*

şükela:  tümü | bugün
 • çekimlerine başlanmış olan bir filmdir. henüz elimizdeki bilgi bu kadar. gelişmelerle karşınızda olacağız.
 • senaryosunu avni özgürel'in yazdığı, tarkan özel'in ise yönetmen koltuğunda oturduğu film. film, kösem sultan'ın entrikalarla dolu yaşamını beyazperdeye taşıyor. istanbul 2010 avrupa kültür başkenti ajansı’nın 3 milyon tl destek verdiği, toplam bütçesi ise 4 milyon tl olan filmde kösem sultan’ı usta oyuncu selda alkor canlandırdı. filmde kösem sultan’ın gençliğini altın portakallı oyuncu damla sönmez oynadı.

  final bestesine sezen aksu'nun imza attığı filmde selda özer, ayten soykök, suavi eren, mansur ark, öykü çelik ve başak parlak da rol aldı.

  (bkz: copy paste kokan entryler)
 • 15 ekim 2010'da vizyona girecektir.

  http://www.mahpeykersultan.com/
 • fragmanlarından anlaşıldığı üzre the tudors tarzı bi şey yapmak isterken merlin tadında bi şey ortaya çıkarmışlar. allah iyiliğinizi versin.
 • mahpeyker, çocuk yaşında esir kafilesiyle istanbul’a getirilip bir ailenin yanına evlâtlık olarak verilen genç kızın osmanlı imparatorluğu’nu yönetme gücünü elde edecek seviyeye tırmanışının hikâyesi.

  talihin kendisini topkapı sarayı’na sürükleyip sultan 1. ahmet’le karşılaştırdığı emine, saray geleneklerine aykırı olmasına, padişahın annesi handan sultan ve topkapı sarayı haremi’nin tek hakimi olan büyük valide safiye sultan’ın muhalefetine rağmen 1. ahmet’in kararından vazgeçmemesi neticesi nikâhlanır ve ahmet’in taktığı mahpeyker adını alır. safiye ve handan sultanlar evlilikten duydukları hoşnutsuzluk nedeniye mahpeyker’i ‘saray adetlerine alışsın, yol yordam öğrensin’ gerekçesiyle padişahın yanından uzaklaştırır ilgisini kendi buldukları mahfiruz’a yönlendirip mahpeyker’i unutturmaya çalışırlar.

  ahmet’in ne zaman sorsa ‘eğitimi devam ediyor’ cevabını aldığı süreçte mahpeyker haremin iki güçlü kadının emriyle hırpalanır, ezilir ve mahfiruz, sultan ahmet’in doğan ilk çocuklarının annesi olarak haremde itibar kazanır. ümitsizliğe kapılan mahpeyker’in talihi bir kez daha saraydan kaçmaya kalkışıp yakalandığı an tersine döner. sultan ahmet, mahpeyker’le bir araya gelmesini büyükanne ve annesinin engellediğini öğrendikten sonra kendisine söylenenlere inanmakla hata yaptığını anlayıp ayrılmamak üzere mahpeyker’le bir araya gelir...

  hanım sultan mevkiine yükseldikten sonra osmanlı sarayı’nın gördüğü son büyük aşkı yaşayan kösem mahpeyker, 1. ahmed’in 28 yaşında hastalanıp ölmesiyle sultan mustafa ve genç osman’ın kısa süreli saltanatları döneminde konumunu yitirse de, on yaşındaki oğlu 4. murat’ın tahta çıkmasıyla onun ülke yönetim sorumluluğunu üstlenecek yaşa gelmesine kadar on yıl saltanat naibi olarak imparatorluğu yönetir. sultan ahmet’in son verdiği kardeş katli uygulamasını tekrardan başlatan 4. murat’ın hayatta kalan tek şehzade ibrahim’i öldürtmesinin önüne geçmesiyle osmanlı hanedanının son bulmasını engelleyen mahpeyker kösem bundan sonra geçmişte sahip olduğu büyük güç ve iktidarı yeniden elde etmek için, darbe, suikast dahil her yolu kullanarak mücadeleye girişecektir
 • benim gibi türk sinemasında tarihi filmi açlığı çekiyorsanız, hele ki hanedan muhabbetine kafa yorduysanız, kesinlike doyurucu değil. buna mukabil bütçesi ile orantılı olarak başarılı bir film. en azından komik duruma düşmemişler. cast ve kostümler iyi. damla sönmez ise beklentilerin oldukça altında donuk bir oyunculuk sergilemiş. selda alkor ise başarılı lakin yeteneğini sergileyebileceği bir senaryo ise yok.

