şükela:  tümü | bugün
  • hizli soför eylemi.
    hareket halindeki 2 veya daha fazla arabanin arasindan geçmek mümkünse öndeki diger arabayi da geçerek 's' biçiminde hareketi tamamlamak.
  • birinin karşısında hem heycana gelip hem raconu dağıtmamak için son çırpınışlarda bulunarak hızla ve çekingenliğin verdiği bir sertlikle yapılan makas alma türü
  • sirklerde tahtaya bagli kizla fantezi bazinda gosteri sirasinda atacak bicaklarin hepsinin kirli olmasi ve onlarin yerine makas kullanma durumu. (bkz: igrenc espri)
  • (bkz: sollamak) (bkz: saglamak) (bkz: sollamak) (bkz: saglamak)
  • (bkz: makas almak)
  • terzilikte, plili bir şey dikilirken, plilerin bitişinde birikecek olan kumasi uygun bir yerinden kesip, orayi dikişle kapatma isleminin kumasin kesildigi evresine denir. pliye makas atmak olarak kullanilir.
  • siz uslu uslu yolunuzda giderken aynada gordugunuz bir trafik canavarinin onunuzdeki bir gotluk yere girmek icin yapmaya calistigi hareket. bu durumda eger o gavati aynadan onceden tespit ettiyseniz yapilmasi gereken cok hos bir hareket vardir; bunun icin oncelik yan seridinizde bir otobus, kamyon vb bir agir vasita olmasi gerekir, ikinci olarak altinizda akselerasyonu cabuk bir araba olmakli, son olarakta direksiyondakinin (bu durumda siz) accik sadist olmasi lazimdir. bu sartlar tamamsa hareket su sekilde yapilir: arkadan makaslar ata ata gelen trafik canavari takip edilir, onunuzde tam onun agzina layik bir bosluk birakilir ve yemi yutan sazan tam gaz makas atmak uzere yaklasirken (tam donusu olmayan noktayi* gectiginde) gaza yuklenilerek zavallinin gecis noktasi kapatilir ve zevkle yandaki agir vasitanin tamponuna poster olmasi seyredilir. tabii goze almaniz gereken ufak bir risk arkadasin iyice psikopat olmasi durumunda fren yapmadan onunuze kirip size carpmasi olasiligidir ancak o zaman da herife bi temiz sopa cekip rahatlayabilirsiniz, ustelik suclu olanda odur. haydi rastgele suserler.
  • sol şeridi* düzensiz ve hatalı kullanan kişiler yüzünden gerçekleşen aktivite. hızlı seyir halinde iken uygulanırsa başka bir araç şoförünün* piçlikleri yüzünden en ufak bir dokunma ile aracın spin atabileceği aktivite. makas atmak suç gibi gözükse de makas atan insanın sizin seyir hızınızda ani değişikler yaşamayacağını düşünerek davrandığını bilmeniz hiçbir zarar göstermeden o kişinin birkaç saniye içnde kaybolabileceği olgusunun canlanmasına ve gerçekleşmesine sahne olacaktır. makas atan insana piçlik etmek, makas atan insandan daha beter bir davranış olacağı gibi genellikle her iki taraf için de ölümle sonuçlanabilmektedir.