şükela:  tümü | bugün
13 entry daha
  • gerçek bir niş parfüm. bunu övmek veya yermek için söylemiyorum. hatta, parfümün sunduğu notaları 100% koklayamadığımdan eminim. çünkü içerisinde kullanılan bir çok bileşen şuan masamda duruyor, ve yaklaşık 1 senedir tecrübe ediyorum (entry devamında değineceğim bunlara). ancak daha önceden hiç yapılmamış bir tasarım olması, parfümün popüleritesini, çok sevilmesini vs. yok saydığımızda, sadece içeriğine baktığımızda, bu parfümün çıkışı tam anlamıyla niştir. hatta niş parfüm klasmanında dahi niş denebilir. bir şekilde inanılmaz tuttu, ve aslında benim de çok savunduğum şu harika mesajı verdi: parfümde sentetik içerik kullanılması kötü bir şey değildir, doğal içeriklerin fazla kullanılması bir parfümü daha iyi yapmaz.

şimdi bu parfümü ben şu şekilde eleştirebilirim: "çok ama çok pahalı". bu parfümde sihirli içerikler kullanılmadı, senelerdir olan hatta gayet popüler olan içerikler kullanıldı. ama doğru tasarım, doğru zaman, doğru pazarlama vs. birleşince, satıyor işte. sanatçının, markanın, pazarlamanın biçtiği değer neyse o.

bu parfümü "kokusu" ve/veya "performansı" için eleştiren hiç kimseye inanmayınız. onun burnu sizin burnunuz değil, kesin ithamlarda bulunulmamalı. baccarat rouge 540 içerisinde bir çok insanın zaten koklayamadığı bilinen bir sürü sentetik bileşen var. örnekler:
    ethyl maltol (pamuk şekeri, karamel, çilek reçeli gibi kokar) ve br540 içinde ana kokulardan birisi. bu molekül bende de var ve bazen çok az koklayabilsem de etrafımda test ettirdiğim en az 10 kişi çok ama çok net kokuyu alıyor, tam da tarif edilen şekilde.
    hedione yani methyl dihydrojasmonate: modern parfümlerin hemen hepsinde bulunur, br540'ta ise abartı şekilde var, parfümlerde yasemin, çiçeksi notalar için kullanılır. kokusu inanılmaz hafif, ancak çok temiz ve kalıcı. bazı kişiler çok net koklarken, bazı kişiler hiç koklayamıyor. ben her zaman çok net alıyorum kokusunu.
    ambroxan veya cetalox veya türevi: bu zaten özellikle erkek parfümlerinde aşırı dozda kullanılan, yine çok güzel temiz kokan, kalıcı ve yayılımı yüksek bir molekül. gel gör ki kokuyu az ya da çok alan bir ton insan var. bazısı çok duyarlı ve hatta rahatsız olurken, bazısı almıyor, veya az aldığı için farklı bir yorum getiriyor.
    amberwood veya türevi: yine bir molekül, yine çok kalıcı, amber/reçine/odun kokusu olan bir bileşen.
    medikal, dişçi odası notası da muhtemelen parfümün belli bileşenlerine anozmik olan, sadece belli başlı içeriklerini koklayabilen burunlar tarafından nitelendirilmiş.
    bazısı da aşırı şekerli, 3 gün kadar kalan, bıkkınlık verecek kadar yayılan bir parfüm olduğu görüşünde. al sana çok farklı iki yorum.

sentetik parfümlerin yaratabileceği hiplere en güzel örnek bu parfümdür, bir de molecule 01 ve serinin devamındaki 02, 04 gibileri.

sonsöz - kendi görüşüm tabii ki: bu parfümü mesela bir celebrity parfüm şişesine koy, fiyatını 40 euro yap, bahse girerim ki sadece ve sadece parfümlerle çok ilgili olan, koku için önyargılarını kırabilmiş kişiler tarafından “saklı hazine” olarak bilinir ülkemize falan da uğramazdı.

celebrity parfümü ve önyargıları kırmışlıktan bahsetmişken bonus olsun bu da: bulursanız ariana grande - cloud parfümünü deneyin, br540 tarzında.

edit: imla, ingilizce kelime azaltma.

