• mahir ünal ak parti'nin gerçek yüzüdür. içinde gizlediklerinin dışa vurumudur.
  • bir insan kendi dili ve milletiyle övünür. neden arapça ve arap milliyetçiliğine hayranlık duyar, anlamakta zorlanıyorum. 23 tane arap ülkesini üst üste topla yarım türkiye etmez. bunu atatürk'ün kurduğu laik demokratik cumhuriyete ve devrimlerine borçluyuz.
  • türkçe düşmanlığı pahalıya patlamış. ahahaha.

10 milyon arap getirdiniz diye arap ülkesi olmadı hâlâ bu ülke.
  • profil olarak tipik bir akp'li ve siyasal islamcı olmasının yanında diğerlerinden ekstra olarak kamera karşısında sürekli artis artis bakışlar atıp triplere girmesi, kendini beğenmiş bir şovmen edasıyla konuşması, yüzünde sürekli aşağılayıcı ve dalga geçer gibi bir ifade bulunmasıyla 16 yıllık akp döneminde maruz kaldığımız en antipatik tip olabilir. öyle ki bunun yanına bekir bozdağ'ı koysan o bile daha sevimli görünür.
  • belgelerle ilgili sorulan soruya, "bakın, görmediğiniz belge sahte hükmündedir" yanıtını verdi. gazetecinin, "ankara'daki arkadaşlarımıza belgeler dağıtılmış" lafı üzerine de, "bakın, fotokopi üzerinden yorum yapmak doğru değil" dedi.

bu ülkenin bürokratları çok sevimli.
  • içindeki atatürk ve cumhuriyet düşmanlığı o denli büyük ki, biat ettiği reisinin ne duruma düşeceğini düşünmeden içindeki pisliği kusabiliyor.

ya da şöyle mi demeliydim...

biat ettiği reisinin talimatıyla içindeki atatürk ve cumhuriyet düşmanlığını açık açık, hiç çekinmeden kusarak nabız mı yokluyor?..

2. si daha mantıklı. zira tasma başkasındayken kendi yolunda gidilmez.
  • "ben aslında dağ başında bile telefon çekiyor, altyapı çok gelişti demek istedim" tarzında bir açıklamayla sıvama kısmına geçmiş olan akp gb yardımcısı. adama sorarlar madem altyapıdan bilmemneden bahsediyorsun telefonun parası ne alaka diye.
  • o çok savunduğu alfabeyle soyadını yazmaya çalışmasını öneriyorum kendisine.

gelin, kendisine yardımcı olalım.

türkçede uzun ünlü yok. arapçadaysa kısa ünlü yok. yani var da arap alfabesinde harf olarak yazılmıyor, harekelerle gösteriliyor. ama osmanlı türkçesinde hareke yok, kullanılmıyor.
    -fars alfabesinde de durum aynı.
    -fars mı? o nereden çıktı?

şimdi şöyle: türkçedeki ç, g, j sesleri arap hançeresinde yok. e n'olacak, bu harfleri içeren yüzlerce türkçe kelimeyi yok mu sayacağız? hayır elbette. islamiyet'i de kendilerinden öğrendiğimiz farslarda da var bu sesler. bu üç harfi onlardan almışız. o yüzden arap alfabesi değil de osmanlı alfabesi diyoruz.

şimdi konuya dönersek "ünal" yazmak için bize ne lazım?
    bir ü, bir n, bir a ve bir l.

ü yazacağız şimdi osmanlı alfabesiyle.
    -e ama ü için bir harf yok.
    -niye?
    -çünkü arapçada yok bu ses. bak allah'ın işine ki farsçada da yok.
    -ne yapacağız?
    -uyduracağız.

şöyle uydurmuşlar:
    -ü'ye en yakın ses ne bu alfabede?
    -u.
    -u'yu nasıl yazıyoruz?
    -kısaysa yazmıyoruz.
    -hoppalaaa! bunu uzun u şeklinde yazalım o zaman.
    -yazalım tabii de aslında uzun u'yu yazdığımız harf ayrı bir harf değil, o aslında v.
    -v mi, bildiğimiz v mi?
    -vallahi öyle.
    -tamam, onunla yazalım o zaman. ama bunun v'den farklı olduğunu göstermek lazım. ne yapalım?
    -arap alfabrsindeki asli ünlü harf, elif. o harfi koyalım kelimenin ilk harfi u veya ü olan örneklerde.
    -o ne saçma şey yahu! iyi tamam, öyle yazalım madem.

elif ve vav harfi ilk hecenin başında olunca o, ö, u, ü oluyor. ama bu yazımla a, e de okunur.

yahu bir ü yazacağız altı üstü. olasılıklara bak!

neyse... devam edelim.

n yazacağız. n ortak ses, bizde de var arap alfabesinde de. nun ile yazıyoruz.

sıra a'da. uzun ünlü, kısa ünlü konusu yine gündeme geliyor.
    -almak türkçe fiil, yani a kısa. o zaman yazmıyorduk. -ama bu hece aslında başlı başına bir kelime. yani bir kelimenin ilk hecesinde yer alıyor o a.
    -o yüzden yazmamız lazım.
    -a sesini elif ile veriyoruz. bir de e sesini de elifle veriyoruz.
    -ama yazarsak uzun okunur.
    -olsun, n'apalım. uzun muzun, okunsun da...

son harf l. n gibi bu da var arap alfabesinde. yazıyoruz lam harfiyle.

şimdi bakalım elimizde ne var:

on al, ön al, un al, ün al, av al, ev al, ûn al, ôn al, ôn âl, ûn âl on âl, ön âl, un âl, av âl, ev âl.

ne kolay oldu, değil mi?

evet, bir gecede cahil kaldı ulema. ulu manitu!
  • artık iyice saçmalamaya başladılar. reza baskı altında konuşuyor onu biz konuşmayalım. belgeler fotokopi konuşmayalım. tapeler montaj konuşmayalım. narsist sevgili modunda ülke yönetiyorlar resmen
  • sen ve senin gibilerin yargılandığını görmeden ölmek istemiyorum
hesabın var mı? giriş yap