şükela:  tümü | bugün
 • mailin altına,
  saygılarımla, teşekkürler vb. gibi sözcüklerle beraber isim-soyisim, unvan-pozisyon, çalışılan şirket/kurum, adres, telefon, mail gibi iletişim bilgileri vd. bilgilerin eklenmesi ile oluşan tanıtıcıdır.
  hani ben bunu yıllardır yapıyordum ama adının mail imzasını olduğunu yeni öğrendim. açıkçası öylemidir diye de araştırmadım. tam şu başlıktan;
  (bkz: mail imzasına mezun olunan üniversiteyi yazmak)
 • son derece gerekli ve önemlidir.

  doğru düzgün mail imzasına sahip olmayan ya da bunu kullanmayan insanlar benim gözümde ne profesyoneldir, ne işini iyi yapıyordur ne de ciddiye alırım. hiç çekinmem küçümserim.

  bir insan iş hayatında adını, soyadını, ünvanını ve iletişim bilgilerini yazamayacak kadar acizse nasıl iş yapabilir ki.

  iç yazışmalarda kullanılması çok önemli değil ama farklı bir şirketten biri ile yazışıyorsan olmazsa olmaz.

  mesela biraz önce bana şöyle bir mail geldi.

  "bıdı bıdı bıdıdıdıdı

  ayşe gülcan
  mali işler müdürlüğü"

  tercümesi: ben ayşe bir gerizekalıyım.

  bende düşündürdüğü: sen kimsin ayşe, hangi kurumdan yazıyorsun (ben mail uzantına bakmak zorunda mıyım), stajyer misin, müdür müsün, sana mail atmak zorunda mıyım, belki aramam gerekiyor, senin telefonun için uğraşmak zorunda mıyım!

  sinirlendirmeyin beni böyle şeyler için.
 • "ad soyad-kurum-ünvan-iletisim " bilgilerinin yazilmasi kurumsalligin bir sartidir.
 • öküzler tarafından öküz boyutunda resim şeklinde kullanılanları da mevcuttur.
 • şirketlerin kurumsal kimlik yapısında bulunması gereken, olmazsa olmazdır. her çalışanın aynı şekilde olması şarttır, karakterler, fontlar değiştirilemez. bir şirketin ne kadar profesyonel olduğunun da göstergesidir.
 • çevreiçinde gereken yapılmalıdır.
  ad soyad ünvan tek başına yetersiz kişilere çevre ile ilgili uyarı da yapılmalı. örneğin ;

  çıktı almadan önce çevreye olan sorumluluğumuzu bir kez daha düşünelim.
  please consıder the envıronment before prıntıng any document.

  gibi.
 • telefon-adres vs gibi net iletişim bilgisi yazmak yerine şu alttaki gereksiz imzayı kullananlar da vardır. yılmaz ticaret ve kurumsal firma arasındaki farkı gösterir.

  --- spoiler ---

  this communication may contain information that is legally privileged, confidential or exempt from disclosure. ıf you are not the intended recipient, please note that any dissemination, distribution, or copying of this communication is strictly prohibited. anyone who receives this message in error should notify the sender immediately by telephone or by return communication and delete it from his or her computer.

  bu ileti hukuken korunmuş, gizli veya ifşa edilmemesi gereken bilgiler içerebilir. şayet mesajın gönderildiği kişi değilseniz, bu iletiyi çoğaltmak ve dağıtmak yasaktır. bu mesajı yanlışlıkla alan kişi, bu durumu derhal gönderene telefonla ya da e-posta ile bildirmeli ve bilgisayarından silmelidir.
  --- spoiler ---