• aşırı övülmesi üzerine beymen'e selamın aleyküm diyerek girip sol elimin üst kısmına ve bileğin iç kısmına uzaktan pışt şeklinde sıktığım bir parfüm. kırımızı renkli bir şişeye sahip extrait versiyonuydu sıktığım.

gerçek anlamda niş kelimesinin karşılığı. açılışta aşırı şekerli hatta pamuk şeker tadında şekerli bir koku aldım. şimdi yazarken anında geldi burnuma yine o koku.

sonra bir de garip bir şekilde bir süre sonra (ortalama yarım saat, 1 saat sonra) bildiğin batticon kokusu geliyor burnuna, bak batticon yazdım, şu an sadece onu duyuyorum, kaşımı yarmışım da bir hemşire batticon sürüyor kaşıma kaşıma, bir yandan da pamuk şeker yemeye çalışıyorum.

parfüm karakter olarak bana çok feminen geldi. feminen derken böyle genç kız kokusu gibi değil de 40-50 yaş çevresi ve yaşını da net şekilde gösteren kadın parfümü gibi. erkek kokusu olarak nitelendiremiyorum, alıştığım bir erkek kokusu değil.

yayılım konusunda çok iyi, yürürken elini kolunu salladıkça bile burnuna geliyor kokusu, klavyede yazı yazıyorum mesela şu anda, burnumun içine yerleşti resmen koku. yürürken imza niteliğinde üzerinize yerleşir bu koku.

ama aşırı pahalı, bak çok pahalı değil, aşırı pahalı, öyle böyle pahalı değil. bugün mesela bir iphone 13 başlangıç fiyatı 14.800tl etikete sahip, 200ml bir baccarat rouge extraint de parfume 14.630tl etikete sahip. bakın, oha!
    ha beymene gidip bunu koklamanın artısı nedir? bunu koklayıp koklayıp lan acqua di gio hala çok keyifli ve günlük bir koku, daha çok yakışıyor zaten bana diyerek 1359tl etiketi ile 200ml parfümü almanızı sağlayabiliyor. yoksa bunu görmesen, oha 1400tl verilir mi parfüme diyip gio da almazsın.

edit; bu parfüm saatler sonra, akşam saatlerinde yani net olmak gerekirse sıktıktan 10 saat sonra karakter değiştirdi.
    o batikon kokusu ve şeker şurubu kokusu zaman geçtikçe neredeyse tamamen siliniyor, terre d'hermes benzeri karabiber gibi, tarçın gibi baharat kokusu kalıyor. diğer bütün o notalar, şekerli ve batikon kokuları çoooook uzaktan geliyor
  • kendime çok yakıştırdığım ama 2650 tl vermeyeceğim süper koku.
  • açılışı eczane kokusu gibi olan, kurudukça küflenen bir parfüm, 15'imden beri parfümseverim, 150'ye yakın çeşitte parfüm kullanmışımdır, ama yok bu parfümle anlaşma ihtimalimiz yok, çok ağır, karanlık ve gereksiz bir koku bence, hele ki o fiyatı...

genel beğeniye asla hitap eden bir koku değil artı çok sevenlerini tenzih ederek söylüyorum: bence herkes beğeniyor du ben de kullanayım şunu tarzı bir parfüm bence, bunun bir örneği de chanel no:5 edp, o da öyle.
  • bu koku aventustan sonra parfüm dünyasında en çok taklidi yapılan parfümdür muhtemelen. ve işin garibi çok pahalı ve niche standartlarda bir koku olmasına rağmen kopyalanması inanılmaz kolay. denediğim bütün kopyaları nerdeyse aynı olmuş diyebilirim.

bu parfümü bulamayıp denemek isteyenler yerli ve milli klonumuz atelier rebul - no 94 parfümünü deneyebilir. birebir aynı nerdeyse, sıradan kullanıcının aradaki farkı algılaması çok zor nerdeyse.

