şükela:  tümü | bugün
 • sokrates'in kullandığı ironi yonteminde* yeniden doğurma anlamına gelen bolum. burada kişinin kendine ait fikri yeniden ortaya koyarak, onun aslında doğru şeyi bildiğininin anlatıldığı evre...
 • (bkz: tragedya)
  (bkz: trajedi)
 • zihinde şekil almamış düşünceyi socrates tarzı sorguyla ortaya çıkarma yöntemidir. her öğreti maiotik ilerlemez. örneğin newton'un keşiflerini öğrencilerinin kafasından çıkarması anlamsız olurdu çünkü bu keşifler zaten onların kafasında değildi. ama bilimsel çalışmaların ne kadar önemli olduğunu bu yöntemi kullanarak öğrencilerine göstermiş olabilir.
 • kendini, bilir sananlara karşı bilmediğini bilenlerin tavrıdır maiotik. bildiğini iddia edenin önce bilmediğini idrak etmesi gerekir. bilme kibiriyle birlikte yürütülemeyecek bir işlemedir. bilirlik/bilgelik iddiası yönünden nötralize olunması veya zaten bilmediğinin düşünülmesi veya hiç düşünsel faaliyetin bulunmaması dahi, maiotik için verimli topraktır.

  bu kez bilmeyene bildiğini fark ettirme zamanıdır. socrates bunun için soru sorma metodunu kullanır. önce kişinin başlangıç anında sahip olduğu verilere, bunların ne kadar tutarlı ve güvenilir olduğuna bakılır, sonra kalan boşluklar adım adım yöneltilen sorular üzerinde düşünme süreci ile tamamlanır. sorular haricinde ilave bir katkı olmadan kişinin aslında zihninde uçuşmakta olan, kendisinin de farkında olmadığı düşünceleri çelişkilerden arınmış, netleşmiş ve sağlıklı bir biçimde şekillenir, vücut bulur. (en azından bu hedeflenir) bu nedenle bir doğurtmadır ve socrates'in annesinin ebe olmasından hareketle, socrates'a da düşünce ebesi yakıştırması yapılır.

  maiotik, insanın bildiğini sandıkları, öznelliği, taraflığı ile savaşıdır. önce kendini, sonra konuyu çözümleme metodudur. zihni sakinleştirmekle başlar. objektif sorgulama ile devam eder. maiotik; kolay anlatılan, hemen anlaşıldı sanılan, ehil sorulara karşılık mantıklı ve samimi bir sorgulama etabına muhtaç bir süreçtir. başarılı neticesi terapi gibi gelir.
 • web siteme verdiğim addır. oldukça anlamlı olduğunu ve içerik üreten bir web sitesine verilebilecek en güzel adlardan olduğunu düşünüyorum. reklam yapmıyor hakkında şöyle bir iş olduğunu da haber vermek istiyorum.