  mesela köle olarak istanbula gelişi ile başlayabilirdi film. sultan ahmet ile karşılaşmasında daha büyülü bir ambiyans yakalanabilirdi. en meşur yılları ( 4.murat dönemi saltanat naibliği ve sonra murat'ın ipleri eline alışı ) hiç anlatılmamış. saray entrikaları çok basit geçiştirilmiş.

  benim en başarılı ve etkileyici bulduğum yerler ise, safiye sultanın eski saraya gönderilişi, zülüflü baltacılar ( karizma herifler), mahfiruzun bulunduğu tüm sahneler ( nedense ) ve genel olarak oluşturulan mistik saray ortamı.

  uzun lafın kısası, çok muazzam sinematografik değeri olan bir konu. daha büyük bütçeli bir yapımda değerlendirilse fena olmazmış. yine de başarısız bir film demek insafsız olur. son olarak filmin sonundaki sezen aksu bestesi olmamış ağa.
 • fragmanına bakıp da izlemekten vazgeçmediğim ilk dönem filmi. iyi gözüküyo... da... bilemedim yeaa :/
 • bosnalı değil gürcü kökenli olan valide. doğrudan saraya gelen hediye-köle tayfasından farklı olarak, ihtiyar bir denizcinin köle pazarından satın alıp, yaşlı karısına yoldaşlık yapması için getirilmiş istanbula ve emine ismini almış. yani senaristler bu konuda hata yapmamıştır. ancak 1. ahmet'in ergenlik çağlarında olması ile filmdeki sakallı 30'undaki abi ciddi bir tezat ve yanlış olmuş. ve conrad bundy'in dediği gibi, hikayenin en trajik kısmı kendi oğlu 1.ibrahim'i ölüme göndermesi ( bence başlı başına film olur) işlenmemiş.
 • az önce izledim, sıcak sıcak yazıyorum, film kötü değil, çünkü sadece "kötü" olamayacak kadar berbat. izlemeyin, vaktinize, paranıza yazık. bi kitap alın, kadının hayatını okuyun, daha iyi. walla bak.

  ben anlayamıyorum, bizim yüzyıllarca süren imparatorluk ve hânedan geçmişimiz gibi zengin bir sinemasal hazinemiz varken, bundan nasıl oluyor da bu kadar yavan faydalanabiliyoruz?
  dört başı mâmur bir ziyafet sofrasından kuru ekmek yiyip kalkmak gibi birşey bu!

  aklım almıyor. paramız mı yok, oyuncumuz mu yok, doğal mekanlarımız mı yok? hayır efendim, hepsi var, ama ruh mu yok, emek mi yok, zora mı gelemiyo bizim yönetmen efendiler ne?

  mesela bir zhang yimou'ya bakıyorum, bir shekhar kapur'a bakıyorum. kıyas götürmez gerçi de, iddiasızsanız hiç soyunmayın o zaman bu işe, diye düşünüyorum. bundan 30 yıl önce çekilmiş hafız yusuf efendiler, 4. murat'lar bile çok daha kaliteliymiş meğer.

  biraz palas pandıras girdim, evde otururken canım sıkıldı, gittim son seansa izledim. tarihi film çekmek emek ister abicim, haydi gidelim topkapı sarayı'na, birkaç dairesinde çeker döneriz demekle bu iş olmuyor. nitekim olmamış.

  accesorize'dan alınma gibi duran şıngır mıngır küpelerle-kolyelerle, oyuncunun üstünde eğreti duran ve 5 dakika önce giyildiği belli olan kostümlerle, mekana duyulan yabancılıkla, sahneye hakimiyetin olmayışıyla baştan sona kötü bir film.

