şükela:  tümü | bugün soru sor
 • henüz herhangi bir filmi izlemediğim yönetmen. ama rahatlıkla yönetmen diyorum, çünkü bir kere işine saygı duyan bir adam olduğu belli.

  iyi çeker, kötü çeker bilemem, ama bir iki popüler isim haricinde filmlerinin castını saygıdeğer oyunculardan kurar. bir filmden kazandığı parayı diğerine yatırır.

  sinemaya adım attığından beri ben bu adamı bırak televizyondaki magazin programlarında, gazetenin magazin sayfasında bile görmedim. iktidara yakın olduğunu tahmin etsem de, bundan pekala çıkar da sağlayabilecekken, bir gün olsun siyasi görüşünü benim burnuma sokmadı.

  türk sinemasının önce işine ve sinemaya saygı duyan insanlara ihtiyacı var. kırmızıgül bunu karşılıyor. biz daha işin niteliğine takacak durumda değiliz.
 • tam boykot edeyim diyecekken zaten hiçbir şarkısını dinlemediğimi, hiçbir filmini izlemediğimi farkettiğim sanatçı. kimdi lan bu?
 • eleştiremeyeceğim insanlardan birisi. kendini pozitif yönde geliştiren insanlara saygı duyarım.
 • insanın gelişimini görmeyen, geçmişe dönük olumsuz yargılarla insan eleştiren toplum vatandaşlarının anlayamayacağı insan. işini iyi yapıyor.
 • fettullah gulen icin film ceken birinden bahsediyoruz, hangi anlayis beklenir ki?

  evet bir ara hepimiz kardesiz diyerek cok fena cebini doldurmustu.
 • kaytan bıyıklı arabeskten, kot pantolonlu jet ski’ye uzanan bir dikey mobilite figürü. ilk kliplerinde genelde 1+3 (kendisi ve 3 kadın) formülüyle işve yapar dans ederdi.

  “sarışın, esmeri ne de kumralığııı
  bu dünyada en güzeli insan olanığıı”

  diye devam eden arabesk-feminist-hümanist-kucaklayıcı-her renge göz kırpan yarı abazan müzikali, bu ilk dönemin mahsullerinden.

  bir dönem cemiyet hayatımızın en önemli sacayağı olan prestij müzik ailesinin mühim isimlerindendi. hey gidi günler. alişan ile kanka olmalar, özcan deniz ile galalalara gitmeler, topaloğlu kardeşlerle yeni projelere imza atmalar. epik bir yaşam kesitinin kıyısından döndü bu aile. nerede yanlış yaptılar acep?

  mahsun kırmızıgül memleket gündemine, koçani orkestar’ın bir albümünde yer alan enstrümantal bir balkan ezgisine söz ekleyerek okuduğu alem buysa kral benim şarkısıyla girdi. galatasaray’ın şampiyonlar ligi yıllarıydı o yıllar ve şarkıyı bir de star ekranlarında galatasaraylılar için tornistan ettiği haliyle söylemişti.

  (burada bir de parantez açayım yoksa çatlarım. aynı furyada mustafa sandal da "cimbomum baksana golleri doksana” diye bir şarkı yapmıştı. gerçeği ise şöyleydi: “güzelim baksana adımı sorsana…)

  mahsun kırmızıgül daha sonra introsunu conquest of paradise’tan* emanet aldığı kardeşlik türküsü ile kalbimizi çalmıştı. bu şarkı için de yüzyılın en iyi şarkısı tanımları yapıldı ki bunu hatırlamak istemiyorum. ama biz mahsun kırmızıgül’ü coupe bir kırmızı arabanın önünde italik duruşuyla* danslar ettiği haliyle bilirken bir gün show tv bana bir kıyak yapmıştı.

  mahsun kırmızıgül de tıpkı emrah gibi bir zamanlar meğer "küçük mahsun"muş. hem de bir filmi vardı. daha kaytan bıyıkları terlememiş bir mahsun filmde arabesk acılara gark olmuştu. yaşı taş çatlasın 15-16 idi. üstelik garibandı, “abim” dediği bir adam (sanırım gürdal tosun’du bu) ablasına tecavüz etmişti. şarkılar söylüyordu. meğer daha o yaşlarda mahsun kırmızıgül unkapanı’nda biliniyormuş hatta filmleri bile varmış.

  akabinde envanterine bir sürü dizi film, albüm, sevgili, yükseliş hikayesi, absürd klip, polemik, liseli aşık, italyan fıstık, sayısız magazin haberi ve bir adet “prestij müzik dolayımında düşüş hikayesi” sığdıran mahsun kırmızıgül son yıllarda aklımda üç özelliği ile kalmıştır:

  * asmalı konak’taki seymen ile başlayan karizmatik dizi kahramanları furyasının devamı olarak oynadığı ve ayaz adında soğukkanlı bir kiralık katili canlandırdığı dizisiyle...

  * bir şirketin ceo’su olarak toplantıyı terk eyleyip maldiv adalarına sevgilisini görmeye giden çılgın yuppie aşık* rolüyle belirdiği “sarı sarı” klibiyle...

  * sabah'ın pazar ekinin "kebabın en lezzetlisi nerede yenir?" sorusuna verdiği şu cevapla:
  "bence kebapla ilgili bu soruyu ibrahim tatlıses'e sorun. zaten beni kebap platformuna çekmeyin, ben italyan mutfağını severim."

  (bkz: kebap platformu)
 • yikilmayan ayakta kalan tek insan
 • adama kimse bi$i demedigi halde cikip orda burda sarkilarinda "ben serefsiz degilim, ben kendimi satmadim, yoruldum, midem ağrıyo, yıkılmadım" diyen abuk subuk...
 • ayrıldığı sevgilisinin "mahsun'la birlikteyken sürekli lahmacun yerdik" sözüne, "yediğimiz suşiler gözüne dizine dursun" şeklinde cevap vermiş sanatçıdır. magazin programlarının yalancısıyım. deli gibi magazin izliyorum lan.
 • benim gibi ilk gençlik yıllarında televizyondan gördüğü figürlerden fazlasıyla etkilenen bireylere kötü örnek olmuştur kendisi. arkadaş sana uyduk, atraksiyon yapacağız diye kot pantolonla havuza girdik ama az kalsın boğuluyorduk. pantolon da nasıl bir pantolonsa direkt emdi suyu, çekti beni zemine. zor kurtardım canımı. allah tan bıraktı bu işleri de ben ve benim gibi nice gencin can güvenliğini tehlikeye atmıyor artık. canımsın.

  bir de kendisini pokemon zannedip camdan çerçeveden atlayan bi' çocuk vardı ya benim kadar şanslımıyodu o hatırlamıyorum şu an.