şükela:  tümü | bugün soru sor
  • arkadaşlar mahmut hoca'nın sorunlu bir karakter, başarısız bir eğitmen olduğu açık bir gerçek. bu mahmut hoca denilen kişi okula geldiği ilk günden itibaren genç çocukların hayatını zehir etmiştir. mahmut hoca ne gariptir ki sadece ceza verir. bu mahmut hoca'nın hiçbir zaman öğrencileri ödüllendirdiği görülmemiştir. empati duygusundan yoksun, egoist bir insandır.

mahmut hoca bu genç dimağların sigaralarıyla uğraştığı kadar hayatları ile uğraşsaydı sizce böyle olur muydu ? bu çocuklar neden sigara içmektedir hiç düşünmüş müdür ? çocukları bilinçlendirmek yerine ceza vermeyi uygun görür. mahmut hoca adeta bir ceza makinası gibidir.

şimdi geldik mahmut hoca'nın neredeyse hiç dile gelmeyen cinsel hayatına ve damat ferit ile olan gizli ilişkisine...

buradan itibaren kanıtlarla beraber gitmek istiyorum.
    mahmut hoca'nın hababam sınıfı ile karşılaştığı ilk sahneyi inceleyelim.

işte o sahne

bu sahnede gördüğümüz üzere bütün odak damat ferit üzerinedir. mahmut hoca damat ferit'e gereksiz, saçma sapan bir agresiflik göstermektedir. ilkokul yıllarında ilk görüşte aşık olduğunuza kadına gösterdiğiniz sebepsiz nefreti hatırladınız mı ? mahmut hoca ile ilk diyaloğa giren kişinin damat ferit olması sizce bir tesadüf müdür ? güdük necmi'nin damat ferit'in yakışıklılığına yaptığı göndermenin basit bir tesadüf olduğunu düşünmek saflık olacaktır.

bu sahne ile damat ferit ile mahmut hoca'nın gizli ilişkisine ilk pencere açılmış olur.

sıradaki sahnede mahmut hoca kendi ağzından bazı itiraflarda bulunmaktadır.

o sırıtışa dikkat edin lütfen

mahmut hoca neden hiçbir zaman evlenmediğini anlatırken attığı sırıtış sizce ne kadar masum ? bakın arkadaşlar bu mahmut hoca denilen insanın 3 film boyunca hiç gülümsemediğine tanık oluyoruz. ama nedense " hayatını bu genç çocukları "adam" etmek için harcadığını" anlatırken keyfe gelmektedir. ne garip bir tesadüf...

bakın arkadaşlar sıradaki sahne bence bütün herşeyi açık etmektedir. gelin hep beraber bu sahneyi dikkatlice izleyelim.

mahmut hocadan genç ve diri vücuda temaslar

mahmut hoca bu sefer damat ferit ile olan gizli ilişkisi açığa çıkmasın diye ilk olarak güdük necmi'ye yönelmektedir. güdük necmi'nin sigarasını alır ve ne gariptir ki bu sahnede sadece damat ferit'in "six packlerine" dokunur. bakın arkadaşlar mahmut hoca diğer hiçbir öğrencinin vücuduna direkt olarak temas etmemektedir. fakat bir anlık, içindeki cinsel duygulara söz geçiremeyen mahmut hoca damat ferit'in "six packlerine" dokunma gafletinde bulunur. sizce bu da mı basit bir tesadüf ? lütfen saf olmayın !

bence dananın kuyruğunun koptuğu noktaya gelmiş bulunmaktayız. sıradaki sahneyi dikkatlice izleyelim.

cumartesi günleri bana eşlik edersin !

bu sahnede mahmut hoca ile damat ferit başbaşa bir sohbet içerisindedir. damat ferit okuldan sıklıkla kaçmaktadır ve mahmut hoca bu durumun sebebini sorgular. aslında gerçek ortadır. damat ferit bu ilişkide alfa erkek rolünü üstlenen egoist mahmut hoca'dan artık soğumaya başlamış ve kendini gece hayatına atmaya başlamıştır . mahmut hoca kendini yine her zaman ki yetersiz hissetmeye başladığı için bu genç çocuğa baskı uygular. aslında bütün sahne " ben sana yetemiyor muyum damat ferit ? " diyen bir mahmut hoca içermektedir. hele şu cümle sizce ne kadar masum " cumartesileri bana eşlik edersin ! " . bir hocanın bir öğrenciye bu şekilde bir teklif sunması sizce ne kadar doğru arkadaşlar. elinizi vicdanınıza koyun. başka sözüm yok. mahmut hoca'ya cumartesileri eşlik edecek olan kişi nedense inek şaban değil, güdük necmi değil, dombili değil, damat ferit'tir. ve damat ferit sınıfın en yakışıklı, parlak çocuğudur. ne garip bir tesadüfler silsilesi...