  bir kere konusu belirsiz; mahpeyker sultan'ın hayatını anlatmak için yola çıkılmış, bi flashback'ler, bi slow-motion'lar falan, kız saraya getiriliyo, padişah bunu görüp vuruluyo, sonra halvet oluyolar, derken hop, padişah ölüyor...ee sonra?

  bi bakıyosun 30 yıl geçmiş, arada ne olmuş, ne bitmiş anlamıyosun. bunu bana bi şekilde anlatman lazım hocam, bu kadın o arada ne yaptı, sürekli "ben 10 yıl sultan naibliği yaptım" deyip durmakla, sen şimdi kadının hayatını mı anlatmış oluyosun? ya bi git.

  tarihî yanlışlıklarla dolu; bir kere mahpeyker kösem sultan istanbul'da sarayın dibinde yaşayan hafız bir kadının kızı değil, bosna'da yaşayan ve asıl adı anastasya olan bir kızdı. aç bi google'a sor hiç olmazsa. tarihi karaktere ait film çekiyosan, karakterin kökenini kurgulayamazsın, bitti!

  efektler kötü, replikler kötü, geçişler kötü. öyle böyle değil ya, kötü!

  öldüğünde istanbul halkının haftalarca yas tuttuğu, iyilik timsali bir kadından bahsediyoruz, koskoca imparatorluğu bir başına parmağında oynatmış zeki, kudretli ve entrikacı bir kadından bahsediyoruz yahu? bu nasıl kötü bir senaryodur?

  yemin ediyorum, filmdeki en güzel şey, şöminelerdeki odunların çatır çutur yanma sesleriydi.
  kızlar ağası rolündeki mansur ark'ı görmek, geçici bir hoşluk yaratsa da, padişah rolündeki gökhan mumcu filmin akılda kalan tek kalp çarpıntısıydı.

  finaldeyse tüy dikmişler zaten.

  mahpeyker sultan, dairesinde kendisini öldürmeye gelen yeniçerileri bekler, dairenin kapısı zorla açılır ve sultan boğularak öldürülür. yere düşer ve sezen aksu'nun şarkısı girer, sözler şöyle: "ay kapı çaldı, bir gelen mi var?"

  şaka mısınız?

  sinemadan uzak durun, gözünüzü seveyim.

  şarkı için (bkz: muhabbet kuşları)
 • hakkında çok az entry girilmiş olmasından da açık edeceği üzere -kimse tenezzül dahi etmemiş anlaşılan- çok kötü film. bir giriş cümlesine yakışmayacak kadar net ve acımasız bir cümle oldu ama o derece artık siz düşünün.

  film için "kötü" haricinde daha fazla sıfat sıralamak gerekirse, ziyan edilmişlik, yazık, boşa harcanmışlık ilk tercihlerim olurdu... hatta mükemmel ve 24 kelimelik ingilizce haznemden de bir sıfat gelsin; wasted.

  efendim spoiler'lara falan hiç gerek yok. ne hikayede bir alt metin var, ne kıyafetler olmuş, ne de ihtişam.

  osmanlı imparatorluğu'nun ihtişamlı dönemleri ki; avusturya-macaristan imparatorunun osmanlı sadrazam-ı azamına denkliğinin daha yeni reddedildiği; saraylar, camiler yaptırıldığı dönem. ama filmde ihtişam adına tek bir sahne yok.

  kösem sultan'ımızın sarayda şahin, halk arasında hayırsever olarak bilinmesi durumuysa tek bir cümle ile geçiştirilmiş gitmiş. oysa o naif, ceylan gibi 13-14 yaşlarındaki iyi niyetli kızın nasıl da sarayda bu hale geldiği alttan alttan anlatılsa fena mı olurdu?

  son olarak yalvarıyorum; böyle görkemli, sarsıntılı, inişli-çıkışlı tarihten yapın artık 8.6-9.2 arası imdb puanlı bir film. (puan, istatistik olunca hassasım biraz. en az 8.6)

  edit:imla.