şükela:  tümü | bugün
 • gerard depardiou ile adını bilmediğim bir fransız kadının oynadığı 1976 yapımı genç bi erkekle bir fahişenin aşka dönüşen ilişkilerini konu alan bir film..
 • maîtresse. fransızca bir kelime. bunca yıldır tanımlanmamış. birçok anlamı var elbette. fransızca'da "sahip", "hoca" (hani sınıfta parmak kaldırıp "hocam hocam" dediğinizden), "usta" vs anlamlarında kullanılır aslında -dişiler için-. ama bir de bizim "metres" olarak kullandığımız kelime vardır ki, evet, hemen ona bakınız vermeliyizdir:

  (bkz: metres)
  bir de şu var elbette:
  (bkz: maître)
 • agent provocateur'ün yeni parfümü.
 • valla billa metres gibi kokar bu parfum, boyle ic giciklayici, anlamayanlara ucuz anlayanlara ayaklara kapanilasi gelir...
 • fransızca öğretmen. metres diye okunuyor. türkçe'deki metres bambaşka bir şey haliyle.
  kuramıma göre, bizim metresin kökeni, fransız mürebbiyelere yan gözle bakan konak beylerine, paşalarına dayanır. ya da dedikodulara. şimdi bizim millet öğrendiği dili türkçe'ye, konuşmasına katmaya meraklıdır, ... beylerin kızının/oğlunun metresi diye bahsediyor kadınlar aralarında, maitresse de genç fransız bir bayan diyelim, kötü düşünceli insanlar zamanla bu anlamı yüklemiş olabilir.
  illa osmanlı zamanına gidip mürebbiyeleri metresleri yaparlarmış diye iddialarda bulunmaya gerek yok.*
 • agent provocateur'un ne yazık ki iç çamaşırları kadar başarılı olmayan parfümü.
  ortalamanın üstünde bir kokuya sahipse de günlük kullanıma uygun olmadığını düşünüyorum.

  sıkmayın demiyorum hobi olarak yine sıkın ama zaman zaman işte..
  adı üstünde ''maitresse'' zaten.
  asdasdasd..

  bu espriden sonra normalde kendi kendimi imha etmem gerekiyor, neyse ki saat 6:25 ve neyse ki hiç uyumadım.
 • aşk ve sado-mazoşizm arasında dolaşan, 1976 yapımı; fazlasıyla cüretkâr barbet schroeder filmi. akılda kalıcı bir son sahnesi vardır.
 • akla türlü umut sarıkaya karikatürleri getiren cesur sahneleri olan bir barney schroeder filmi. ayrica kostümleri almighty karl lagerfeld tarafından tasarlanmış 1976 yapımı bu kreyzi filmin. bazı vanilyalarda "eh be böyle fantazi mi olur" tepkilerine yol açabilir. ama yargılamadan izlemek daha etik tabii. genç gerard depardieu bonuslu bu film tad kaçıran detaylarına rağmen can sıkıcı karantina gecelerinde değerlendirilebilir.

  ailecek izleyin. *