şükela:  tümü | bugün
 • atlas ile pleione'in kızı, zeus'la evlenip hermesi dogurmuştur. yağmur perilerinden birisidir.
 • zeusun maia ile evliligini olympos dı$ında bir yerde yapmasi sonucu...olymposun kutsal olduguna inanılan gu¢lerinden dolayi bir sure daga ayak basamamasına sebep veren cillop hatun..
 • (bkz: maiar/4)
 • maia, eski yunanca da "anne" anlamina gelen ve
  bugun mother, mutter, madre, mere gibi sozcuklere kaynak te$kil etmesi muhtemel
  soylenmesi cok yumu$ak ve etkileyici, $efkat dolu bir sozcuk
 • eski bir roma tanrıçası. yılın 5. ayı kendisine adanmıştır.
 • romalılar tarafından bahar tanrıçası olarak tanımlanır maia maieslas, diğer isimleri fauna ve bona dea'dır. atlas ve pleione'nin 7 kızından en büyüğüdür ve söylenenlere göre en güzelidir aynı zamanda -7 kıza verilen isim pleiadestir- utangaçtır da hanım kızımız aynı zamanda, sessiz sakin cyllene dağındaki bir mağarada yalnız başına yaşar.10 zeki başeskioğlu güzel kız keşfetme gücündeki zeus,genç ve güzel kızımız maia'yı görür ve aşık olur. gece mağaraya gelir gizlice ve sevişirler maia ile, amma velakin ortada bir de koskoca hera faktörü vardır ki unutulası değildir fakat nasıl olduysa bu olayı gözünden kaçırma gafletine düşmüştür, zeusta bi geceden bir şey olmaz kaya çilingiroğlu zihniyetine sahip olduğu için olay burda kalır. maia zeus a bir erkek çocuk doğurur*. babasız* büyüyen hermes, arada apollonun sürüsünden koyundu, kuzuydu araklamaktadır, sonra bunları anasının mağarasına saklamaktadır*. apollo bu, yemez tabi numarayı, bir gün maia'nın mağarasına şiddetle giriverir, hanım hanım der, senin oğlan olayın bokunu çıkardı, koyun kalmadı lan sürüde der, maia da "bu tıfıl oğlan mı çalacak koyunları, hem babası da yok garibin öhü" diyerek acınma potansiyeli yüksek kadınsı güçlerini kullanır. apollo "tamam be zırlama, her yaptığımız bok mit olupta binlerce sene anlatılmasa bi güzel döverim ben seni de, tarihe kadir inanırdan sonra ikinci maço erkek olarak geçicem ona yanarım" diyip çıkar gider. gider de nereye gider, zeus a gider tabi, bu yüzden tarihe kadirimsi değil de "gammazcı puşt" olarak geçmiştir apollo. apollo gider hermes i şikayet eder zeus a, utanmadan bi de koyunlarını ister*. bu olaylar gelişirken hermes eline liri alır,inceden bir yunan halk türküsü tıngırdatır, apollo çok duygulanır kendi köyünün türkülerini söyleyen bu sabiden, affeder hermesi, üstüne bi de koyun, kuzu verir.anlaşılır ki tanrıdır falan ama apollonun koyundan kuzudan başka verecek bişeyi yoktur.hermes bunu apollonun yüzüne vurmaz tabi, delikanlıdır.(bkz: oeeh)
 • (bkz: maya)
 • yunan mitolojiside haberci tanrı hermes’in annesidir.zeus ile calisto’nun oğlu arkas’a süt ninelik ettiği için hera’nın hışmına uğramaktadır. maia ancak zeus sayesinde gökyüzünde bir yıldız olduğunda rahatlıyor. arkadia dağında hermes’i doğurur.
 • çok bilmiş altıncı nesil sözlük yazarı. *****
 • ortaköy bebek arası gece yürüyüşleri arkadaşı *
hesabın var mı? giriş yap