edit 2: clone manyağı edilmiştir. ancak hala yukarıda bahsettiğim ariana grande - cloud en başarılısı, hatta bir adım daha ileri gidip br540 edp'den daha güzel diyorum. biraz araştırma sonunda kimyasal analizlerle de desteklendiğini belirtmem gerek. cloud'un kompozisyonu br540'tan daha karmaşık ve detaylı, burun kıvıranlar olursa bilginiz olsun.

geçen hafta da zara'nın yeni parfümlerinden montsouris'i kör alış yaptım ve harika bir br540 yorumu çıktı. tam kopya denemez ama yaz için daha güzel gidecek bir yorum diyelim, açılışta şişe gazozu açınca burnunuzu gıdıklayan zerrecikler gibi his veren bir greyfurt var, geri kalanı ise bildiğiniz br540 tarzında, hedione, vanilin vs.
  • aşırı övülmesi üzerine beymen'e selamın aleyküm diyerek girip sol elimin üst kısmına ve bileğin iç kısmına uzaktan pışt şeklinde sıktığım bir parfüm. kırımızı renkli bir şişeye sahip extrait versiyonuydu sıktığım.

gerçek anlamda niş kelimesinin karşılığı. açılışta aşırı şekerli hatta pamuk şeker tadında şekerli bir koku aldım. şimdi yazarken anında geldi burnuma yine o koku.

sonra bir de garip bir şekilde bir süre sonra (ortalama yarım saat, 1 saat sonra) bildiğin batticon kokusu geliyor burnuna, bak batticon yazdım, şu an sadece onu duyuyorum, kaşımı yarmışım da bir hemşire batticon sürüyor kaşıma kaşıma, bir yandan da pamuk şeker yemeye çalışıyorum.

parfüm karakter olarak bana çok feminen geldi. feminen derken böyle genç kız kokusu gibi değil de 40-50 yaş çevresi ve yaşını da net şekilde gösteren kadın parfümü gibi. erkek kokusu olarak nitelendiremiyorum, alıştığım bir erkek kokusu değil.

yayılım konusunda çok iyi, yürürken elini kolunu salladıkça bile burnuna geliyor kokusu, klavyede yazı yazıyorum mesela şu anda, burnumun içine yerleşti resmen koku. yürürken imza niteliğinde üzerinize yerleşir bu koku.

ama aşırı pahalı, bak çok pahalı değil, aşırı pahalı, öyle böyle pahalı değil. bugün mesela bir iphone 13 başlangıç fiyatı 14.800tl etikete sahip, 200ml bir baccarat rouge extraint de parfume 14.630tl etikete sahip. bakın, oha!
    ha beymene gidip bunu koklamanın artısı nedir? bunu koklayıp koklayıp lan acqua di gio hala çok keyifli ve günlük bir koku, daha çok yakışıyor zaten bana diyerek 1359tl etiketi ile 200ml parfümü almanızı sağlayabiliyor. yoksa bunu görmesen, oha 1400tl verilir mi parfüme diyip gio da almazsın.

edit; bu parfüm saatler sonra, akşam saatlerinde yani net olmak gerekirse sıktıktan 10 saat sonra karakter değiştirdi.
    o batikon kokusu ve şeker şurubu kokusu zaman geçtikçe neredeyse tamamen siliniyor, terre d'hermes benzeri karabiber gibi, tarçın gibi baharat kokusu kalıyor. diğer bütün o notalar, şekerli ve batikon kokuları çoooook uzaktan geliyor
  • kendime çok yakıştırdığım ama 2650 tl vermeyeceğim süper koku.
  • önce açık parfüm üreten bir yerden aldım. sonra o kadar hoşuma gitti ki orijinalini almalıyım dedim ve iyi ki de almışım. açık versiyonu da baya iyi bence ama orijinalinin yerini tutamazzm, öyle bir iddialari da yok zaten bu tarz açık parfüm üreten firmaların.
  • is yerimin karsisinda bir neiman marcus var ve icerisi "kid in the candy shop" gibi parfumlerle dolu bir kosesi var. hemen kendime bir kanka yaptim satici elemanlarindan ve gidip surekli parfum koklamaya basladim bos zamanimda.

kokladigim parfumlerden biri bu oldu. her yerde bu kadar cok ovgu alinca bakayim dedim, neymis... cok agir spicy degil, biraz hafif ve kalici bir odunsu kokusu var. amber gibi kokan bir odunsu cicek de var, saniyorum saffron bu ise yariyor. kagida siktigim icin oyle cok farkli notalar almadim daha sonra kokladigimda. ama kalici oldugu kesin.

