şükela:  tümü | bugün
 • yakın çağ ediplerimizden.. 'ay gözetleme komitesi', 'korku oyunu' gibi adı güzel, kendi güzel kitapları vardır.. hem de 'soguma' ve 'ruh ikizini arar' gibi titreten* kitapları..

  (bak gene aynı batağa saplandık.. metafor çekme halatımız yanımızda mı selim?..)
 • b yüzü mimar olan bir zattır efendim mahir bey.. a yüzünde yer alan, ruh ikizini arar nağmesi yüzünden de mercedes firmasıyla mahkemelik olmuştur ayrıca.. zira mercedes beyler, bir dönem, reklam sloganlarında "ruh ikizini arar" diye çığırıp durmuşlardır, ve mahir bey de "o benim ikizim, bre zındıklar" diyerek telif hakkı peşinde telef olma yoluna gitmiştir..

  beri yanda, ruh ikisini de aramamıştır ya, ayrı..
 • mahir bey 51 doğumludur. mimarlık filan okumuştur ve 30 küsur yıldır da yazmaktadır. ilk kitabı unutulmak tozları isimlidir ve baştan sona şiir doludur. 5 öykü ve bir de novella (yolun vahşi kıyısı) barındıran ay gözetleme komitesi ise müstehzi mevcudiyetine çizgi yayınları sayesinde (1987 senesinde) kavuşmuştur.
 • 1951 yılında istanbul'da doğdu. samsun ve kadıköy maarif koleji'nde okudu. yüksek öğrenimini i.d.g.s.a. yüksek mimarlık fakültesi'nde tamamladı. bir süre mimarlık yaptı. suudi arabistan'da çalıştı. çeşitli avrupa, asya ve afrika ülkelerini dolaştı. 1973 yılında yansıma dergisinde çıkan ilk şiirinin ardından oluşum, somut, yarın, gösteri, tan, şiir atı, varlık, defter gibi çeşitli dergilerde şiirleriyle görüldü. 1987'den sonra düzyazıya ağırlık veren öztaş'ın öyküleri "tuhaf bir öykü atmosferi içinde, ürpertici, karabasansı dünyalar yaratmakta çok başarılı oldu" (türk yazınından seçilmiş kısa öyküler, adam yayınları), "öykülerinde daha çok insanın varoluşunu; aşk, cinsellik, korku, ölüm gibi ana kavramları tartışan ve sorgulayan bir tutum sergiledi" (türk öykü antolojisi, varlık yayınları) biçiminde değerlendirildi. genç kuşak öykücülerinin başarılılarından sayıldı. öteki kadın adlı öyküsüyle playboy dergisinin düzenlediği hikâye yarışmasında birincilik ödülü (1988) aldı. mahir öztaş'a ulaşmak için: yapıtları: şiir: unutulmak tozları (yaşantı-sanat, 1983). öykü: ay gözetleme komitesi (çizgi 1987; 1988 sait faik hikâye armağanı), korku oyunu (afa 1989; yunus nadi 1989-90 öykü kitabı, ikincilik ödülü), ruh ikizini arar (yky 1997). roman: soğuma (yky 1995; yunus nadi 1996 roman ödülü), bir arzuyu beslemek.
 • selçuk altun'un samsun'dan okul arkadaşı.
 • orhan pamuk un da gençliğinde devam ettiği, abd'deki iowa universitesindeki international writing program (iwp) programına gitmiştir kendisi 2004 yılında. abd yetiştirmesi yazarlardandir.

  51 doğumlu bir yazar niye amerikada , "potansiyel yazarlara kitap yazma ortamı sağlayan sözde iyiliksever" bir kursa gider? şüphe uyandırıcıdır.

  yakında ona da uluslararasi lobilerden bir odul verilmesini bekliyoruz (bkz: hadi hayırlısı)
 • koparıldığımız topraklar adlı yeni romanı çıktı. yky'den.
 • kitaplarından biri kendi başlığına yönlenen yazar.

  halbuki kitabın kendi başlığı olsa daha güzel olmaz mı?

  (bkz: bir arzuyu beslemek)