şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kisinin kendini guvende hisettigi ve dokunulmasini istemedigi kendine ozel en gizli mahrem yeridir .

  beden dili ne gore ise her insanda var olan cemberdir.
  eger olcu verilecek olursa , sinemaya gidildiginde sagli sollu 3 koltuk mesafesidir .
  dikkat edilirse bos bir sinema salonunda insanlarin kendi baslarinda oturma sistemi bu sekilde isler . ama niyet kotuyse bu tamamen farklilik gosterir.
  bu bolgeyi insan vucudunda da ayirmak mumkundur .

  kadinin mahremiyet bolgeleri ve erkegin mahremiyet bolgeleri olarak ayrilabilir
  (bkz: mahremiyet)
  (bkz: mahrem)
 • sadece kendimize ve mahremiyeti bozmayacak olanlara açık olan alan veya mekandır. başka bir deyişle başkalarına kapalı olan, girme izni bizimle sınırlı alandır. benzer şekilde birçok insanın girmediği, bizimle sınırlı olan ama bunun kararını bizim vermediğimiz bir bölge için (bkz: mahrumiyet bölgesi)
 • bilinçaltına bağlı olarak devamlı korumak istediğimiz, kişiye göre çapı değişen, diğer insanları bu çapın dışında tutmak istediğimiz bölge.

  birşeyler içmek için girilen cafe'de tüm masalar boşken gidip en ortadaki masaya değil de kenarlardaki masalardan birine oturmak istememiz mahremiyet bölgemizi korumak içindir. birkaç insanla beraber ayakta seyahat ettiğimiz bir belediye otobüsünde birisi gelip hemen dibimizde durması bizi rahatsız eder. mahremiyet bölgemiz ihlal edilmiş, birisi bize gereğinden fazla yaklaşmıştır.

  özgüven sorunu fazla olan insanlarda mahremiyet bölgesi daha büyüktür ve ihlali durumundaki tepkileri daha net gözlemlenebilir.
 • vucudun cevresinde 30 cm lik gorunmez bir duvardir. ornegin yuzunuze 30 cm den daha yakin durup konusan bir insan bu bolgeyi istila etmis olur. gorgu kurallari geregi, samimi olmadiginiz insanlarla aranizda asilmamasi gereken bir sinir teskil eder.
 • yitirilmesi ciddi arızalara neden olabilecek zırhdır, insan hayatında elzem bir şeydir.
 • iett ye para ödemek kaydıyla her gün insanlarla yüz yüze sıkış tepiş giderek aşılmasına tahammül etmemin beklenildiği kavram.
 • sosyal bölge- 3 metre
  arkadaş bölgesi- 1.2 metre
  mahrem bölge- 0.5 metre olmalıdır.

  otobüste, metroda, okulda, işte, bankamatikte, düğünde, sıra beklerken vs.. konuşurken dibimize girmezseniz ölmezsiniz.
  toplumda (ne demek bilmiyorsan evinin dışında) kimseye (kadın, çocuk, erkek) yarım metre ( 50 cm. eder, bunu da bilmiyorum, anlamıyorum dersen yaklaşık bir kol mesafesi) yaklaşma, dokunma, elleme. senden beklenen bu kadar...