şimdi sırada son kanıtımız var. bu kanıt bence bütün herşeyi açık etmektedir ve diğer bütün kanıtları önemsiz bir ayrıntıya çevirmektedir. bu son kanıtımızın ilk sahnesini gelin hep beraber tekrardan izleyelim.

şimdi bu çocuk senin mi ?

damat ferit durduk yere bir çocuk fotoğrafı çıkartır ve sınıf arkadaşlarına gösterir. peki neden ? damat ferit acaba bazı şeyleri gizlemek amacıyla çocuğu olduğunu iddia ediyor olamaz mı ? arkadaşlar bu filmdeki en akıllı karakterin aslında inek şaban olduğu bariz bir gerçek. anadolu tiyatrosu örneklerinde olduğu gibi köyün delisi her zaman köyün en akıllası olmuştur. inek şaban o kritik soruyu soran tek insandır.

"şimdi bu çocuk senin mi ?"

gerçekten...
    bu çocuk damat ferit'in mi ? yoksa damat ferit ile mahmut hoca'nın evlatlık edinmeye karar verdiği ilk çocukları mı ?

gelin hep beraber bu sorunun cevabını bulalım.

bu büyük sorunun cevabını bulmadan önce bu sahneye değinmeden geçmek büyük bir hata olacaktır. arkadaşlar malumunuz "idealist kel mahmut hocamız" nedense bir bilgi yarışmasında kopya çekmekte olan hababam sınıfı'na yardım ve yataklık etmeye karar verir. mahmut hoca gibi bir insanın hababam sınıfı'na kopya çekmede yardım etmesi akıl alır bir iş midir ? elbette bu sorunun cevabı "mahmut hoca ile damat ferit arasındaki gizli ilişki"de yatmaktadır.

sen işine bak !

bu sahnede görüyoruz ki açık bir şekilde mahmut hoca aslında damat ferit'e yardım etmektedir. erkeğinin onca insan içerisinde rezil olmasını kaldıramayacağı için damat ferit'e yardımda bulunur. şu replik aslında ne kadar da manidar. "

- olur. merak etme. sen işine bak !

şimdi sırada yeni bir kanıt. bu sahneyi hep beraber izleyelim.

hahahaha

mahmut hoca bütün sınıfın yılın sonuna kadar hafta sonu izinlerini durdurma kararı alır. ve bu sahnede gerçek bir dram yatmaktadır arkadaşlar. mahmut hoca'nın kurduğu "böylece feritle beni haftasonları yalnız bırakmamış olursunuz" cümlesinden sonra damat ferit'in attığı kahkaha histerik bir kahkaha değil de nedir ? damat ferit'in sinirleri boşalır ve duyguları açığa çıkar. damat ferit adeta " haftasonları bu herifle neler çekiyorum ben. şimdi biraz da siz çekin der" gibidir. bu sahnede damat ferit'in mahmut hoca'nın baskıları sonucunda bu ilişkiye devam ettiğine ve artık bunaldığına emin oluyoruz. ve artık mahmut hoca'nın yeni arayışların peşinde koştuğuna ilk defa tanık oluyoruz. mahmut hoca da artık damat ferit'ten sıkılmaya başlamıştır. başka genç çocukların tadına bakmak istemesi onun için bir haktır. o senelerini bu çocukları "adam" etmek için harcamıştır. " adam etmek"....

herşeyin açığa çıktığı o sahneye gelmiş bulunmaktayız. bu sahneyi büyük bir ciddiyetle hep beraber izleyelim.

hocam ben evliyim.

damat ferit artık mahmut hoca illetinden kurtulmak için evli olduğu yalanını ortaya atar ve mahmut hoca hiçbir filminde olmadığı kadar şaşkınlığa uğrar. arkadaşlar sorarım size eğer inek şaban evli olduğunu söyleseydi bu mahmut hoca denilen insan bu kadar şaşırıp gözlüklerinin burnundan aşağıya doğru kaydırır mıydı ? işte geldik o cümlelere. mahmut hoca damat ferit'e

- ailen bile bilmiyor ama gelip bana söylüyorsun. neden bana söylüyorsun ?
    - bilmem. anlayacağınızı sandım.
    - anladım !

sahnenin devamında mahmut hoca'nın yine o pis sırıtışına ve ahlaksız tekliflerine denk geliyoruz.

- bugün izinlisin.

mahmut hoca bugün izinlisin derken sizce aslında neden bahsediyor ? damat ferit bugün neden izinli ? mahmut hoca aslında bugün damat ferit'e ne yapacaktı da bir anda vazgeçti ? neden suratında yine o aynı pis gülümseme ? arkadaşlar lütfen saf olmayın !

