şükela:  tümü | bugün
 • bürokrasinin trafige katkisi.
 • makama kim oturursa otursun tınmayan ve trafikteki araçlar "ne yapsam da bu benzinle biraz daha idare etsem" derken "banane ulan ilk benzinlikde durdunuz durdunuz yoksa girerim kamyonun altına" tavrını sergileyen ensesi kalın, etik yoksunu araç
 • bunların etrafında mütemadiyen kapıyı hafif aralamış, sağdakine soldakine uzak dur hareketleri yapan güneş gözlüklü, siyah takım elbiseli adamlarla dolu iki araba dolanır..
 • kesinlikle siyah renkli olurlar.
 • - 82.060.000 nüfuslu almanya'da 14.000, 74.816.000 nüfuslu türkiye'de 124.000 adet bulunan naneymiş.

  - ayrıca finlandiya'da yalnızca başbakan, içişleri bakanı ve savunma bakanı için makam araçları varmış.

  not: mecburen mişli - muşlu yazdım, bu bilgileri edindiğim yazıda kaynak belirtilmemiş. somut bir kaynakla çıkanlar ve/veya diğer ülkelerin makam aracı rakamlarını verenler olursa hemen gerekli değişiklikleri yaparım.
 • illa ki siyah olurmus...

  (bkz: devrim arabalari)
 • ulkemizin onemli gider kalemlerinden birisidir. derhal sayisi azaltilmalidir. hemde oyle boyle degil. en fazla 300 tane falan olmali. hadi valilere bir ikide bakana ver. gerisini salla.
 • ingilterede, kraliyet ailesinin kullandığı makan araçlarının hepsi lpg lidir.buun nedeni, devletin, halkı lpg kullanıp çevreyi daha az kirletmesine teşvik etmek ve daha ucuz olan lpg kullanıp ülke dışına çıkan dövizi azaltmaktır.
  bizimkiler lütfedip dizel bile kullanmazlar.
 • ben küçükken, annem, bulunduğumuz ilin valisinin eşiyle pek bir yakındı. çok net olmasa da hatırlıyorum, iki araçla gelirlerdi, ben dışarıda top oynardım kadınlar evdeyken. o iki araç da saatlerce çalışırdı park ettikleri yerde. herhalde terlememek için klimaları full açıyorlardı, korumalar genelde aracın içinde uyurlardı zaten, hesap soran yok nasıl olsa.
 • canım türkiyem'de yaşanan tüm ekonomik krizlerden sonra açıklanan önlem paketlerinde mücadele edileceği bilgisi ilk sıralarda yer alan bir nevi kımıl zararlısıdır. ben bu teraneyi en az 20 defa duydum. ekonomide sıkıntılar belirince makam araçları ile ilgili çeşitli önlemler açıklanır, yasaklar getirilir, ihbarlar yapılması istenir. ilk günler çok ciddiye alındığı intibası uyandıracak, çok güzel hareketler bunlar tadında uygulamalar basında yer alır. bir bakarsınız tüm daire müdürleri, genel müdürler, müsteşarlar ve benzeri zevatı kiram dandik bir minibüsle topluca işe gidip geliyorlar. illerde makam arabaları garajlara çekilmiş, servis otobüsleri vızır vızır askeri ve mülki erkanı taşımakta. ilçelerde abartan bazı kaymakam ve daire müdürleri beygir veya eşek türü canlı nakil vasıtalarını kullanıyor vb. vb. bu tip reklam kokan hareketler 10-15 gün süre ile yazılı ve görsel basında yer alır. sonra basının ilgisi azalmaya başladıkça o araçlar yavaş yavaş tekrar ortalığa çıkmaya başlar. her arabacı kendi üstünde veya eşitinde bir müdürün, amirin, memurun makam arabasına bindiğini öne sürerek kendi arabasını kullanıma geri sokar. aradan 1-1,5 ay kadar bir zaman geçince de en tepeden en dibe tüm makam araçları yeni modellerle değiştirilmeye başlar. çünkü ekonomik paketlerle ve kemer sıkma ile bütçede daha önce öngörülmeyen bazı paralar belirmeye başlamıştır. bu paraların ziyan olmaması adına hemen yeni makam araçları alınır ve bu paranın çarçur edilmesi önlenmiş olur. bu hikaye " benim oğlum bina okur, döner döner yine okur " misaline uygun olarak böylece uzaaarr gider.