şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: makas akademi)
  • özellikle nişantaşı şubesi çok iddalıdır.kuaförden ağlayarak çıkmamak için önerebileceğim adres.
  • "nişantaşı mini" şubesinin yakınından bile geçilmemesini tavsiye ederim. öncelikle şunu belirteyim; bu kuaför zincirlerinde, birkaç şube haricinde, kendi internet sayfalarında belirtilen ücretlere asla uyulmaz. beşiktaş şubesini (yaklaşık 3 senedir sadık bir şekilde gidiyor iken) sırf bu ücrette oynaklık sebebiyle terkettim. bir daha adımımı atmam. bu durumu bildirmek için yetkili kişi bulamadım. makas kuaförlerle ilgili herhangi bir şikayetiniz olur ise asla bir yerlere bildiremiyorsunuz, haberiniz olsun! erdem kıramer'in merkezini arayıp oradan yetkili istedim ki ne zaman istesem o yetkili kadın ya tatilde ya doğum izninde. neyse son çare şu adrese mail attım : makas@makasbliss.com.tr
    durumu güzelce anlattım ve gelen cevap hitapta hnm yazacak kadar özenliydi sağolsunlar!
    benim 4 senedir aynı işlemi yaptırıp, her zaman belirlemiş ve yayınlamış oldukları ücreti ödediğim halde benim şikayetimle sözde ilgilenen kişinin ücretlerden zerre kadar haberi yoktu ve utanmadan bir de "daha sağlıklı iletişim ve yönlendirme adına" (nereye yönlendirileceğim bilmiyorum!) cep telefonu numarımı istemişti. doğru olan ücreti cevap verdiğim mailimde belirttim ve numaramı verdiğim halde bununla ilgili iletişime geçen olmadı.
    bu olaydan yaklaşık 4 hafta sonra "nişantaşı mini" şubesini aradım ve hatta şu linkteki telefonu açan kişi ücretlerin aynen sitede yazıldığı gibi olduğunu, nişantaşı'nda yeni açılan şubede ücretlerin farklı olduğunu (çünkü top stylist diye bir icadı var makas'ın ve bu yeni açılan şubede sadece top stylist ücretleri uygulanıyor) söyledi. ben de buna güvenip bu şubeyi denemeye karar verdim, yapmaz olaydım.
    biraz pis ve küçük bir şube ama işiniz çok çabuk hallediliyor, bu tek artısı zaten. çalışanlar inanılmaz yılışık ve götü kalkık. ama en güzel sürpriz sizi kasada karşılıyor. ruh hastası, hafif tombulca, renkli gözlü, orta yaşlı bir kadın kasada görevli. öncelikle makas kartımı uzatıyorum, birikmiş puanlara bakalım da işlemi karşılıyorsa oradan ödeyeyim diye. "sistem"in çalışmadığını öğreniyorum. hangi sistemse o! hadi tamam para vereceğim ama yaptırdığım işlem için de karta puan yüklenemeyecek. o yüzden diyorum ki "madem öyle bir kağıda not düşün bu işlemden puan ekleyemediğinizi, imza da atın hatta, bir dahaki sefere unutmayalım, bir yanlışlık olmasın". kadın ruh hastası olduğu için diyor ki "olmaz, o zaman kartı burada bırakmanız lazım" , "beşiktaş şubenizde bir kere böyle yapmıştık, oluyor" diyorum, bırakmam için ısrar ediyor. neyse diyorum tamam. sonra en güzel an geldi, 85 tl'yi uzatıyorum, çünkü dipboyası ücreti bu diyor ki "hayır dipboyası ve fön toplam 180 tl", hatta saçımı yapan çocuğa soruyor o da 180 tl diyor, kan beynime sıçrıyor ve anlatıyorum ne kadar olduğunu bu gerizekalılara. (kaldı ki boya veya kesim varsa asla fön parası alınmaz!) sonra daha kıdemli ve hatta gelmeden önce ücret sorduğum kişiye soruyor, o da benim gibi olduğunu söylüyor. kadın bu bilgiye rağmen ısrarla 180 tl diyor, yani kendinden daha çok söz sahibi adam 85 tl diyor doğrusu, buna rağmen kadına bak sen! 85tl veriyorum, kadın "bu seferlik böyle olsun" diyor, "hayır bu seferlik değil, doğru ücret zaten bu diyorum" kartımı istiyorum ve vermiyor "ama puan yüklicez ya bir sonraki sefer" diye. alıp kartı çıkıp gidiyorum, ama lanetler okuyarak.
    yani sıfır iş ahlakı ve beceriksizlik ile yola devam ediyor makas. müşteri memnuniyeti sıfır, zira karşınızda muhatabınız bile yok herhangi bir problemde. köylü kurnazı ve beceriksiz bir işetmeler zinciri ne yazık ki. "nişantaşı mini"de yaptıkları dip boyası da rezaletti ayrıca, 2 ton koyu dip boyası mı olur lan! gözün mü görmüyor da eşit yapamadan o bi parmaklık yeri saçın geri kalanıyla!
  • "ataköy şubesi" için de beşiktaş, nişantaşı gibi şubelerin için geçerli olan "dolandırıcılık" tespitini yapabiliriz gönül rahatlığıyla. iki ay denedim, denememin sebebi ise diğer şubelerde olanın aksine en azından insan gibi iletişim kurabilmeleri ve fiyat listesini web sayfalarında olduğu haliyle dükkanın camına asmış olmalarıydı, yani dürüstler diye düşünmüştüm. fakat makas kart'taki puanlarımı iki aydır bir türlü öğrenip kullanamıyorum ne hikmetse! "sistem çalışmıyor" , "sistemde hafta sonları puanları göremiyoruz ama puan yükleyebiliyoruz" gibi yalanlar mevcut, demek ki makas kuaförler için dolandırıcılık bir standart arkadaşlar. web sayfalarında açıkça "bütün röfle 195 tl" olarak belirtilen işlem bugün ne hikmetse 600 tl, hem de kıyak haliyle hem de dip boyası alınmaksızın söylendi. hayatında hiç röfle yaptırmamış ve fiyat da bilmeyen insan uzak dursun bu dolandırıcılardan. öyle bir bok bildikleri de yok, tecrübesiz, dandik ve götü kalkık kuaförler zinciri işte. ucuz diye de gitmeyin, emin olun biraz araştırmayla daha ucuz ve kesinlikle çok daha yetenekli kuaförler bulursunuz.
  • iki gidişiniz arasında yüzde yüz zam yapan bir fiyat politikasına sahip olmuşlar ne yazık ki.
  • ders için amfide otururken arkamdaki muhabbette geçen ' iştee sordumm oradaa ombree 500 falanmışş' cümlesinin şoku ile '500 liraya ombre mi olur ' diyerekten muhabbete daldım. ve aldığım cevap 'ama orası makassss' ifadesi ile varlığını öğrendiğim kuaför zinciridir.

