şükela:  tümü | bugün
 • bir dönem ittihadci olan ama bundan pişmanlık duyup yine hilafetçiler arasına katılan, 31 mart vakasında adı geçen bir paşa (bkz: ukte)
 • 1867 yılında istanbul'da doğmuş, osmanlı'nın önemli devlet adamlarından birisidir. orduda görev almış, 31 mart vakası'nın bastırılmasında önemli roller oynamıştır. daha sonraki yıllarda izmir valiliği, bahriye nazırlığı gibi görevler yapmıştır. cumhuriyetin ilanıyla birlikte getirilen soyadı kanunu sonucunda katırcıoğlu soyadını almış, 1935 yılında ise vefat etmiştir.

  edit: imla
 • birazcık gözü pek ve pervasız paşaymış kendisi.

  balkan savaşı'nda bulgarlar çatalca taraflarına kadar geldiği sırada paşa teftiş yapmak maksadıyla 7-8 kişilik ekibiyle düşman mevzilerine doğru yol almış. yanındakiler "yapmayın paşam, etmeyin paşam" demişler ama nafile.

  balkan savaşı'nda bizim subaylar açık renk bir üniforma giydiklerinden subay sınıfından çok fazla zayiat verilmiş. düşman "lan şu türk subayı mı?" diyip subaylarımızı indiriyormuş maalesef. mahmud muhtar paşa da böyle açık bir üniforma giyiyormuş. neyse efendim paşanın grubu sisli havada yolculuğuna devam ederken günümüzde terkos gölü yakınlarındaki boyalık civarında karşılarına mevzilenen bulgar askerleri çıkmış. bulgarlar başlamış kurşun yağmuruna. grup kaçmaya çalışırken paşa ve birkaç asker vurulan atlarının altında kalmış. paşanın emir eri önce paşayı sonra diğer subayları sırtında taşıyarak kurtarmış. erin kurtardıkları arasında kazım dirik de varmış.

  mahmud muhtar paşa yaralı bir şekilde önce hadımköy'e ordan da trenle istanbul'a getirilmiş. bir süre alman hastanesi'nde yattıktan sonra da taburcu olmuş.

  ayrıca kendisi gazi ahmet muhtar paşa'nın mahdumuymuş.
 • türk asker

  balkan savaşları'nın trakya cephesinde ikinci şark ordusu'na komuta etmiştir.taarruz eden bulgar ordusuna karşı komuta ettiği ordu sağlam bir direniş gösterip cepheyi tutsa da güney bölgesinde ki birinci şark ordusunun cephe hattının çökmesi nedeniyle geri çekilmek zorunda kalmıştır.daha sonra birinci ve ikinci şark orduları birleşip çatalca ordusu adını aldı.bu birleşik ordunun başına geçti ve bulgarları çatalcada durdurdu.