şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çok şahane ürünlerin yapıldığı bursanın nostaljik fırını.

  http://www.mahkemefirini.com/index3.php
 • susamlı cubukda eline su dökebilecek fırın görmedim. yediz sekiz hasanpasa falan hepsi bu alanda geridedir.
  ayrıca oraya kadar gittiyseniz bir de tahinli sardırın kagıda , kız lisesine inerken hüpletin.
 • bir zamanlar bursa kız lisesinde yatılı okuyanların kapıdan her giren ziyaretçiyi önce oraya gönderip (nail amca'nın onayını alarak elbette) özellikle un kurabiyesi sipariş ettikleri fırın.
 • hayatımın büyük bir kısmı bulunduğu mahallede geçtiği için, bir dönem iyi para bıraktığım muhteşem fırın. tuzlu çubuğu muhteşemdir, halan daha iyisini bulup yediğim herhangi bir yer olmamıştır, ikinci sırada un kurabiyesi gelir (başka yerlerde tereyağlı diye geçer). esasen hiç bir ürünü kötü değildir ama özellikle bunlarla efsaneleşmiştir. ramazan aylarında iftarlık diye poğaça çıkartır. çevresinde bir sürü ilk okul ve lise olduğu için bu iftarlıklar genelde tabanca şeklinde olurdu (halen üretiyor mu bilmiyorum). mahallede günü olan ev kadını fazla hazırlık yapmaz bir çok ikramlığını burdan alırdı. işletmecileri de kibar adamlardır. 3 kuruşun hesabını yapan tiplerden değildir. 10 gram fazla ürün koydu diye farkını istemez, cebinde para çıkışmazsa dert etmezler (en azından mahalle sakinlerine karşı tutumları böyledir).

  yakın bir zamana kadar çalışanlardan biri ayrıldı, mahkeme fırınına yakınlarda bir yerlerde (kız lisesinin karşısı sanırım) kendi fırınını kurdu (iyi midir kötü müdür bilmem). bu ayrılışla beraber fırının havası değişti. öncelikle, o karanlık kara fırın ortamı birden değişti. üstüne baklava ve benzer tatlı üretimine de başladılar. fakat ben ordan taşınmış bulunduğum için deneme şansım olmadı. gerçi bu yeni havaya alışamayan bir tek ben değilim, o mahallede iletişimim devam ettiği arkadaşlar da benimle aynı fikirdeler. üstüne bir kaç yere şube de açtılar. şubelerin birinde tuzlu çubuk aldım, tadı değişmemiş, o yüzden içim rahat.

  bursa'nın çok bilinmeyen ama bir çok fırından daha kaliteli olan fırınından, artık ünlenmiş ve görünüşe göre kalitesini bozmadan devam eden şubeleri olan bir fırına dönüşmüştür. umarım ömür boyu da bu şekilde devam eder.
 • bursa erkek lisesine yakın olması sebebiyle 4 yıllık lise eğitim öğretim hayatımda sıklıkla alışveriş yaptığım ve o lezzetlerden tattığım tarihi fırındır.

  ısrarla ben de söylemek istiyorum ki un kurabiyeleri ve tzulu çubuklarının üzerine tanımam. bugüne kadar nerde yediysem bu ikisinin tadını hiçbir yerde bulamadım.

  o semte her gidişimde -hatta çoğu zaman yolumu değiştirir uğrarım ki pek bi merkezde sayılmaz- poşetlerle çıkarım. o civarda bi misafirliğe gidicekseniz ya da giderken yolunuzun üstüyse mutlaka uğrayın.
 • kumla'da da şubesi bulunan efsane fırın, yazları önünde acayip kuyruk oluşur.
 • (bkz: tatlı halka)