şükela:  tümü | bugün
  • mahmut hocanın hababam sınıfıyla ilk kez tanıştığı sahnede herkes söz vermeden konuşurken, '' kopya kim biz kim '' diyen öğrenciyi '' otur yerine, bir daha söz vermeden de konuşma '' demesi beni hep gıcık etmiştir. sanki diğerleri parmak kaldırıp söz istedi ulan mahmut hoca bu sahnede hep sinir oluyorum sana. büyük usta münir özkul ışıklar içinde uyu.
  • doğru tespittir.

    ben de yıllardır aynı sahneye takıldım ve ismini bilmediğim o öğrenciye haksızlık yapıldığını düşündüm. açıkçası esas kadronun dışında olduğu için senaryo icabı harcanmış biraz. yoksa güdük necmi'ye damat ferit'e ya da inek şaban'a yapsaydı kimsenin gözünden kaçmazdı ve kel mahmut düşmanları hem hababam içinde hem de gerçek hayatta diş bileylerdi.

    büyük usta'yı sevgiyle anıyoruz.
  • şık tespit. saygıyla anıyoruz ustayı.

    yalnız bu sahneyi şu bakımdan gerçekçi buluyorum. ilkokuldan, üniversiteye kadar da örneklerini görmüşümdür. hatta eğitimleri, seminerleri dahi katabiliriz. böyle belli zıpçıktı tipler olurlar tanınan. kah salt piçliğinden, kah ailesinin mesleğinden konumundan vs. bunlar hocaya her türlü makarayı kasarlar. yalnız böyle adı sanı duyulmamış cemiyeti olmayan bir tip arada çok doğal bir şey söylese de diğerlerine gösterilmeyen tepki ona gösterilir. tabii bunun da sebepleri var da detaya girmeye gerek yok.