şükela:  tümü | bugün
 • --- spoiler ---

  az önce izlemiş olduğum güney kore filmi.eğer filmin başında yazıldığı gibi gerçek bir hikayeyse,"yok artık" dedirten bir konusu var.şöyle ki:japon ordusuna zorla alınan bir korelinin,sovyetlerle savaşırken esir düşmesi,sovyetlerin de almanlara karşı zorla savaştırması,ardından almanlara esir düşmesi ve amerikalılara karşı savaşmaya zorlanırken normandiya çıkarmasında ölmesi.bu arkadaşla beraber bir de japon var ki o da aynı yollardan geçiyor lakin hayatta kalabiliyor.kesinlikle çok güzel bir film.
  --- spoiler ---
 • my way adıyla vizyona girmiş 2011 yapımı traş kore filmi.
 • japonlardan tekrar nefret ettiren harika bir güney kore filmidir. savaş sahnelerinde kendim bizzat ordaymış gibi hissettirdi. diğeri için (bkz: ip man)
 • 2011 yapımı güney kore filmi. aksiyonu bol savaş filmi sevenler için biçilmiş kaftan. ne zamandır sürükleyici bir savaş filmi izlememiştim.

  --- spoiler ---

  kore'nin işgali sırasında koreli askerlerin japon ordusu tarafından esir alınması ve almaya'nın yanında normandiya'da savaşa zorlanmasını konu alan film. filmin karakterlerinin ağır makinali tüfekler önünde bile kurşun geçirmemeleri tek eleştirilebilecek yanı. ama konu ve sürükleyicilik bunları absorbe ediyor.

  --- spoiler ---
 • biraz saçma ama eğlenceli film.
 • konu:
  kore, japonya himayesi altındadır. koreli jun shik, japon tatsuo'nun büyükbabasının çiftliğinde çalışmaktadır. jun shik ve tatsuo, her ikisi de tokyo olimpiyatlarında maraton koşucusu olarak yarışmak istemektedir. yıllar geçer. sovyetlere karşı başlayan direniş, tatsuo japon komutan, jun shik koreli asker ve ii.dünya savaşı yıllarında cepheden cepheye birlikte başlarından geçen olaylar dizi.

  dram filmi olmasının yanı sıra birçok savaş filminde dahi göremeyeceğiniz kadar bol savaş ve çatışma sahnesi barındırmaktadır. kamera çekimleri oldukça tatmin edicidir.
  filmin süresi 137 dakika, sıkmıyor, gayet akıcı.
  imdb linki:
  http://www.imdb.com/title/tt1606384/

  --- spoiler ---

  filmi komik duruma düşüren o cephe senin bu cephe benim dolaştıkça dolaşmaları ve bir türlü ölmemeleri olmuş. başlarda birbirlerine olan düşmanca tavır filmin sonunda oldukça dokunaklı şekilde kardeşliğe bağlanmış.

  --- spoiler ---
 • (bkz: my way)
 • filmin dikkat çekici unsurlarından birisi de toplamda 4 dilin aktif bir şekilde konuşulması.

  japonca
  korece
  rusça
  almanca

  yani hollywood filmlerinde olduğu gibi bütün oyuncular ingilizce konuşmuyor. mesela david fincher, the girl with the dragon tattoo filmini yeniden çekti. olaylar isveçte geçmesine rağmen tüm oyuncular ingilizce konuşmaktaydı. buna rağmen filmdeki gazete ve dergiler isveççe idi.

  mai wei'de ise koreli yönetmen je-kyu kang dört dili de film boyunca sürükleyici ve akıcı bir şekilde kullanmayı tercih etmiş. doya doya japonca, korece, rusça ve almanca duyabiliyorsunuz.

  filme gelirsek;

  --- spoiler ---

  japonlar, savaş konulu her kore ve çin filminde olduğu gibi ağır emperyalist, işgalçi olarak gösterilmiş. ki haksız da sayılmazlar bu konuda. yönetmenin filme keskin nişancı rolündeki çinli hatunu eklemesi güzel bir ayrıntı olmuş. çin'in japonya'dan çektiği acıları unutmamış.

  film boyunca 3 farklı ordu için savaşan askerler en büyük sıkıntıyı japon komutası altında çekiyor, oradan sovyetlere esir düşüyorlar. burası biraz soğuk olmasına rağmen japonlar kadar baskı yok. ondan sonra alman komutası altında ise resmen yata yata askerlik. kıyafetler, üst baş temiz. yemekler düzenli olarak çıkıyor. devamlı çalışmak yok, paydos veriliyor. hatta askerler 8. bölüğe karşı maç bile yapıyor. japon ve sovyet ordusundaki o kadar sıkıntıyı izledikten sonra alman ordusu cennet gibi gözüktü. benim bile askerlik yapasım geldi ekran başında.

  --- spoiler ---
 • saf duygularla yapılmış, dram filmlerinden etkileniyorsanız izlememeniz gerek film.
  --- spoiler ---
  hayatın hiç bir anında, hiç bir yerinde bir insanın ölümünü dümdüz izleyemez kimse. o el yere uzandığı anda dünyalar değişir.. hele ki bir kadının eliyse..
  --- spoiler ---
 • bir hollywood yapimi olsa birkac dalda oscara aday gosterilebilecek guzellikte bir kore filmi. bir sekilde izleyenlerin izlemeyenlere izlettirmesi gerekiyor.

  -- spoiler --

  basroldeki karakterler koreli jun-shik kim ve japon tatsuo hasegawa amerikan ordusu haric her orduda gorev yapiyorlar.

  filmin en guzel sahnelerinden biri normandiya sahilinde alman ordusun barikat kurmaya ara verdigi zaman tatsuo'nun jun-shik kim'in yasadigindan emin olmadigi halde bos kumsala bakarak kosmasini beklemesiydi.

  -- spoiler --