şükela:  tümü | bugün soru sor
  • geçtiğimiz günlerde istanbul bilgi üniversitesi bünyesinde çalışmalarına başlayan alevi toplulukları çalışma birimi (alto) – tez sunumları'nın ilkini "anadolu'da heterodoks topluluklarının ibadet yapılarının mimari özellikleri" isimli çalışması ile yapmış olan derya deniz adam. aklına bereket.
  • kendisiyle bir sosyal medya platformunda takipleşiyorduk. haftalar önce açılan ve unutulan bir tartışmayı bu hafta durduk yere alevlendirerek bana tepeden tepeden "hiçbir şey bilmiyorsun, cahilsin" dedi. mümkündür, herkes her şeyi bilemez ama bak lewis mumford bile benim dediğimi diyor. ben cahilsem sen doğrusunu söyle işin aslı nedir dedim. sen beni mi sınıyorsun, benim bu kadar tezim, şurda masterım var dedi? hayır hocam, cahil olan benim, hoca olan sensin dedim. burdan yazamam telefondan tartışırız dedi. e tartıştığımız platform burası, tartışamadığın şeyi niye buraya getiriyorsun? neyse, sen cehaletimi gider ve bana doğrusunu söyle dedim. telefonda konuşuruz dedi. ben arkadaşlarıma telefon veriyorum sadece lütfen beni burdan aydınlatır mısınız hocam dedim. cahilsin, bilgisizsin, garipsin, seni engelliyorum dedi. yav cehalet de suç değil, cehaletimi gider işte niye engelliyorsun dedim, kavga çıkarmadan doğrusunu söylesene dedim. "cahilsin, bilgisizsin, bilmediğin şeyler hakkında konuşmaktan utanmıyorsun" diye hakaret ederek pat diye engelledi... oysa konuşmasını ve beni aydınlatmasını beklemiştim, tüh, kavga çıkararak bir sürü de hakaret ederek çekti gitti...

sen kalk alevi/bektaşi filan de, ekmeğini ye, sonra en ufak bir tartışmada içindeki sünni türk erkek iktidarı çıksın ve cahilsin, engelliyorum diyerek insanları ez... oysa alt tarafı sorduğum şey için "ben de bilmiyorum" diyecekti ama boş kitabi bilgi ve kofti titr ile dolmuş errrkek egosu bana baştan "cahil"i yapıştırdığı için, geri vites almak yerine, vitesi de hakareti de büyüttükçe büyüttü.

hakettiği yer olan sünni iktidar çalışmalarına dönmesini beklediğim tezci. akıl ve kamillik küpü maşallah

edit: kendisi kültür bakanlığı destekli imiş. kubbe formunun bir pagan mimari formu olduğunu bilmediğinde, ve hat sanatının hurufilerle ilişkisini sorduğumda bana cevap veremediğinde bu müthiş bilgiyi tahmin etmeliydim. kısmet...
  • öyle böyle değil şu hayatta hayran olduğum kadar bilgiye sahip biridir. tüvidır'da engeller engellemez. ne olduğunu bilemem. fakat bir mimar olarak onunla konuştukça daha da bilgilenirim.

iyi ki var ve hep olsundur.

kendisine kültür bakanlığı desteği filan da yoktur. yanlış biliyor be sunuyorsunuz.

babamın oğlu değildir ama genel olarak herkesin "cahil" olarak betimleyemeceği biridir. ben bunu bilir bunu söylerim.