• "söylediklerinize dikkat edin, düşüncelere dönüşür. düşüncelerinize dikkat edin, duygularınıza dönüşür. duygularınıza dikkat edin, davranışlarınıza dönüşür. davranışlarınıza dikkat edin, alışkanlıklarınıza dönüşür. alışkanlıklarınıza dikkat edin, değerlerinize dönüşür. değerlerinize dikkat edin, karakterinize dönüşür. karakterinize dikkat edin, kaderinize dönüşür" diyen pasif direniş akımının gurusu.
  • "uğrunda öleceğim bir davam var fakat uğrunda öldürecek hiçbir davam yoktur."
    "yemin ederim dünyadaki tüm topraklar tek bir insanın kanını akıtmaya değmez."
    demiştir.
  • “hindistan'da ne zaman hindûlar ile müslümanlar ingiliz sömürgeciligine karşı ortak hareket etmeye başlasalar, hemen bir gece birileri bir inek katledip, cesedini hindûlar'ın geçtiği yola atardı. ertesi sabah insanlar ıngilizler'i unutup birbirlerine saldırırdı.”
  • "sıkılmış yumruklarla el sıkışamazsınız".
  • halide edip adıvar, 1935 yılındaki hindistan ziyareti sırasında mahatma gandi ile sıcak bir dostluk kurar. aynı günlerde halide hanım bir yakınını yitirdiği haberini alır memleketten. bunu işiten gandi halide hanım'a, hayatımda işittiğim en naif ve duygusal taziye mesajını gönderir:

"ölümün sizin için bir dehşet olmadığını biliyorum. ölüm sizin için yakın bir dost... bu yüzden size taziyelerimi iletmiyorum. ancak şu anda bir dosta ihtiyaç duyarsanız, acınızı, kaybınızı, ayrılığınızı sessizce paylaşmaya hazır pek çok dostunuz arasında beni de sayın."
  • "mustafa kemal ingilizleri yenene kadar tanrıyı da ingiliz zannediyordum." sözünü söylemiş ve uyguladığı pasif direnişle ingilizleri yenmiş büyük tarihsel figür.
  • bizi yokedecekler şunlardır:
    ilkesiz siyaset,
    vicdanı sollayan eğlence
    çalışmadan zenginlik,
    bilgili ama karaktersiz insanlar,
    ahlâktan yoksun bir iş dünyası,
    insan sevgisini alt plana itmiş bilim,
    özveriden yoksun bir din anlayışı.
  • sanıldığı kadar iyi biri, öyle melek falan değildir; hatta iblistir; ittir gandi. karısı zatürreye yakalandığında, ingiliz doktorlar penisilin iğnesiyle karısının iyileşeceğini söylediklerinde onları reddetmiştir ve karısı bu hastalıktan ölmüştür. daha sonra gandi sıtmaya yakalanmıştır ve karısına penisilin vermelerini kabul etmediği ingiliz doktorlardan gelen kinin ilacını kabul etmiş ve hayatını kurtarmıştır. ayrıca ingiliz doktorların kendisine apandisit tedavisi uygulamasına da izin vermiştir.

kaynak
  • gandhi: "özgürlüğün çoğunlukla cezaevlerinin duvarları arasında, bazen de idam sehpasında aranması gerekir; asla meclislerde, mahkemelerde ya da okullarda değil."
  • "güç, fiziksel kapasiteden gelmez. yenilmez bir istekten gelir." demiştir.
hesabın var mı? giriş yap