1. osmanlı tarihi üzerine çok ilginç bilgiler veren yeni şafak yazarı... gazeteyi düzenli okuyamadığım için, ne zamandan beri yazdığını, ne işle meşgul olduğunu ve kim olduğunu bilmiyorum. yalnız, gugıl baba'ya birkaç soru sorunca, önüme onun 8-10 makalesini attı zabah zabah... paylaşım yapalım mutlu olalım:

  --- spoiler ---
  osmanlı döneminde boğaziçi semtleri paylaşılmıştı. ortaköy hânedan mensuplarına, arnavutköy rumlara, bebek sadrazam ve vezirlere, rumelihisarı aydınlar sınıfına, büyükdere ermenilere, beylerbeyi ulema sınıfına aitti. herkes kendi zümresinin bulunduğu semtte otururdu.

  sultan 2. abdülhamid, prenses yalılarıyla dolu olan ortaköy halkını, orada oturan hânedân mensuplarıyla semt halkı arasında çok fazla uçurumlar olmaması için koruyup gözetmeye çalışmıştı. ortaköy`de oturanların evlerinde umumiyetle yemek pişmezdi. buna gerek de yoktu zira yıldız sarayı`nda yemek dâimâ fazla yapılır, artık olmayan bu yemekler oldukça ucuz fiyata halka satılırdı. bu vesileyle ortaköy halkı da hem saray yemekleri yemenin ayrıcalığını yaşar, hem de mutfak masrafından kurtulmuş olurlardı. saray yemeklerinin fiyatları o kadar ucuzdu ki, o zamanın 3. sınıf lokantalarının piyasa fiyatı, yıldız sarayı`ndan gelen yemeklerin 6-7 katıydı. bir kızarmış tavuk, bir sahan et 3 kuruş, börek, pilav, hamur işleri, tatlılar 100 para, sebzeler 60 para idi.
  aslında 2. abdülhamid han, para dahi almak istemiyordu bu yemeklerden lâkin, halkın onurunun kırılmaması düşüncesiyle cüz`î bir para aldırmıştır.
  --- spoiler ---

  işte o zamanın halkı da böyleymiş. urfa'da bir misyoner hastahanesinde çalışmış bir amerikalı'nın hatıralarını okumuştum birkaç yıl önce. türklerin o hastahaneye gelmediğini, mecburen gelecek olduklarında da ücretsiz tedavi kabul etmediklerini, ücretsiz hizmet veren hastahanede tedavi ücretlerini ödemek için (dikkat edin, ödemek için) kavga çıkarmaktan da çekinmediklerini anlatıyordu.

  ne oldu lan bize? dünyanın en üçkağıtçı milleti haline geldik 100 yıl içinde...

mahmut sami şimşek hakkında bilgi verin