şükela:  tümü | bugün
 • şu her şeyi dönemine göre değerlendirmek kavramı ne önemli jokermiş görmemizi sağlayan ödüldür. ırkçılık sadece 2000 li yıllarda kötü olan birşey değildir hem. insanlık tarihinin herhangi bir anında yapılmış bir ırkçılık belki modern zamanlara göre daha az dikkat çeker ama aynı derecede mide bulandırıcıdır. diğer taraftan mahmut esat bozkurt bu insanı insanlığından utandıran sözleri 1930 larda söylemiş. aynı mantıkla bakınca benzer görüşlerle dünyanın anasını bellemiş hitler'i de bu 10-15 yıllık süreyi gözönüne alarak aklayabiliriz.
 • mahmut esat bozkurt zamanında ifade etmiş olduğu ırkçı sözlerden ötürü benimseyeceğim bir adam değildir. hatta şimdi televizyonda görsem kanalı değiştiririm. muhteviyatında biraz insaniyet bulunan herhangi birinin böylesine ırkçı-aşağılayıcı sözleri kabullenmemesi gerekir; ancak konu mahmut esat bozkurt'un hukuk adamlığına gelince ödül konusu farklı bir boyutta ele alınmalıdır. lotus-bozkurt davasını ve önemini hatırlamakta fayda var. uluslararası hukukla haşır neşir olanların anımsayacağı üzere bu davanın sonucu uluslararası hukukta iradecilik doktrininin şaha kalkmasıyla sonuçlanmıştır. türkiye'nin doktrine katkısının son derece sınırlı olduğu dönemlerde böylesine bir etki yaratabilen bir adamın adına ödül konmasını bu anlamda çok da yanlış bulmuyorum. denilebilir ki artık uluslararası hukukta artık iradecilik doktirini itibar görmemektedir, mahmut esat bozkurt'un hukuki argümantasyonu miyadını doldurmuştur.bunları tamamen yanlışyamayız.hatta dava bugün görülse lotus-bozkurt davası daha farklı sonuçlanırdı, bunu bile söylemek mümkün ; fakat bunların hiçbiri zamanında mahmut esat bozkurt'un muazzam bir iş yapmış olduğu gerçeğini değiştirmez.
 • verileceği kişilerin öz be öz türk olmasına dikkat edilmesi gereken ödül, zira "saf türk soyundan olmayanların bu memlekette tek hakları, vardır; hizmetçi olma hakkı, köle olma hakkı." mazallah adamın kemikleri sızlar sonra.
 • aslında kendi içinde son derece tutarlı bir ödüldür. yani ödül sahipleri bu adı taşıyan bir ödülü fazlasıyla haketmektedirler. al sana örnek:

  muammer aydın: eşitlik eşit olan insanlar arasındadır
 • bu yıl da çok büyük isabetle yerini bulmuş, askerin hep üstte sivillerin hep altta olduğu mevcut rejimin "hukuk"unun devamı için her tür değişiklik girişimine göğsünü siper eden hakimler ve savcılar yüksek kurulu (hsyk) başkanvekili kadir özbek'e verilmiş ödül.

  (bkz: yeni başlayanlar için istanbul barosu)
 • hukukun saçmalaması üstünlüğü yaşandığı ülkemizde bu isimle hukuk adına ödül dağıtılması karşısında midem bulanmıyor .
  (bkz: ironi beceriksizliği)
 • (bkz: oksimoron)
 • sözlükteki bir espri olarak komik. baro ödülü olarak ise yani biraz sıkıntı var bence.