şükela:  tümü | bugün
47 entry daha
  • biliyorum hem sağlıksız hem de işin kolayına kaçmak ama barilla’nın sosları.
    ayrıca hazır başlık açılmışken şunu da belirtmek isterim ki yağ ve su birbirine karışmadığından haşlama suyuna yağ koymaktan vazgeçin zira bu hiçbir işe yaramadığı gibi yağı da boşa harcamış oluyorsunuz.

edit: italyan bir arkadaşımdan aldığım tarifi harfiyen aktarıyorum. hızlı kaynasın diye kettle’a koyduğumuz suyu (tercihen tencerenin kapağı kapalı bir şekilde beklenerek de kaynatılabilir) taşmayacak şekilde tenceremize alıp bir çorba kaşığı tepeleme tuzu (evet deniz suyu tadında olacak diyorlar) koyduktan sonra makarnamızı döküyoruz. ateşin ölçüsü suyu devamlı kaynatmaya yetecek kadar açık olsun yeter. pakette yazan dk’dan 1dk daha az kaynattıktan ve suyunu süzdürdükten sonra yapışmasın diye hemen zeytinyağını döküp karıştırıyoruz. bir daha pişirmeye gerek yok soslayıp servis edebilirsiniz. sos kısmı size kalmış dediğim gibi ben üşendiğim için hazır sosu döküp yemeye başlıyorum.
  • not: aşağıdaki cümle büyük harflerle yazılmıştır.

makarnanın suyunu kesinlikle süzmeyin, makarna sosunu makarna suyu ile yapın.
  • makarnayı suyun içinde haşlayıp kalan suyu döküyorsunuz, bunu yapmayın. makarnanın çekeceği miktarda su ve birkaç damla da zeytinyağı kullanarak makarnayı pişirin. geri kalan içerikte atış serbest... farkı farkedeceksiniz.
  • zerdeçallı suda haşlamak ve fesleğen. en basit haliyle bile gayet lezzetli kılıyor makarnayı.
  • marketlerdeki o vitaminsiz makarnalarla bosuna emek harcanmaması gerekendir. önce makarnayı iyi seçmek lazım. ve bu iyi makarnalara da sadece güzel bir peynir rendesi yeter, yanında da şarap miss.
  • pisirilmesi gereken sureden bir iki dakika daha kisa pisirip kalan 1-2 dakikalik kisimda sosun icinde pisirmek.
  • sadece tereyağıyla yağlanmış, balık mürekkebiyle renklendirilmiş siyah spagetti ve üstüne kırmızı havyar.

görsel bir şölen olduğu kadar da lezzetli bir yemek.

ucuz olanları haşlayınca griye dönüyor ama. almayın.
  • bir üst komşuya diye okudum allah affetsin
    (bkz: yaran yanlış okumalar)
  • wok tavasına benzer geniş ve derin bir tavada bugün penne yaptım; tavuk (jülyen doğranmış), yeşil ve kırmızı biber, soğan, kuşkonmaz, zeytinyağı, bikaç yakışacak baharatla baya güzel oldu. üzerine isteğe göre parmesan ilave edilebilir. afiyet olsun.
  • tereyağı eritip içine toz biber karabiber ve reyhan sonrasında domates sosu veya sulandırılmış salça döküyorsunuz üzerine sarımsak kekik fokurdayınca ocağı kapatıp ince kıyılmış soğan ekleyin soğan pişmeyecek o zaman görün makarnayı
378 entry daha