şükela:  tümü | bugün
 • makas neymiş ya. kahveye 3 tl isteyen kuaför mü olur. ucuz tiki mekanı resmen. elegant bir kuaför arıyorsanız bu işin sadece fiyatları yukarı çekmekle olmayacağını bilin ve bahçecik kuaför'ün tarabya şubesine gidin. fiyatlar biraz daha pahalı olabilir ama kalite çok daha üst düzeyde. her şeyi geçtim, en azından kahveye para isteyecek varoşlukta değiller.
 • çiftehavuzlar şubesi saçımı berbat etmiştir. kesim konusunda iyi olduklarını duymuştum, adı da makas olunca insan etkileniyor tabi. aslında şubenin küçüklüğünden, çalışan sayısının azlığından şüphelenmeliydim ama basiretim bağlandı heralde. memnun olmadığınızı anlamaları kendi aralarında bıyıkaltı gülüşmelere neden oluyor bir de, ilginç. bir daha gitmem, sorana da kötülerim. elden başka bir şey gelmiyor çünkü.
 • mevtanın bedeninin şişmemesi için karınlarının üzerine konulması adet haline gelmiş olan alettir. makas yerine başka bir cismin de aynı işlevi görmemesi için ortada herhangi bir neden olmasa da, ihtimaldir ki böyle bir anda insanın aklına (teamüller gereği) ilk olarak makas gelmektedir. (bkz: patika bağımlılığı/@derinsular)

  mevtanın bedeninin şişmesinin istenmemesi, öncelikle psikolojik bir nedene dayanır. zira sevenleri mevtayı ileride hep hayatta iken olduğu gibi hatırlamak isteyeceklerdir.

  ikinci bir neden ise, mevtaya olan saygıdır. zira o an orada olsa ve kendisine sorulsa, mevtanın da onca insan içinde şişmek istemeyeceğini söyleyecek olması kuvvetle muhtemeldir. dolayısıyla, mevta (ölmüş olduğu için) makası kendisi uzanıp alamayacak durumda olduğundan, orada bulunan herhangi bir kimse ona son iyiliklerinden birini yapar.

  üçüncü ve son neden ise, bir parça bencilcedir. zira hiç kimse, mevtayı sağlığında çok tanımamış ya da tanıdıysa da sevmemiş olsa bile, karşısında davul gibi şişmiş bir ceset görmek istemez. böyle bir görüntü, insanlar için bir parça ürkütücüdür. dahası, böyle bir görüntünün mevtadan sağlığında pek hazzetmemiş (ya da kendisini çekememiş) olan kimselerce dedikodu malzemesi yapılacağı, hatta bu kişiler arasından "ölen bir kişinin cesedinin deforme olmasının mort gittiğine delalet olduğunu" söyleyecek kadar ileri gidecek kimselerin dahi çıkacağı malumdur. (bkz: mort gitmek/@derinsular)

  bütün bu sebeplerden ötürü, bir makas alarak mevtanın üzerine koymak, bir yandan pek çok hayra vesile olacağı gibi, diğer yandan da pek çok şerri de önleyecektir.

  ölümün hemen ardından mevtanın yaşadığı bir diğer başkalaşım hali için (bkz: rigor mortis/@derinsular)

  tema:
  (bkz: islam dinine göre defin işlemi/@derinsular)

  ana tema:
  (bkz: islam/@derinsular)
 • sevgili okurlar ve muhterem çevirmenler, "trenlerin ray değiştirmesini sağlayan makas" anlamına gelen kelimenin ingilizcesi turnout'tır. lütfen berber makası ile karıştırmayınız.

  yukarıdaki anlamda kullanılan kelimeyi tutup scissors diye çeviren fiyat düşürücü çevirgen arkadaşlara özel olarak tahsis edeceğimiz kiralık katille anlaşma aşamasındayız.
 • makaslar ikiye ayrılır.
 • köşebaşı kuaförleri güzelim saçlarıma kıymasınalr diye gittim, kırpılmış koyun tipiyle döndüm. verdiğim 60 tl de cabası. sonra gittim o hor gördüğüm köşebaşı kuaförüne adam ettiler saçlarımı.
  ortaköy makasdaki adam saçımı kurutmadı, yıkamadı yapmam git dedi. profosyonellik anlayışınıza ben sizin.
 • manikür için salonlarını tercih etmemin iki sebebi vardı:
  - tırnak etleri alınmadan, itmeli manikür yapılması (bu önemli; çünkü yapı olarak haldır huldur bir insanım ama tırnak etlerim maselülüf hiç bana benzemiyor, hemen kan koyveriyor) ve hem tırnak diplerine hem genel anlamda hijyene özen gösterilmesi.
  - fiyatlarının "ucuz" değil "uygun" olması.
  ancak son iki seferde gördüm ki fiyatlara uyguladıkları zamların yanında bu iki salona da eskiden olduğu gibi hem i$ine hem kar$ısındakine özen göstererek çalı$an ki$iler yerine -kaba tabirim mazur görülsün- sokak arası kuaförlerinde çırak olarak ba$layan kızlardan gelmi$. o kadar ilgili, o kadar dikkatli, o kadar deneyimliler.

  daha önce verdikleri hizmet için te$ekkür ediyor ve selâmetle diyoruz kendilerine..
 • uyduruk bir saç tıraşına 60 tl alarak beni dumura uğratmış kuaför salonu. ulan zaten saç desen neredeyse 3 numaraydı ve gittin adın "makas" olmasına rağmen toplasan 1 dakika makas kullandın, gerisi sürekli makineydi. saçımı kestin mi, okşadın mı onu da bilmiyorum ama gerçekten bu saç tıraşını mahallenin köşesindeki ali abi de yapardı, taş çatlasın 15 tl'ye.

  moralim çok bozuk, içimde hala acısı a dostlar.
 • kolları açık durduğu zaman hemen kapatır annem "düşman ağzını açtı" diyerek. ne zaman bi makas açık kalırsa o hain düşmanlar, yeldeğirmenleri, dedikodumuzu ediyormuş hep.
 • 48 saat film projesi 2014 kısa film yarışmasında en iyi yönetmen, en iyi sinematografi, en iyi müzik, en iyi ikinci film ödüllerini alan kısa filmdir.

  yarışma şartlarının '48 saat içinde verdiğimiz şu şu kelimeleri kullanarak şu şu tarzda bir kısa film çekeceksiniz' şeklinde olduğunu düşünürsek, 48 saat için oldukça başarılı işler çıktığını görüyoruz. özellikle profesyonel çekim teknikleri ve müziğiyle öne çıkıyor.

  link

  (bkz: istanbul 48 saat film projesi)