extrait olan kirmizi sisesi cok agir, diger bilineni daha her gune yakisir bir kokusu var. ama karakter olarak icime sinecek bir yapisi yok. daha cok; kafelerde selfie ceken, zengin, sarisin kadin imaji veriyor bana dfghjk tabii illa boyle biri olmak zorunda degilsin kullanmak icin ama bana verdigi izlenim bu; fazla bir farkliligi olmayan, stabil, heyecandan ziyade kalici, bilineni seven biri gibi.

baska bir suru parfum denedim, creed, jo malone vs... ama dyptique do son* ve hermes jour absolu aklimda kalanlar oldu. citrusy, floral, powdery kokular severim cunku. sahsen hermes kokularini daha begendim, farkli bir baslangici olsa da, zaman gectikce farkli notalar aciga cikan ve kalici bir sekilde kendini hatirlatan ama heyecanini koruyan cinsten kokulari var. mesela unisex olan "hermes le jardin de monsieur li" en sevdigim parfumlerden biri, sonbahar zamani disari cikarken sikmaya bayiliyorum, ustune jo malone orange blossom ekliyorum kisisellestirmek icin...

yani boyle eski avon turu degil de, modern, hafif musky, heyecanlandiran ciceksi kokular seven biri olarak bu baccarat 540 benim icin tuhaf bir his oldu, klasik 'seksi' bir kadin parfumunun 'toned down' hali gibi geldi. yani bas bas bagirmiyor "hey ben kadinim ve seksiyim fghjk" diye, ama kalici bir sekilde hafiften "ben burdayim ve farkliyim" diye sesleniyor. ama koku cok tanidik bi yandan, yani muhtemelen farkli versiyonlarina bir yerlerde denk gelmissindir ve aklimda canlanan sey "aaa, bu o kadin parfumu" oldu. "farkliyim" diyor ama o benzer kokularin arasinda biraz daha farkliyim hatta 'en iyisiyim' diyor ama ayni zamanda pek inandirici degil sanki, cunku monoton ve ayni kulvarda sonucta.

yani farkli bir sekilde kendini ifade edenden ziyade, "ben de onlardan biriyim" diye ortamda kendine yer acmaya calisan birinin kokusu gibi geldi. ozgun ve tek basina ozgur degil, daha bir "oyleymis gibi" olmaya calisan, ama fazla goze batmayi da istemeyen biri gibi... tabii kokunun bunda bir sucu yok ama, sosyal olarak bende yarattigi imge boyle oldu. neyse. seven sevsin, sevmeyen de benim gibi kendine gore konusur, gider dfghj
  • son 2-3 aydır sokakta yürürken sürekli burnuma gelen kokunun bu parfüm olduğunu sonunda öğrenmiş bulunmaktayım. tabiki googlelladık ve sonuç fiyatı sebebiyle sadece hüzün :(

dünyanın en ferah kokularından biri olan bu parfüme bu kadar insan nasıl sahip olmuş?
  • asiri kalici ve agir bir parfum. hafif diyenler acaba farkli bir dunyada mk yasiyor diye dusunmeme sebep oldu. gomlegimin gogus hizasina 1 fis siktiktan sonra yaklasik 2saat midem bulandi parfumun agirligindan. kesinlikle herkese gore bir parfum degil.
  • francis kurkdijan bunu "vivident ne güzel kokuyo lan du şunun parfümünü yapayım" diye çıkarmadıysa neyim.
    bayılıyorum. fresh kokuların dibi.
  • yaklaşık bir senedir extrait olanını kullanıyorum . gideceğim yere ben gitmeden 1 dakika önce kokum gidiyor , parfümü sıktığım kazak yıkanana kadar sanki ilk kez sıkmışım gibi kokuyor , gardroptaki diğer kıyafetlere bile siniyor ve bir o kadar da hafif ve fresh . gerçekten muhteşem koku .
  • saka gibi, kokuya hafif diyeni mi ararsin, fresh diyeni mi :) kokudan anlamayan adamlar gelmis ahkam kesiyor. koku biraz agir ve kalici ama cok hos. herkese gitmez, designer kokulara alismis insanlara cok agir gelebilir ama niche kokulardan keyif alabilenler bayilacaktir. olay burnunuzu ne kadar egittiginizde bitiyor arkadaslar...
34 entry daha

hesabın var mı? giriş yap