kokuyu tarif etme kısmına gelince ilk başlarda bir medikal hava var o da safran notasindan kaynaklanıyor muhtemelen, hafif bir baticon kokusu alabilir aşina olanlar. daha sonrasında pamuk şekere dönüyor genel tabirle. edp olan baccarat ile extrait konsantrasyonunda olanı neredeyse aynı sayılır. extrait daha az tatlı ve performansı daha iyi denebilir.

tevafuktur ki bugün bir arkadaşa denettim zerre kadar beğenmedi, yani kör alış yapmayın sakın.
  • otobüs, metrobüs, tramvay, metro... çarşı, pazar, avm...

hava sıcaklığı 30-40 derece arası gidip geliyor...

her yerde kurkdjian...

vallahi bıktım!
  • seni bulan parfümörün de, muadilini çıkaranın da, sana hafif koku diyenin de ta yedi sülalesini öpeyim.

bıktım!
    bıktım ulan her yerdesin.
    migrenim pes etti seni görünce atak yapmaktan. mide bulandırıcı iğrenç bir karışımsın.

toplum sağlığı için toplatılması lazım.
  • dupe'u zara red temptation'dır. güzeldir.
  • asiri kalici ve agir bir parfum. hafif diyenler acaba farkli bir dunyada mk yasiyor diye dusunmeme sebep oldu. gomlegimin gogus hizasina 1 fis siktiktan sonra yaklasik 2saat midem bulandi parfumun agirligindan. kesinlikle herkese gore bir parfum degil.
  • niş (niche) parfüm dünyasında çok ayrı bir yere sahip, şişesi gibi tam bir "kırmızı" parfüm.
    safran ve yasemin temalı,kalite hissiyatı yüksek, yoğun, uniseks olarak kullanıma uygun dense de, feminen tarafı ağır basan bir parfüm.

parfümün yaratıcısı markaya ismini vermiş olan (bkz: francis kurkdjian)
    bu parfüm için kürkçüyan'ın şaheseri desek abartmayız herhalde.
    gelelim benim yorumuma;
    şahsen ben beğenmiyorum. yoğun olmasa da medikal bir tadı var, haliyle sentetik duruyor.
    "iyi parfüm" denilen şeyin, kullanan insanda pozitif bir etki bırakmasına inanan biri olarak, bu parfüm bana uzak. ayrıca günlük kullanıma ve kapalı ortama uygun olmadığını düşünsem de, ofisimizde bu parfümü bir dönem günlük olarak kullanan bir kadın vardı. hemde ext versiyonunu :(
    extrait versiyonu burun temizlettirir, bilek yıkattırır. o derece kalıcı. böyle parfümlerin kıyafet üzerindeki etkisi ise haftalarca sürebildiğinden bunu günlük olarak kullanan insanlara şaşırmak anormal değil diye düşünüyorum.

edp hali 7, extrait versiyonu 5 yıldır ülkemizde. mevcut döviz kurlarıyla artık ulaşmak oldukça zor duruyor. ayrıca geçen bu sürede reformülasyona uğradığından kalıcılık zayıflasa da yine de tatmin edici.
    kadınlara daha çok yakışıyor ama beğenen ve kullanan erkek sayısı da oldukça fazla.

meşhurluğunun pik yaptığı yıllarda (2018-2019) sanki bedavaymış gibi kullanılıyordu :)
    bir ara zorlu center'de neredeyse avm/mağaza kokusu olarak bunu kullanıyorlar sanmıştım :)

aynı etkiyi ve kaliteyi yakalayamayacak olsanız da muadil olarak ; atelier rebul no:94 ya da zara'nın red temptation parfümlerini deneyebilirsiniz.
    ucuz olmayan ve yine aynı çizgide benzeri için "parfums de marly kalan" da denenebilir.
  • ilk notalarda buram buram kan kokan, fetiş parfümü gibi gelebilir, ama koku dağıldığında muhteşem farkını hissettirir.
    tabi fiyatından ötürü bizim için uygun değildir.
hesabın var mı? giriş yap