şükela:  tümü | bugün
311 entry daha
 • bir insan neden mutsuz hisseder?
  dur ya da tersten gidelim. bir insan niye, nasıl mutlu hisseder ? güzel bir yemek yediğinde, aşık olduğunda, sağlıklı olduğunda, sevdiği bir insanla muhabbet ettiğinde, istediği işe sahip olduğunda, özgür bir ülkede yaşadığında, maddi durumu iyi olduğunda...

  peki bunlar sürekli mi olur ? her gün güzel yemek yediğinde bir süre sonra mutlu hissetmezsin mesela. ya da dişin 2 seneyi aşkındır ağrımadıysa aklına bile gelmez. ama tedaviden sonra ağrısı geçince bir mutluluk gelir. oh be dersin, dünya varmış. sevdiğin insanla her gün muhabbet ettiğini düşünsene. ruh eşin, birbirinizi anlıyorsunuz. ilklerde havalara uçarsın, nereden denk geldik birbirimize diye. zamanla sıradanlaşır bu.

  mutluluk ve mutsuzluk birbirini tamamlayan iki duygudur. biri olmadan diğerinin bir anlamı kalmaz. bütündür.

  peki bir insan neden mutsuz hisseder ?
  maddi durumu iyi olmadığında, istediği işe sahip olamadığında, yakınlık kurabileceği arkadaşı olmadığında, uzak hissettiği bir çevrede...

  mutsuzluğun çözümü nedir?
  bütünün diğer parçası, tamamlayıcısı. mutluluk. ama bunu bir süre başaramayınca mutsuzluk da anlamını yitirir. uzun süreli mutlulukta olduğu gibi.

  diğer duyguya bir süre ulaşamayınca mutlu da mutsuz da hissedilmez artık. iki duygu da anlamını yitirmiştir. buna da majör depresyon denir.

  * ünlü milyoner şarkıcı intihar etti.
  * geçim sıkıntısı yaşayan vatandaş kendini ateşe verdi.
  * aldatılan genç hayatına son verdi.
  * ...

  sanılanın aksine majör depresyon mutsuzluktan ibaret değildir. hissizliktir, anlamsızlıktır, hiçliktir.
3 entry daha