şimdi geldik son bölüme. bu bölümde damat ferit okula bir bebek getirir. bu bebeğin anası nerededir ? sizce gerçekten böyle anne var mıdır ? damat ferit gerçek evli midir ? yoksa bu olanların hepsi damat ferit'in mahmut hoca'nın cinsel istismarından kurtulmak için planladığı bir oyun mudur ?

dünyada kimseye hayrı dokunmamış olan mahmut hoca nedense bütün benliği ile damat ferit'i okul müdürüne karşı korur. arkadaşlar bu mümkün müdür ? mahmut hoca'nın kime hayrı dokunmuştur. sorarım size mahmut hoca bütün eğitim hayatı boyunca kaç kişiyi üniversiteye sokmuştur. kaç kişi öss'de başarılar kazanmıştır ? ben cevap vereyim. sıfır arkadaşlar. şimdi bazılarınız (bkz: 317 şeref) örneğini veriyor. sizce (bkz: 317 şeref) geçmişte mahmut hoca ile kurduğu ilişki basit bir öğrenci öğretmen ilişkisi mi ? (bkz: 317 şeref) acaba geçmişte kapanmayan bir hesabın bedelini ödüyor olamaz mı ? arkadaşlar damat ferit mahmut hocan'ın ilk kurbanı mı ? lütfen saf olmayın ! mahmut hoca kendine hayrı olmayan bir insandır. mahmut hoca bir gün deneme sınavları ile sınıfa gelmiş midir ? çocuklar öss'ye hazırlansın bugün ders yapmayayım demiş midir ? bakın arkadaşlar (bkz: hayat bilgisi) dizisini sunan (bkz: sınav dergisi dershaneleri) mahmut hoca'dan daha başarılı değil midir ?

(bkz: 317 şeref) - hocam beni tanıdız mı ?

bu sahneleri yüreğim el vermediği için tekrardan izlemek ve sizlere izlettirmek istemiyorum. mahmut hoca kalbini tutarak kriz geçirir arkadaşlar. mahmut hoca kalbini tutarken aslında ne anlatmaktadır ? neden felç geçirmek yerine kalbini tutma gereği hisseder ? kalp aslında bir metaform olduğundan olabilir mi ? hikayenin bu kısmında benim de bazı sorularım var. mahmut hoca'nın kalp krizi geçirmesine sebep olan o çocuk sizce damat ferit'in çocuğu mu ? yoksa damat ferit ile mahmut hoca'nın evlatlık edindiği ilk çocuk mu ? mahmut hoca'nın histerik tepkiler gösterip kalp krizi geçirmesi şimdi size de biraz daha mantıklı gelmeye başlamadı mı ? diğer bir seçenek ise dediğim gibi damat ferit mahmut hoca illetinden kurtulmak için "evli" numarası çekiyor da olabilir. ben de açıkcası tam emin değilim. takdiri sizlere bırakıyorum.

sonuç kısmında kısaca özetlemek gerekirse hababam sınıfı adlı film serisi aslında gizli bir "mahmut hoca ile damat ferit aşkı" içermektedir. bu aşk hastalıklı ve sorunludur. damat ferit hababam sınıfından ayrıldıktan sonra mahmut hoca'nın bunalıma girdiğini görürüz. (bkz: hababam sınıfı tatilde) filminde okula gelen genç bıyıklı edebiyat öğretmeni ile bir nebze teselli bulur ama bu konu artık başka bir entry'nin konusu olduğundan şimdi bahsetmeyeceğim.

peki hiç düşündünüz mü mahmut hoca karma bir lisede çalışmak yerine neden bir erkek lisesinde çalışmayı tercih etmiştir ?

not : bu entry bolca ironi ve ciddiyetsizlik içermektedir. sakat bir psikanalitik bakış açısı ile nasıl kolayca sıçışlar yapılabileceğini gösterme amacı taşımaktadır. ha bir de en önemlisi hababam sınıfı'nı çaktırmadan baştan sona izlemiş oldunuz. neleri kaybettiğimizi belki bir kere daha hatırlamışınızdır. mesajımı verdim, kaçıyorum.
  • (bkz: okumayın zebani)

edit cansever: bu zebani esprisi donanımhaberden doğdu, zebani ne diyenler var ondan şeettim
  • okurken kanım dondu. ne kadardır işsizsin kardeş?
  • kendi ibneliğine mahmut hoca'yı bahane eden yazarın saçma tespiti.
  • (bkz: işsizlik)
  • bana bak eşcinsel sensin!!!

rezil iğrenç yaratık.. hiç mi insanlık yok sen de ha? nedir bunlar ha nedir? nasıl yazarsın bu pislikleri o tertemiz insanlara.. onlar saygı istiyor, hatırlanmak istiyor.. onlara saygı duyacağına birde utanmadan, sıkılmadan iftira ediyor aşağılıyorsun.. aslında alay edilecek küçük görülecek birileri varsa o da sensin.. hiç bir işe yaramayan asalak gibi yaşayan sen.. utanacağını bilsem yüzüne tükürmek isterdim ama ondan da anlamazsın ki sen.

(bkz: çalışkan ahmet)
  • tiksindim insanlığımdan yaaaa,o filme bakıp da bunları düşünüp hayal edebilen yaratık insansa ben olmamalıyım.
  • acilen işkur'a başvurması gereken kişi tespiti.