şükela:  tümü | bugün
 • yalnız slogan güzel ha

  cehape şöyle bir slogan bulamadı gitti. akp'de sürüyle var, sen türkiyesin büyük düşün muhabbeti en bilinenlerinden.
 • aslında trump'ın değil ronald reagan'ın seçim sloganıymış. trump üzerine yatmış.

  link 1
  link 2
  link 3
 • bomboş bir slogan. amerika'nın diğer devletlerle karşılaştırıldığında (trump'ın düzeltmeye yelteneceği) ne güdüğü var ki günümüzde "great"liğini götüren?
 • (bkz: maga)
 • hepi topu 200 senelik ülkenin hangi devrine atıf yaptığı muallakta olan slogan. 1950 lere kadar siyahlar ile beyazlara yapılan yasal ayrımcılıkları düşünürsek iş iyice karmaşıklaşıyor zaten.
 • tanım: istatiksel olarak %100 başarılı olmuş seçim sloganı.

  en son donald trump kullanmıştır. ondan önce de ronald reagan tarafından 1980 seçimlerinde "let's make america great again" şeklinde kullanılmıştır.

  anlamı "amerika'yı yeniden harika/büyük yap!" şeklinde çevirilebilir. seçmene görev veren bir ifade olması açısından önemli. abd'deki gibi bir toplumda seçimlerin tamamen ilizyon olduğu algısı bu kadar yaygınken, seçmene oyunun değerini hatırlatıyor. verdiği oyun basit bir oydan daha anlamlı olduğu algısını yaratıyor. burdan yola çıkarak, abd'nin gelecekte vaat edilen durumunda(-ki bu durum yeniden "great" olma durumudur) seçmene bir rol biçtiğini ve burdan yürüdüğünü söyleyebilirim.

  trump'ın rakibi hillary clinton ise "ı'm with her" ya da "hillary for america*" gibi çok daha benmerkezci ifadeleri slogan olarak seçti. tecrübesini ve kadınlığını ön plana çıkarmaya çalıştı. yine aynı hillary ve destekçileri, seçim kampanyası boyunca, kendisinin seçilmesinin neden iyi olacağına çok değinmedi. vaatlerde bulunmadı. onun yerine trump'ın başkan olmasının ne kadar kötü olacağından bahsetti. bunu obama'nın şuradaki (https://www.youtube.com/watch?v=wmlhpyvb024 ) ifadelerinde ya da robert de niro'nun trump videosu örneğinde de görmekteyiz.

  (demokratik parti'lilerin 2016 seçimlerinde yaptığı bu hatayı chp yıllardır yapmakta. hatta o kadar ki 2003 seçimlerinden sonra chp seçmeninde ciddi bir kitle "akp tek başına iktidar olmasın yeter" diyerek chp'ye oy veriyor. bu tarz yaklaşımlar, rakipten oy devşirmenizi sağlamaz. kutuplaşmayı arttırır.)

  özet:
  tabi ki tüm seçimleri birkaç sloganla özetleyip, sonuçlarını yorumlamak doğru bir yaklaşım değil. ancak yine de gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki: sadece sloganlara bile bakıldığında, trump'ın daha başarılı bir kampanya yürüttüğü aşikar.

  edit: verdiğim link gözükmediği için parantez içinde tekrar ekledim.
 • trump'a yakışan saçmalıkta bir slogan. amerika zaten halihazırda dünya'nın en great yerlerinden biri, sen onu nasıl tekrar great yapacaksın ki? algı yönetimi yapıp: "sizin kurtarıcınız olacağım, her şeyi düzelteceğim" mesajı veriyorsun. ama verdiğin mesajın altı boş.
 • bir benzerinin türkiye başkanlık sistemi referandumunda kullanılacağını tahmin ettiğim slogandır.

  (bkz: birlikte yeniden büyük türkiye)

  (bkz: büyük türkiye için yeniden)

  (bkz: hep beraber büyük türkiye)
 • ilk olarak ronald reagantarafından 1980'de başkanlık kampanyasında kullanılmış bir sözdür. dönemin yüksek enflasyonunu ve işsizliğini hedef alan ekonomik çözüm odaklı bir slogandır. şimdilerde ise yine donald trump tarafından ekonomik çözüm odaklı bir slogan olarak kullanılmaya devam ediyor. hatta donald trump 2016'da sloganın marka tescil haklarını da satın alıp reagan'a özenip onun gibi rozetler bastırmıştır, buna ek olarak şapka ve tshirtler de bastırarak bunları kendi sitesi üzerinden de satmıştır.