şükela:  tümü | bugün
 • doğrusu "kadınları aşağılayan kelimelerin tdk'dan kaldırılmasına ret" olan başlık.

  ankara 18. idare mahkemesi; “kirli”, “esnaf”, “müsait”, “yollu”, “serbest”, “kötüleşmek”, “boyalı”, “oynak” kelimelerinin sözlükten çıkarılması talebini reddetti.
  ilgili kaynak

  feministleri rahatsız edecek olan bu kararın doğru olduğunu düşünüyorum. zira, tdk bu kelimeleri kadınları aşağılamak için sözlüğe eklemiyor. bu argo kelimeler toplumda karşılık buluyor, kullanılıyor. sözlükte, toplum tarafından kullanilan argo kelimelerin bulunması kadar dogal bir sey yok.
  kadınlar bile bu kelimelere sık sık başvuruyor misal, nefret ettiği bir hemcinsini "oynak, yollu" diye tanımlıyor.
 • son derece haklı bir karardır, dil veya sözlükten mahkeme kararıyla kelime çıkarmak ne tür bir hastalıktır? dil yaşayan ve canlı olan bir yapıdır. mahkeme kararıyla ancak idam edersiniz ama dil kendince devam eder.
 • doğru verilmiş bir karardır. mahkemeden ne sonuç çıkarsa çıksın bir şey değişmeyecekti aslında ama yine de mahkemeyi tebrik etmek gerekir kararından dolayı. kelime o anlamı kazanmışsa artık mahkeme ancak kendini tatmin etmek amacıyla karar alabilirdi. doğru karar vermesiyle en azından komik duruma düşmemiş.
 • ne kadar saçma bir konu, neyi nereden kısıtlamaya çalışıyorsunuz, dil bu yahu? dili öldürmek de nereden çıktı...

  o halde, tecavüz ediyorlar diye erkeklerden tecavüz etme organını keselim (bunu şahsen isterim, bu ayrı konu, hadım cezası da olabilir), kadınlardan da teşhire olanak sağlıyor diye am, göt, meme üçlüsünün birini keselim, diğerlerini törpüleyelim, bir diğerini kör tapa ile tıkayalım, bu mudur yani düşünce...

  asıl mesele kullanmamak, ya da şöyle yazayım başvurmamak.