlarını güçlendirmek için bazı yazılı çizili belgelere göre zamanının ünlü mücidi, leonardo da vinci'yi adaya davet etmişler (çünkü fetih öncesi ağırlıklı olarak venedikliler yönetimde). yine de tartışma konusu. ünlü yazar w. shakespeare'in othello eserinin ilham kaynağı ve kaleme almaya başladığı eseri, yine antik şehir içinde bir iç kale özelliği taşıyan othello kalesi'dir. şehir eskiden denizle sınır olduğundan, şimdilerde yağmur yağdığında şehrin modern yerlerini sular basarken, surların içinde, zamanında yollara verilen eğimden dolayı su baskınları olmaz. şehrin ilk yapılaşma yeri antik kendt salamis harabeleri, efes antik kenti'ni aratmaz ve yazları oradaki antik amfi tiyatroda dünyaca ünlü isimler konderler verir. şehrin biraz dışında st. barnabas manastırı, hrıstiyan dünyası için büyük önem arz eder.
  bu ve bunun gibi birçok detaya rağmen, kınrıs'ın kuzeyinin mevcut durumundan dolayı çok az turist gelir ve maalesef türkiye kamuoyunda adanın genelindeki gibi casinoları ile ünlüdür. halbu ki o kadar güzel (ve bedeva) plaj ve denizleri vardır ki, hayran kalırsınız. ve evet, şehir gazilik ünvanını m. k. atatirk'ten alsa da kıbrıs halkı mağusa (ki orijinal ismi budur) demekten vazgeçmiyorlar. sevmediklerinden değil (bilakis şehrin ortasında kocaman bir atatürk heykeli vardır), alışkanlıklarından. ve yine evet, magosa, magusa diyenlere hiç haz etmezler. onlar için bu, lefkoşa'ya lefkoşe, ankara'ya angara demek gibidir. hoş değildir. ısrar etmeyiniz.
 • türk lirasının hükmü bir girne, bir lefkoşa'ya göre daha çok geçer burada. daü, itü kktc ve yeni açılan adakent üniversitesi bu şehirdedir. sulu çemberin yukarısı daha çok öğrencilerin olduğu muhitidir. kapalı maraş ve gülseren askerî kışlası nedeniyle sahil şehri olmasına rağmen yeterince sahille içli dışlı değildir. bir tek palm beach var kısacık. şöyle sahil şehri şanına yaraşan bi kordonu yok. ha ama şunu da söylemek getek; kktc'nin en güzel plajlarından bazıları buradadır. bu arada derinya plajı halka açıldı kesin bilgi yayalım.
 • bugün daha da güzel. çarşaf gibi denizi, mis gibi güneşi.
 • inanılmaz underrated bir şehir. en büyük eksisi bütün sahil şeridinin askeriye olması, askeriye başka bir yere taşınsa ve yeni bir planlama yapılsa sahil şeridine adanın en güzel şehri bile olur kolayca, özellikle kapalı maraş'a doğru birleşen bir sahil yürüyüş yolu, inanılmaz olur.

  12 yıldır içinde yaşıyorum, baksan göt kadar kasaba gibi görünüyor ama alışınca da başka yerde bu rahatlığı bulmak çok zor. her şeyden yeterli seviyede var eğer çok gece hayatı peşinde de değilseniz kesinlikle muhteşem bir konum sakin bir yaşam için.

hesabın var mı? giriş yap