şükela:  tümü | bugün
 • shii-cho'nun bir savaş tekniği olarak yetersiz kaldığı anlaşılınca ortaya çıkan, iki tarafın da ışın kılıçlarıyla savaştığı durumlarda en çok faydayı sağlayan, ikinci lightsaber tekniğidir (bkz: lightsaber formları)

  estetik, güçlü ve yüksek dikkat ile kesinlik isteyen bir tekniktir. bu formda kılıcın hareketlerini kontrol etmek zordur ve çok fazla dikkat ister, ancak sonuçları da bir o kadar kuvvetlidir.

  clone wars zamanlarında, jedilar bu tekniği pek kullanmamıştırlar zira, pek az lightsaber-to-lightsaber savaş olmuştur bu dönemde.

  count dooku, tekniği inanılmaz bir kesinlikle birleştirerek, bu formda en üst seviyeye çıkmıştır. jedilar formu gereksiz bulup üzerinde çok çalışmadıkları için, count dooku ile karşılaşmaları her zaman yıkıcı olmuştur.
 • ışın kılıcı formlarından ikincisi ve düello merkezli olanıdır. ysalamiri' nin yolu* veya çekişme* olarak da bilinir.

  shii-cho' nun eksikleri üzerine geliştirilen bir formdur. bu form shii-cho' nun vahşi ve savurgan hareketlerine kesinlikle yer vermez, onun yerine hassasiyete ve etkinliğe önem verir. kullanıcısının en az çabayla kendini savunmasına ve silahsızlandırılmadan kaçınmasına olanak verir.

  makashi zarif ve odaklı bir formdur ve denge ile ayak oyunlarıyla rakibe üstünlük sağlamayı amaçlar. saf kuvvetten çok akıcılığa ve devinime dayanır.

  makashi hamleleri derin kesme ve yarma hamlelerinden çok ufak çentikler ve saplama hamlelerinden oluşur.

  teke tek düellolardaki avantajlarına rağmen makashi kusursuz değildir. bir çok rakibe karşı dezavantajlı oluşu ve blaster ateşini geri yansıtmaya elverişli olmayışı onu 3. ve en defansif olan form 3 tarafından gölgede bırakacaktır.