şükela:  tümü | bugün
  • akp'nin taban mobilizasyonunu, en aşağıdan en yukarıya nasıl bir çıkar dağıtım şebekesi kurulduğunu çok iyi bir şekilde tahlil eden sevinç doğan kitabı.

sinai üretim yerine küçük çaplı üretim, inşaat ve ticaret üzerine kurulu türkiye ekonomisinde, küçük çaplı girişimcilerin bir çıkar ağı şeklinde tanımlanabilir bu parti. sanayi mahallesi yerelini örneklem olarak kendine seçen bu çalışmada, o doblolu, tuğralı, (kravatsız) takım elbiseli akp'li tipolojisinin nasıl etkili ve yaygın bir örgütlenmeyi oluşturduğunu görüyoruz.

sandık komiteleri, mahalle başkanlıkları, ilçe başkanlıkları, bölge başkanlıkları, il başkanlıkları ve genel merkez şeklinde alttan üste doğru örgütlenen ve bu zincirde onbinlerce kişiyi işe koşan parti, liderin patron konumunda olduğu bir şirkete benziyor. parti üyeleri sürekli şekilde ev ziyaretleri yaparak insanların sorunlarını dinliyor, bunları raporlayıp merkeze bildiriyor. sanılanın aksine, siyasi tartışmalar yukarıdan aşağıya doğru indikçe azalıyor ve yerellerdeki partililer genel olarak "hizmet"lerin propagandasını yapıyor.

anladığım kadarıyla, sanayi mahallesi ve buna benzer binlerce yerelde, ticarette ve inşaat sektöründe başarılı olmak için bu zincirin içerisinde olmaktan başka çare yok.

http://www.iletisim.com.tr/…i-akp/9283#.waaaf9x4bn4