*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yakin zamanda profesor unvani almis sahis.
 • muazzam donanımlı, kaliteli, birçok dil bilen akademisyen...
 • ingilizce, fransızca, arapça ve farsça bilir, muhteşem bir hitabet yeteneği vardır, kendisini dinlemek büyük zevktir belki de bu yüzden. siyasal bilgiler fakültesinden mezun olduktan sonra bir süre yurtdışında çalışmalarını sürdürmüştür. yüksek lisans tezini "islam kaynakları ışığında hermes ve hermetik düşünce", doktora tezini ise "ibn arabi'de varlık ve mertebeleri" üzerine vermiştir. türk ve islam eserleri müzesi'nin başkanıdır.
 • "hermetik felsefenin islam düşünce tarihinden görünümü" isimli yazısına web üzerinden ulaşılabilen değerli ilim adamı.
  http://www.hermetics.org/hermetik.html
 • şu anda yayınlanan öteki gündem programından izlediğim kadarıyla tasavvuf hakkında konuşurken her türlü popüler imgeye/simgeye/söyleme/eyleme de hakim olduğu aşikâr kişi.. ilmi-bilgisi açık açık sezilen insanlardan. serdar turgut ve pelin çift'in her türlü cehalet ürünü sorusunu-yorumunu pek bi güzel izâh eden hoca..

  takip edilecek birini daha keşfetmenin mutluluğunu yaşıyorum efenim..
 • 30 kasım 1925 tekke ve zaviyelerin kapatılması kanununu tasavvufun yasaklanması olarak ve bütün kötülüklerin kaynağı olan politik bir hata gibi yansıtması dışında hitabeti, konusuna hakimiyeti ile dinleten, izleten, etkileyici bir adam. fakat tekkelerin kapatılması konusundaki bilim adamına yakışmayan subjeklifte ısrarcı ve katı tutumu ile durduğu yerle ilgili soru işaretleri bıraktı ve ikna edicilikten uzaktı. kapatılma nedenlerini, kararın artılarını, eksilerini etraflıca tartışıp, ondan sonra kişisel fikrini söyleseydi belki ikna ederdi.
 • anlatımıyla, duruşuyla insanı kendisine hayran bırakan, bir zamanlar öğrencisi olmaktan gurur duyduğum tasavvufa gönül vermiş hocam. gönül adamı.
 • hermetik kavramını babil'den alıp mısır'a oradan eski yunan'a ve günümüz hermetik yapılarına kadar ulaştıran anlatımını evvele yolculuk adlı kitabından okuyabileceğimiz tasavvuf profesörü. tasavvufla ilgisi zannediyorum sadece işin ilmi kısmıyla ilgili olmakla sınırlı değil ,kitaplarındaki vurgulara bakarak bir şekilde uşşakilik ile ilintili olduğunu düşünüyorum. bu arada ismini mahmut değil mahmud şeklinde yazıyor ve yazdırıyor. bir çok önemli ve uluslararası kurum ve kuruluşta da önemli görevler almış aktif bir akademisyen, üniversitesindeki klasik islamcıların ve özellikle fıkıhçıların kendisinden pek hazzetmediğine dair dedikodular da işitmişliğim var .