şükela:  tümü | bugün soru sor
  • iran cumhurbaşkanı mahmud ahmedinejad'ın abd new york'ta, columbia universitesi'nde az sonra başlayacak konuşması. columbia üniversitesi'nin daveti özellikle yahudilerin ve israil yanlısı amerikalıların yoğun tepkisine sebep olmuş durumda. toplantının (kippalardan anlaşıldığı kadarıyla) protestocuların katılımına mazhar olduğunu söyleyebiliriz. şu an rektör öncelikle ahmedinejad'ın konuşma özgürlüğüne atıfta bulunan akabinde iran'da özgürlüklerin yokluğuna dair bir takdim konuşması yapıyor.
  • yanlış anlamdıysam rektörün açılış konuşmasında ahmedinejad'a "siz zalim bir diktatörsünüz" dediği okazyon olmuştur. mahmut abi de, daha takdim konuşmasında kişiyi dinlemeden böyle hakaret etmek pek dostane ve medeni bir hareket değildir, diye konuşmasına başladı. konuşması bir süre sonra her şeyin başı bilim eğitim temalı, kuran'dan kıssalar, hadis ve ayetlerle süslenmiş bir vaaza dönüşünce cnn normal yayınına döndü derken şimdi ahmedijad siyonistlerin büyük israil hayali ve yahudi soykırımını reddetmesinden bahsettiği için tekrar canlı yayında konuşmayı vermeye başladı.
  • "iran'da sizde oldugu gibi homoseksueller yoktur. kim size var dedi bilmiyorum ama iran'da homoseksuel yok" diyerek izleyicilerden toplu bir "ohaa" yukselmesini saglamis konusmadir.

jetonun dusmesinden sonra gelen edit: bir "ohaa" koptu ama aslinda o kadar da sasilacak bir laf degil. ahmedinejad, politikasi homoseksuelleri idam etmek olan bir devletin baskani. yani bir bakima iran'da gercekten homoseksuel yok cunku bulduklari homoseksuelleri zaten idam ediyorlar. ahmedinejad ciftci olsaydi lafinin karsiligi "curuk elmam yok" demek olurdu herhalde, elma curumezden ziyade curuk elmalari zaten yokediyorum civarlarinda yuzeysel bir soylemle.
  • ahmedijad'ın iran'da hiç homoseksüel olmadığından kelli homoseksüellere kötü davranılmadığını iddia etme cin fikirliliğini gösterdiği bir etkinlik olmuştur. biri kalkıp ben iran vatandaşıyım ve eşcinselim diye soru sorsa yok değilsin diyecek heralde. simultane tercümanı dinlemenin harap ve bitap düşürdüğüdür ayrıca.
  • homoseksuellik hakkindaki komik cevabinin harincinde ahmedinejad'in altindan cok guzel kalktigi bir konusma oldu. ozellikle filistinlilere yapilan zulum, iran'in nukleer aktivitelerinin iaea tarafindan potensiyel tehlike arz etmedigi gercegi ve iran-irak savasinda amerika'nin saddam'i desteklemesi uzerine verdigi cevaplar oldukca fazla alkis aldi. rektor'un tam olarak "petty&cruel dictator" (dar kafali ve zalim bir diktator) olarak seslenmesi bir ulkenin cumhurbaskaninin karsisinda yapilabilecek buyuk bir kabalikti. ayni zamanda, iran'da ahmedinejad'in secimlerle oldugu yere geldigi dusunuldugunde, dunyanin en unlu ve prestijli universitelerinden birinin rektorunun boyle bir hata yapmasi da gulunctu bence. bollinger'in yaptigi bir diger kabalik da ahmadinejad'in yahudi soykirimi uzerine goruslerini "ridicilous" (sacmalik) olarak dile getirmesiydi.

ama her seye ragmen ahmadinejad'in bugunun politik ortami cercevesinde amerikan topraklarinda bir universitede boylesine ozgur konusma imkani verilmesi takdir edilecek bir sey.

