şükela:  tümü | bugün
 • iş hayatında sık raslanır. acil bir iş ise koşuşturma sırasında karşı tarafın böyle de bir mevzu olduğunu unutmaması sağlanır.
 • beni etkiler. son yılların, teknolojiyle değişen hayatın trajik yönlerinden biri gibi görürüm. insanın bozulan sinirlerinin farkına varmasını da sağlar. bir yandan güvenmem maile, bunun saçmalığını bilsem de güvenemem. yok, bir terslik olmuş olabilir, gitmemiştir, kablo kıvrılmıştır, adamların adresi aktif değildir, gereksiz kutusuna düşmüştür, adam sallamaz... böyle böyle içim içimi yer, rahatım kaçar.

  özelllikle bir dergiye şiir göndermişsem. aman allah. çok sakat. çünkü zaten adamların (editör kişiler) masalarına gözlerinin önünde bir tomar kâğıdı koysan da okumayabilir, gibi bir his içindeyimdir. herkes bunlardan bahsetmiştir. o dergide hiç okunmaz gönderilenler. adam ne yapsın binlerce şiir geliyor. hangi birini... hangi birini...

  napalım, sinir bozucu, utanç verici; ama böyle.

  bunun bir değişiği de mail atmadan haber vermek. bu bambaşka. hem böyle ince bir ayarı var, insanın içindeki hasta ruhu gizlediğini sanmasını sağlıyor. "eee, sise şiyir göndericektim ama karar veremedim meyil mi atayım yoksa posta yoluylan mı göndereyim"... maksat, karşıdaki editör muhterem, kendi dergileriyle birinin ilgilendiğini öğrensin ve bu gönüllüye ona göre muamele yapsın.

  sonuç; hiç. hiçbir şey farketmez.

  ezik genç şairin hezeyanları başlığında ölümüne incelenesi, belki kitaplanası bir durumdur da. bizim topraklara özgü haltlardan mıdır bu da, bilemem. o kadar bilgili değilim.

  ne kadar saçma, ne kadar gereksiz olduğunu bilsem de alamadım kendimi dergileri aramaktan, hocam mail attım, diye. çünkü önceki göndermeler eğitmişti beni. şiiri gönderirsin ve o gün, ertesi gün, bir ertesi gün, bir hafta sonra, bir ay içinde mailini kontrol edersin, tekrar edersin, tekrar; artık çay içerken, bira içerken, uyumadan evvel ve diğer saatlerde aklında bu vardır. bu, durur aklında. olta iğnesi gibi. şişlik gibi. dert gibi.

  yazmaktan başka bir şey gelmezse elinden amenna, bu işin ilacı o çünkü. birinci koşulu o. yoksa napalım adam maili almışmış, okumuşmuş, okumamışmış... hevesler birgün kesişecek; sabret, işaretleri belirir yavaş yavaş. maili de eşekler kovalasın.
 • söylediği şeyi yazılı olarak ispat etmek isteyen ama bir an önce de okunsun isteyen kişinin işidir.
 • bunun bir üst modelide vardır o da atmadan arayanlar. özellikle hint ve singapurlular yapar.
 • bunu yapanlar, bunun yerine şunu da yapabilirler:

  "merhaba xxx,

  bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı

  bu e-maili aldığınıza (ve dosyanın sorunsuz açıldığına) dair bana boş bir e-mail atarsanız sevinirim.

  teşekkür ederim. iyi çalışmalar.

  yyy "

  zaten karşımdaki insan bu e-maili okuyup da "reply-yanıtla" ve "send-gönder"e basamayacak kadar meşgulse ya da dangalaksa; başka şehirlerde başka adamlarda buluşmak üzere, şeykitap şekerim fln yani.
 • "okundu maili gelmedi de o yüzden aradım" diyeni ile de karşılaştım. halkla ilişkiler ajanslarında çalışanların sık sık başvurduğu bir yöntem. önce mail sonra telefon. whatsapp'ta mesajını okuyup cevap vermediğinizde "okuyup neden cevap vermiyorsun" diye çemkiren sevgiliden farkı yok bunların.

  nasıl bir çalışma motivasyonuna sahipler bir türlü anlayamıyorum. mail atınca gitmeyeceğini düşünüyorsan, internete güvenmiyorsan ve telefonda da yazdıklarını söyleyeceksen neden mail atıyorsun. bari tek bir yerden rahatsız et.
 • maili attıktan sonra aranıyorsanız siz işinizi takip etmediği için tekrar tekrar aranmak zorunda hissedilen birisinizdir. çünkü siz , maili dikkate alıp istenen veya talimatı verilen işi yapmayacağınıza dair insanlarda genel bir kanı oluşturduğunuz için telefonla da aranarak ancak iş yaptırılabilen birisiniz.
  o anda meşgulümdür , beklesene ,patladın mı ? mail attın işte , ne diye bir de telefonla arıyorsun qlşkrgrşlgtrşgt,ig,i...... diye giderrrrr duruuuuurrrrrrr
  bahane ... gibi herkeste var .
 • attığın maili anlamayacak kapasitede insanlarla çalışıyorsan elzem davranıştır.
 • mail atılan kişi ile daha önce tecrübe edilen olumsuz duruma önlem niteliği taşır.

  ya unutkan biridir, çok önemli bir konuyu unutmuştur. ya acil yetişmesi gereken bir konu kişinin umursamazlığı yüzünden gecikmiştir. ya da en basitinden kişi, maillerini okuyup karşısındakine saygı duymayan öküzün tekidir ve iki satır cevap vermeyip karşısındaki insanı boş yere bekletiyordur. tüm bu olumsuzlukları bertaraf etmek için "mail attım ama sen biraz hıyar olduğun için arayıp teyit etmek zorundayım" manasında bir eylemdir o. hiç boşuna bık bık etmeyin. cok rohotsoz oloyorom omo.