fakirler ölsün makastan selamlar!

edit: hayatımda böyle ezilmedim lan.
  • ahmet çobanın işlettiği nişantaşı'nda bulunan şubesinin kurnazlıkta(!) sınır tanımadığı bir kuaförler zinciridir.

18.02.2015 tarihinde ahmet çobaninstagram hesabından bir sonraki gün %25 indirim uygulanacağını duyurmuştur. bunun üzerine kuaför konusunda ince eleyip sık dokuyan bendeniz, şu çok övülen müthiş(!) makas kuaför'ü denemeye karar verdim.

istanbul'u esir alan karlara inat öğle saatlerinde mekana vardım. karşılama güzeldi. montum vs. nazikçe alınıp askıya asıldı. bu esnada ahmet bey ile tanıştım. kendisinin instagram hesabından gördüğüm bir modeli istediğimi söyledim ve saçımı onun kesmesini rica ettim. ahmet bey bana kendisinin kesim yapmadığını sadece boya konusunda 'fikir verdiğini' söyledi ve başka bir çalışanına yönlendirdi. çalışanına telefonumdaki modeli gösterip kesip kesemeyeceğini sordu. olumlu yanıt aldıktan sonra yıkama ve kesim işlemine geçildi. bu işlemler esnasında ahmet bey 10 metre kadar bile yanıma gelip, ne olup bittiğine bakmamıştır. ben de zaten böyle bir beklenti içinde değildim.

