şükela:  tümü | bugün soru sor
 • an itibari ile milli egitim bakani ismet yılmaz'in açıkladığı sistemdir. yeni sistemin adi : mahalli yerlestirme sistemidir.

  yeni sisteme göre öğrenciler adreslerine en yakin liseye yerlestirilecek.

  öğrenci istemediği okul türüne yerlestirilmeyecek.

  ogrenciye 5 secenek hakki taninacak.

  nitelikli okullar icin tek sinav yapilacak. ve test seklinde 60 soru 90 dakika olacak.

  yabanci eğitim kurumlari isterlerse kendi sinavlarini yapabilecek

  sinav sonucu yerleştirmeler merkezi olarak yapilacak.

  edit: düzeltme
  edit : güncelleme
 • milli eğitim bakanı tarafından yalanlar ve çarpıtmalar eşliğinde açıklanmaya başlanmıştır.
  sanki her mahallede her okul türünden varmış gibi türkiye gerçeklerinin yine gözardı edildiği görülüyor.

  mayıs ayında açıklayacakları proje okullarına ve fen liseleri için isteyen öğrenciler illerde yapılacak merkezi sınava girecekmiş. öğrencilerin yarısı yine bu sınava girmek isteyecektir. sınavın kaldırılmasındaki birinci argüman çocukların sınava hazırlanmasıydı ve bunun stres oluşturduğuydu. bu okullarda okumak isteyen öğrenciler zaten yine bu sınava hazırlanıp stres yapacaklardır. diğer öğrencilerin zaten teog umrunda değildi, onlar için de değişen bir şey olmayacak.

  geri kalan öğrenciler velileriyle birlikte evlerine en yakın 5 okulu tercih edip yerleştirilecekmiş. bu yerleştirmenin neye göre yapılacağı henüz açıklanmadı. muhtemelen not ortalamasına göre.

  edit: değişen bir şey yok arkadaşlar dağılın. teogda ders ders olmak üzere yılda iki kez sınav yapılıyordu. bunda da yıl sonunda tek sınav yapılacak. geri kalanlar da diğer okullara not ortalamasına göre yerleştirilecek. zaten türkiye şartlarında sınav yapmaktan başka seçenek olmadığı bu işin içinde olan herkes tarafından biliniyor.

  bir gecede cumhurbaşkanının aklına esip söylediği cümle yüzünden çocukları iki aydır belirsizlikte bıraktılar. sonuçta tükürdüklerini yalamak zorunda kaldılar.

  edit 2 : bazı arkadaşlar aşağılarda fen liselerinin yanına taşınılacağını falan yazıp cahilce eleştiriyor. fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, bazı imam hatip liseleri ve bazı köklü anadolu lisesi merkezi sınavla alan liseler grubunda olacak. ancak diğer okullar için illaki adres sahtekarlığı söz konusu olacaktır.
 • can çekişen eğitim sistemine yapılan altın vuruş. daha düne kadar şunu gördü bu gözler, sizin her tarafınız eğitim olsa ne olur, sistem olsa ne olur?
 • eski milli savunma bakanı, şimdinin milli eğitim bakanı ismet yılmaz tarafından açıklanmakta olan sistemdir. haber kanalları canlı yayınlıyor. sınavsız geçişi sağlayacağız diyor. amacımız bütün liseleri fen liseleri seviyesine çıkarmak diyor. eğitim sisteminin mükemmel bir seviyeye geldiğini anlatıyor.
 • gayrimenkulda yeni sistem.
 • tanım: teog yerine gelen yeni eğitim sistemi.

  öncelikle tüm velilere geçmiş olsun.

  yakınınızda imam-hatip varsa kaçarınız yok. çocuğunuz imam-hatibe gitme oranı baya yüksek.
 • eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme sistemi olarak adlandırılan sistem.
  (bkz: akp'lilerin çürük raporu alan çocukları) listesine giren çocukları gibi, aynı vekillerin oğulları, yeğenleri, torunları, akrabaları falan sınavsız olduğu için en kaliteli eğitimi veren liselere doluşacaklar.
  nasıl olacak peki? adrese dayalı kayıt sistemiyle falan hikaye.
  çocuğun adresini göster kuloğlu mahallesi no: bilmem kaç beyoğlu istanbul yerleşsin (bkz: galatasaray lisesi)'ne
  çırağan cad. no:80 ortaköy, beşiktaş/istanbul, yerleşsin (bkz: kabataş erkek lisesi)ne
  iskenderpaşa mahallesi, atatürk blv. no:15, 34080 fatih/istanbul, yerleşsin (bkz: pertevniyal lisesi)'ne. bu kadar. adresini değiştir yeter. bunlar yapar mı yapar...
 • başarılı ve başarısızları aynı sınıfa koyup başarıyı arttıracakmış. özetle özele yazdırın diyor. bu durum emlak piyasasını da etkiler epey.
 • o zaman herkes evine en yakın yerde çalışsın.

  mesela cumhurbaşkanlığı sarayında da beştepede yaşayan biri çalışsın ve cumhurbaşkanı olsun. bence şu andakinden farklı bir durum olmaz.

  şu an itibariyle zaten rezil bir durumda olan eğitim sistemi tam olarak çökmüştür.
  (bkz: are)