şükela:  tümü | bugün
 • tanınan tulum ustalarından.

  " 1958 de rize çamlıhemşin e bağlı tumaslı(boğazişi köyü da doğdu. 1971 de istanbul a geldi ve bir torna atölyesinde çalışmaya başladı. ailede dede,baba ve abi tulum çalıyordu.

  askerden döndükten sonra tulum çalmaya başladı ve 1 sene sonra profesyonel çalışmalara başladı. biraz daha farklı yaklaştı.çok sesli çok çeşitli enstrumanlar ile çaldı. bu arada tulum ile batı sentezini denedi . tulumun yanısıra birçok yöre derneklerinde ve okullarda folklor öğretmenliği yaptı ve şu anda devam ediyor. bu ekipler ile dünya çapında birçok etkinlik ve festivallere katılıyor. "

  tulumda adı bilinmeyen birçok usta olsa da memlekette, en azından tanınanların arasında bir ustadır. birçok stüdyo kaydının bu enstrumanda tek ve aranan adamıdır. ne şarkılara-türkülere muhteşem introlar , geçişler yapmıştır sağolsun.merak eden için grup yorum dan karadeniz tavsiye edilir.

  nefesine kuvvet mahmut usta demek düşer bize.
 • kazım abiye` :kazım koyuncu `de konserlerinde tulumuyla destek olmuş asıl mesleği tornacılık olan tulum ustası mavi gözleri dillere destan insan,müzisyen...
  "başın sağolsun mahmut abi..."
 • asla ve asla tulumundan ayrı düşünemeyeceğimiz büyük usta. tulumu dile getirir, dağlarda bayırlarda dolaştırır, bize de o tulumun nağmelerinde kendimizden geçmek kalır. her türlü hava ve iklim koşullarında kapris yapmadan, naz etmeden tulum çalabilir. 2004 yılının kasım ayında şair ceketli o çocuk kazım koyuncu ile hollanda'dayken istanbul'a indiğini bile anlayamadan kendini tiflis'te bayar şahin'e eşlik ederken bulmuştur. iki gün için gittiği hollanda'dan tiflis'teki 10 günlük festivale direkt dahil olduğundan, her gece acil iş olarak ertesi günü giyeceği çorap ve gömleğini yıkadığı rivayet edilir. tiflis dönüşü sarp gümrüğünün gürcistan tarafında vize işlemleri yapılırken görevlilerce fark edilip, şahsı için "tulum çalmazsa pasaport işlemlerinizi yapmam" denilince çilesinin daha dolmadığını anlamış, yine de naz etmeden o çalmış biz yerimizde duramamışızdır. yüreğine sağlık, eline, koluna sağlık mahmut ağabey...
 • dumlupınar üniversitesi,mühendislik fakültesi akademik personelinden nam-ı diğer beton mahmut
 • rahmetli babaannemin çok sevdiği nani nani oy diye anılan çamlıhemşin türküsünü tulumu ile çalmaz, adeta ağlatır.
 • youtube' daki eski bir zuğaşi berepe videosunda da yine karşımıza çıkan tulum üstadı güzel insan.
 • "kaçkar'dan esintiler" isimli 2002 tarihli, tulum oyun havalarından oluşan bir albüme sahip olan tulum ustası..

  (bkz: kaçkar'dan esintiler/#27633722)
 • dumlupınar üniversitesi, inşaat mühendisliği bölümünde profesördür. hakkında birçok efsane vardır. iibf'de okuyanlar bile 'beton mahmut' hakkındaki efsaneleri bilir. birinci sınıf öğrencisi ilk önce bu adamın namıyla tanışır.
 • su videoda 4:26 dan sonra horonda kendisinin uzun saclarina takiliyorlar, o kadar samimi ve guzelki acip acip izliyorum.
  https://youtu.be/5co7x0uw6-a?t=4m26s