istediğim model kahküllü ve katlı bir modeldi. saçımı kesen arkadaş ise kahkülü kestikten sonra hiç kat vermeden kalan kısmı dümdüz küt bir şekilde kesti. ilk önce kısaltıp daha sonra kat vereceğini düşündüm ancak hiç öyle bir girişimi olmadığından kendisine bunu sormak zorunda kaldım. kendisi bana kat vermeyeceğini, çünkü saçımı gösterdiğim modele göre kestiğini söyledi. bariz katlı bir modeli küs kesim olarak algılamış bir kuaföre kat vermesi konusunda ısrarcı olmak istemedim zira sonuçlarından korktum.

doğru düzgün bir kesim olmadı ve sadece uçlarından kırıklarımı aldırmış oldum. buraya kadar eyvallah. evet, hayal kırıklığına uğramıştım ama yine de çok da negatif düşüncelerim oluşmamıştı.

ödeme için kasaya gittim. bir hanım ve bir bey durmaktaydı. o gün herkese %25 indirim uygulanacağı için ücretin 45 tl olduğunu söylediler. ancak bir anda ahmet çobanile bazı işaretleşmeler oldu ve "kesiminizi ahmet bey koordine etmiş" denerek 75 tl alacaklarını normalde indirim olmadan bu rakamın 100 tl olduğunu söylediler. ben şaşkınlıkla "ahmet bey mi koordine etmiş? bir kere bile gelmedi, hayır, bulunduğu yerden kıpırmadı bile, tüm bu süre zarfında telefonuyla ilgileniyordu." diyebildim. bunun üzerine kasadaki hanım farklı bir söylemde bulunda benden 75 tl alabilmek için: "saçınızı kesen arkadaş hem top stylist kesimi hem de normal kesim yapıyor." bu noktada yüzüm asık ve hafif kızgın bir şekilde "o zaman bana en baştan top stylist kesimi yapacağını söyleseydi, benim bu yönde bir talebim olmadı." diyerek restimi çektim. kararlılığımı gören kasa mensupları "söylemedi mi, tamam öyleyse, söylemesi gerekirdi" diyerek isteksizce 45 tl çektiler kartımdan.

çıkarken, girdiğimde gördüğüm misafirperverliği göremedim maalesef. kimse başını bile kaldırıp ilgilenmedi. en son kapıyı açtığım anda ahmet çoban arkamdan seslendi: "hoş çakal, görüşürüüüz!"... "hı hı" dedim içimden, dışımdan ise "görüşürüz" deyip çıktım.

özetle; tek yaptığı elimdeki fotoğrafı çalışanına göstermek olan ve bu şekilde saç kesimini koordine ettiğini iddia edip fazla para tırtıklamaya çalışan bir işletmecisi bulunan, karşı çıkınca "ama o arkadaşımız hem top stylist hem de normal" diyerek saçma sapan bir söylemle yine fazla para tırtıklamaya çalışan kasa sorumluları olan sosyete kuaförümsü.

gitmeye değmez...

not: onun kestiği kahkülü 10 yıldır ben de kesiyorum. o dümdüz küt kesimi mahalledeki kuaför de 15 tl'e kesiyor.
  • cihangir şubesi sözünde durmayan kuaförümsü mekan. randevunuza gittiğinizde şimdi git bir saat sonra gel diyen, bir saat sonra şimdi git daha sonra gel diyen devlet dairesi.
  • istanbul'da cihangir, levent, ataköy, bebek, dikilitaş, ethemefendi caddesi, etiler, göktürk, ortaköy,sarıyernişantaşı ve çekmeköyde şubeleri bulunan kuaför zinciri. birde makas diye bir uygulamaları var ki, herhangi bir makas salonunda yaptığınız işlemlere ait ödemelerin %5'i size geri iade ediliyor ve yapılan başka işlemde biriken paraları kullanabiliyorsunuz.

tüm eleştirilere rağmen merkez salon olarak geçen cihangir şubesine kardeşimle saç kesimi için gittik. mekanda dikkatimi ilk çeken bayan müşteriden çok erkek müşterisi olması ve içerinin bir berber havasında olmasıydı. üstüne saç kesimim sırasında yanımda manikür yaptıran çocuğun ellerine bir kendi elime baktığım zaman bir bayan olarak kendimden utanmadım değil.
    velhasılıkelam saç kesimi 120 lira olup kesiminden memnun kaldığım kuaför. ön yargılı davranmayıp denemekte fayda var der cihangir makas şubesinde ki çalışanlara selam ederim.

(bkz: makas)