şükela:  tümü | bugün
  • 19 aralık'ta piyasaya çıkacak olan aşık mahzuni şerif tribute albümü.

son zamanlarda çıkan emsalleri gibi kimimize ilgisiz gelebilecek olan enteresan şarkıcı seçimlerine imza atmışlar. popülist bir mantıkla hazırlandığı belli.
    https://www.youtube.com/watch?v=bmxukhzspve
  • aşık mahzuni şerif'e bugüne kadar yapılmış en büyük saygısızlıktır bu albüm. mahzuni şerif halktır. her türküsünde toplumsal sorunlara değinen, gücü ve iktidarları eleştirmekten çekinmeyen, faşizm karşıtı, garibanın yanında duran gerçek bir halk ozanıdır.

güce tapanlara, iktidarın önünde el pençe divan duranlara mahzuni şerif'e saygı adı altında mahzuni şerif türküleri söylettirilmesi utançtır, ayıptır. sokakta mendil satan çocuklara "sinek gibi yapışıyorlar" diyen demet akalın isimli şahsın mahzuni isminin yanında yeri yoktur, olamaz da. çünkü mahzuni şerif o mendil satan çocuktur, ondan bahsetmiştir yıllarca türkülerinde. alevi deyişini sansürleyerek söyleyen; iktidarın her organizasyonunda başı çeken; 1 mayıs'da gerçek emekçiler ankara sıhhıye meydanı'nda coşkuyla günlerini kutlarken, emekçileri satan hükümet yandaşı sendikalara tandoğan meydanı'nda konser veren mustafa ceceli adlı şahsın da böyle bir albümde yeri olamaz, olmamalıdır. çünkü mahzuni şerif emekçilerin sesidir, belki de en çok onların sesidir.

mahzuni şerif'in hemen hemen her türküsünde dile getirdiği yaşam felsefesine bu denli saygısızlık yapılamazdı. kim yaptı, neden yaptı, neyi amaçladı bilmiyorum. ama yapılan büyük saygısızlıktır. işin en şaşırtıcı tarafı ise selda bağcan'ın, kardeş türküler'in vb. diğer sanatçıların böyle bir saygısızlık içinde yer almış olması. gerçekten çok enteresan. mahzuni şerif görse kahrolurdu. yazıklar olsun.
  • benim en çok merak ettiğim, pek de sevdiğim çeşm-i siyahım türküsünü demet akalın’a söyletmişler, saygı adı altında yapılabilecek en büyük saygısızlığı yapmışlar.

kendisi telifini öder, albümüne koyar, onu da hazmedemeyiz ama el mahkum razı oluruz ama bu tarz bi proje içinde olmasına razı olmamız beklenemez.

arda müzik bu albümde demet akalın’a yer vermekle ne yapmak, nereye varmak istemektedir?
  • muhafazakar mahzunicileri sarmayacak ama yapılması elzem albümdü. dün stüdyoya girmiş gibi temiz kayıtları var şarkılarının, kendi sesinden dinlemenin tadı dalından erik yemek gibi, bambaşka. mahzuni sazı elleriyle değil vücudunun her bir hücresiyle çalan, sözü dilinden değil damarından dökülen ozandı. öbür türlü 'içimdeki sancı sarhoş' diye tarif edemezdi o insanın kabuk bağlamasını istemediği yarayı.
    varsın politik kimliğiyle uyuşmayan insanlar şarkılarını söylesin şayet şair-müzisyen kimliğinin daha genç insanlara ulaşmasını sağlayacaksa. varsın sakız manilerini şarkı sözü diye kakalayanlardan kulağını çekip mahzuni gibi eserlerinde laf olsun diye tek cümle geçirmeyen adamın işine kulak versinler. varsın saray kuyruklarında el sıkışmak için bin şekle girenler vaktiyle bu topraklarda yaşamış, omurgası dik adamları anarken ileride nasıl anılmak isteyeceklerine kendileri karar versinler.
    betona yastık atıp delik kara lastikleriyle 'hayalin düğünü töresi bir hoş' diyerek tavlamıştı beni, mahzuni'nin anılmak için dinleyicisinden başkasına ihtiyacı yok zaten.
  • benim ergenlik - ilk gençlik hayalim gerçek olmuş. amma iki popçu ve falan filan ile. düşünün ki, falan ve filan sayısı popçudan fazla... rezalet değil ama mahzuniye saygısızlık gibi sanki.
  • büyük ustaya saygı namına saygısızlık yapılmıştır. bi manuş eksik amk bu ne lan.
  • "yeni nesiller de boyle tanisin"

tanimasin! bu nasil yikici bir tavir? kultur yikimidir bu.

aklima su olayi getirdi: yoresel bir kebap yapan derme catma bir yere gittik. kepaplar geldi, masadaki arkadaslardan biri "abi ketçap da alabilir miyiz," dedi. dukkan sahibi abi bir parladi:
    "ketçup mu? yok ketçup metçup! aha domatiz yi!"

mesele bu. her seye de ketçap sikmayiverin bi zahmet.bir zahmet!

kimse yasa ciksin, yasaklansin demiyor. elbet yapabilirler ama ahmet aslan, selda bagcan, kardes turkuler??
  • ben albümü çok beğendim. kanadı değdi sevdaya favorim oldu. albümde demet akalın olmasaydı iyiydi . fakat genel anlamda iyi olmuş..

beğenmeme timininde haklılık payı var fakat albümde domatizde yok ketçupta yapılmamış. halis bizim köyümüzden gelen doğal peynir çökelek gibi olmuş. aynı peynir aynı çökelek fakat aynı lezzeti vermez çünkü o köyde değiliz.

o köy bizim köyümüzdür zalım zalım vurmayın ..
  • hayır benim anlamadığım arka planda bu albümün hazırlandığı ekipte çalışan bir aklı selim insan da çıkıp demedi mi

“ya demet akalın’ın ne işi var amk; manyak mısınız lan siz”

diye.
  • sermayesi dalkavukluk olanların, sermayesi derdi olan mahzuni üzerinden ekmek yeme çalışmasıdır.