bunun karsiliginda ahmedinejad da butun columbia fakultesini ve ogrencilerini iran'daki universiteleri ziyaret etmeye cagirdi ve herkesin "en buyuk saygiyla" karsilanacagini soyledi.
  • iki haftadır zamanımı geçirdiğim ve dikkatle gözlemlediğim iran'da devletin başına gelmesi beni bir nebze de olsa şaşırtan muhafazakar adamın başarılı konuşmasıdır... sanırım farsi dostlarımla kurduğum duygusal bağ beni biraz da olsa objektiflikten uzaklaştırıyor... yine de konuşma metni dikkate alındığında, dün tahran'da gördüğüm transseksüeli yok sayan bölüm dışında, kendisinin iyi iş çıkardığını söylemek mümkün...

tabii bbc world'de gösterildiği üzere, amerikan gazetelerinde "evil" olarak addedilen ahmedinejad orada ağzıyla kuş tutsa, kamuoyunda "kuş katliamı yaptı" fikri canlanacağından olsa gerek, bu konuşmaya gerekli değerin verilmediği kanısındayım... sanırım abd yeni bir saddam yaratma konusunda biraz daha güç kazanmak adına bu adama böyle bir fırsat verdi... "bakın nasıl da evil görünüyor, tam bir terörist ortadoğulu işte" fikrini uyandırmak abd yönetimi için cazip olsa gerek...

evil: (en) şeytan, kötülük odağı
  • rektorun acilis konusmasiyla daha da ses getiren olay.

http://www.columbia.edu/…/09/lcbopeningremarks.html
  • sorulan sorular, yakında amerika'nın, gayleri özgürleştirmek için iran'ı işgal edip 5-10 milyon sivili öldüreceğini anlamamızı sağlamıştır.
  • ahmedinejad'dan cok bollinger'in konusmasina (ki genel olarak iyi de bi konusma) donusmus anladigimiz kadariyla. ahmedinejad benim gorebildigim kadariyla son derece akilli, ayni oranda da zalim bir adam. ona akli basinda bir insanin sempati besleyebilecegini sanmiyorum. cocuklari, 18 yasini doldurmamis ergenleri homoseksuel olduklari 'iddiasiyla' astigini, ettigi zulumleri vs vs biliyoruz. ama bollinger 'aklin, sagduyunun, ilmin, irfanin' temsilcisi ise su lafini ben anlamiyorum: "this event has nothing whatsoever to do with any “rights” of the speaker but only with our rights to listen and speak. we do it for ourselves."
    bu ne demek ya? 'event' dedigin sey eger hak ve ozgurluklerse senin ulkende o adamin kendini ifade ozgurlugu -en azindan teoride- varsa bu tabii ki onun konusma hakkidir. ayrica bir de konusma hakki diye sinirlamiyor 'any rights' diyor. komple elimin tersi cok mersi cekiyor yani. ha sen ona bu platformu bu haktan oturu vermemis olabilirsin, ama kalkip bu lafi edersen, biz bunu kendimiz icin yapiyoruz dersen, bana gore sacmalamis olursun. ayi oynatmiyorsun cunku. sirkte de degilsin. diktator miktator, adam devlet baskani statusuyle orda. bu statuye istinaden yikama yaglama yapman ne kadar yakisik alirsa 'biz kendimiz icin yapiyoruz' lafi da o kadar yakisik aliyor. o zaman dunyanin en bir cok ulkesini bizzat terorize etmis, etmedigi zaman da edenleri desteklemis amerikan baskanlarini da konusma haklarindan oturu degil kendiniz icin dinlemeye cagirdiginizi soyleyeceksin. diger canilere, zalimlere de ayni muameleyi yapacaksin. cok takdir etmistim columbia'yi vaz gecmedigi icin bu 'event' den ama butun yetkimi aldim aha simdi columbia'dan.

alinti da surdandir soran olursa: http://www.columbia.edu/…/09/lcbopeningremarks.html
  • columbia universitesi'ni sahne dekorunda siyah renge yoneltmis ve kursunun ustundeki muhtemel columbia university yazisini da ayni siyah bantlarla kapatmak zorunda birakmis konusma.
    http://www.ntvmsnbc.com/news/420873.asp

isminizin gorunmesinden madem bu kadar korkacaktiniz niye cagirdiniz? dekoru kapkara yapinca algiyi sekillendirebileceginizi mi sandiniz? columbia ogrencisi bu numaralari yiyecek kadar aptal mi?