şükela:  tümü | bugün
 • 1887 dogumlu, ataturk un kizkardesi. "buyuk kardesim ataturk" " agabeyim mustafa kemal" isimli iki kitabi vardir. serbest firkadan siyaste atilmis, parti kapatilinca siyasetten cekilmistir. 1956 da hak vaki olmustur.
 • mustafa kemal atatürk'ün kız kardeşi olan makbule atadan, 1887 yılında selanik'te doğdu. balkan savaşlarından sonra, annesi zübeyde hanım'la birlikte selanik'ten ayrılarak istanbul'a yerleşti. cumhuriyet'in ilanından sonra ağabeyinin isteği üzerine, annesiyle birlikte ankara'ya geldi. bir süre atatürk'ün yanında kalan makbule atadan, daha sonra çankaya köşkü arazisi içinde kendisi için yaptırılan çamlı köşke yerleşti.

  1930'da atatürk'ün isteğiyle fethi okyar'ın kurduğu serbest cumhuriyet fırkasına giren makbule hanım birkaç ay sonra parti kapatılınca siyasetten çekildi ve 1935'de milletvekili mecdi boysan ile evlendi. makbule atadan'ın ağabeyi atatürk ile ilgili anıları "büyük kardeşim atatürk (1952)" ve "ağabeyim mustafa kemal (1952)" adlarıyla yayımlandı. 1956 yılında 69 yaşında öldü.
  (kaynak: ataturk.net)

  abisinin tabutunun basinda aglarken cekilmis fotografi:
  http://arsiv.hurriyetim.com.tr/…10/gundem/51gun.htm

  ayrica:
  (bkz: 10 kasim 1953 de cekilen ataturk fotografi)
  (bkz: ataturkun kardesleri)
 • bakirkoy spor klubunun yamacindaki otobus duragidir bu. onunden biraz yukari ciktiniz mi hooop ozgurluk meydani.**
 • ataturk'un en son tarlada beraber karga kovalarken biraktigi kizkardesi ... kendisinden daha sonra haber alinamamistir ...
 • çok partili hayata geçiş denemelerinden biri olan serbest cumhuriyet fırkasının kuruluşunda ve siyasi mücadelesinde fethi okyar'ın yanında yer almış siyasi şahsiyet. ama nedense bu pek bilinmez ve atatürk'ün kız kardeşi denip geçilir. oysa o dönemde scf tarafında yer alan isimlerden biri olmasıbile çok büyük anlamlar ifade etmiştir efkarı umumiyede.
 • köşkte kendisine camlı köşk diye bir bina atatürk tarafından yaptırılmıştır.
 • atatürk hakkında hazırlanan herhangi bir belgeselde hiç var olmamış gibi davranılan hanımefendi. ne bileyim, can dündar artık iyice uçtu belgesel mevzularında. gel gelelim, ne cumhurbaşkanlığı sırasında, ne hastalığı sırasında varlığından bahsedilmemektedir. en son tarlada karga kovalarken görülen makbule hanım, 10 kasım 1953 tarihinde tekrar görülmüştür. aradaki minimum 50-55 yıl ise muallaktır.