şükela:  tümü | bugün
  • enteresan bir etkidir.
    tamamen psikolojik bir etki de olabilir.
    bugüne kadar neden ele alınmadı bu konu merak ediyorum.
  • var olduğuna inandığım etkidir.

söylediğim her insandan gerizekalı mısın bakışı alıyorum o ayrı.
  • cubuk makarnalarin spagetthi versiyonu ton balıklı için uygun olması ancak yay gibi olanların kıymalı salçalınin uygun olmasi durumudur
  • makarnanın dille olan uyumudur bu aslında.
    mesela ben burguyu ağızda gelişine yuvarlarım, arasına dilimi sokarım, kelebeğin ortasına dilinle bastırıp düzleştirmeye çalışırım, fiyonk makarnaya gıcık olurum yemem, düdük gibi olanları çatalın tüm uçlarına geçirip sırayla yerim ve ağzımda yanyana dizerim falan. ama bana zevki kelebek verir, lezzeti de şeklindendir ve her şey psikolojiktir. saygılar.
  • kesinlikle var böyle bir şey. yalnız olmadığıma, daha da önemlisi gerizekalı olmadığıma çok sevindim gece gece. hep bir şüphe vardı :/

burgu ulan!
  • - yuzey alani makarnanin pisme suresini etkiler, farkli sekildeki makarnayi ayni sure pisirilirse farkli tatlar alinabilir.

-makarnanin sekli, ogutulme suresini etkilediginden dolayi, makarna ogutulmek icin dislerle temas ederken, tat organimiz dil ve damakla farkli surelerle icli disli olur.

dolayisiyla makarnanin tadinin bir sekilde de, makarnanin sekliyle ilgili olacagi dusunulebiir.
  • makarnayı haşlayıp, tuzla yiyen birisi olarak tek farkın makarnanın yumurtalı olup olmaması olduğunu belirtmek istediğim etkidir.
  • göze hitap, sos ve diğer malzemelerin makarnaya yapışması ve texture (doku diyesim gelmiyor) gibi etkilerdir.

erişte*nin içeriğinin farklı olduğunu da belirtmek isterim tabi.
  • gercekten vardir. zaten bundan dolayi italyan mutfaginda makarna sekilleri cok önemlidir. sosuna göre degisir bu bilhassa. cünkü her sos her makarna sekline yakismaz. örnegin pesto türü soslar ince narin makarnalarla iyi gider. firinda pisirilcek türü makarnalar daha bir kabadir falan filan. bundan öte yiyeceklerin tümünün dokusu aslinda damak zevkimiz icin önemlidir. dokusu sayesinde agizda yarattigi hise göre daha lezzetli ya da lezzetsiz gelmesi dogaldir bundan dolayi.
  • kesinlikle böyle bir şey vardır. makarnaların şahı her sosla lezzetli olabilen pennedir.