şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ölümünün onuncu yıldönümü dolayısıyla bugün, nazım hikmet kültür ve sanat vakfı'nda anısına bir anma toplantısı düzenlenen aydın, demokrat bir barış savaşçısı.
  garip şiir akımının dergisi yaprak'ın ilk sayısı için gerekli beşyüz lirayı kendisi karşılamış ve dergide m. fırtınalı müstear adıyla yazılar yazmıştır.
 • hayati ve yaptiklari levend yilmaz tarafından hazirlanan "barışın büyükelçisi mahmut dikerdem" adlı kitapta anlatiliyor.bileşim yayınevi tarafından basılan kitap dikerdem'in 37 yıllık meslek yaşamına koşut olarak; barış savunuculuğu serüvenini anlatıyor.
 • "tüm korotiçlere açık mektup" yazısıyla önceleri diplomatik sebeplerden ötürü güçlükle sezilebilen sosyalist görüşlerini tam manasıyla dile getiren kişi.
 • dış işleri bakanlığı'ndaki tek komünist diplomattır ve 12 eylül müdahalesi sonrası barış derneği başkanı olduğu için tutuklanmıştır.
 • mahmut dikerdem 1982 yılında, istanbul sıkıyönetim mahkemesi'nde yargıçlara şöyle sesleniyordu:

  “ barış derneğinin genel başkanı sıfatıyla yüksek mahkemenizden talebim şudur: halkımızın özlemleri ve hayati çıkarları doğrultusundaki düşüncelerimizden ötürü bizi hayali suçlarla huzurunuza gönderen bu iddianameye itibar etmeyiniz. dünyanın döndüğünü kanıtladığı için mahkûm edilmek istenen bir bilim adamının, yargıçlarına "ne yapayım ki dünya dönüyor" dediği gibi, bizi de "ne yapalım ki dünya halkları barış istiyor" demeye zorlamayınız. dünyanın döndüğü nasıl tartışılmaz bir gerçek ise, tüm dünya halklarının barış içinde yan yana yaşamak istedikleri ve topluca intihar demek olan savaşı reddettikleri de o kadar açık ve kesin bir gerçektir. ”
 • eserlerinden yapılan hacimli bir seçkinin yazılama yayınevi tarafından yayımlanacağını öğrendiğim güzel insan, emekli diplomat, barışsever, komünist.

  (bkz: #37333197)
 • üçüncü dünya'dan ( bir büyükelçinin anıları) adlı 1977 basım kitabın yazarıdır. komünist diplomatın, asya ve afrika ülkelerinin bağımsızlığa kavuştuktan sonra karşılaştıkları sorunlar, geçirdikleri deneyler ve türkiye ile olan ilişkilerini kaleme almıştır.
  ayrıca nâzım hikmet kültür merkezi'nde adına bir salon bulunmaktadır.
 • 39 yıllık dışişleri bakanlığı anıları "hariciye çarkı" adlı kitabında toplanan diplomat.
 • emekliye ayrıldığı gün basına, "türk hariciyesinde sol dünya görüşüne sahip bir büyükelçinin varlığını kanıtlamış olmaktan övünç duyuyorum" demecini vermiş diplomat.

  yıllar sonra ise, emekli büyükelçilere "sayın kenan evren'in yüksek huzurlarında" yapılacak bir törenle plaket verileceği çağrısı alınca da, elbette törene katılmayı içine sindirememişti.