şükela:  tümü | bugün
 • bo burnham in son gosterisi*.
  --- spoiler ---

  bo burnham tackles life, death, sexuality, hypocrisy, mental illness and pringles cans in his dazzling new stand-up special.
  --- spoiler ---
  imdb
 • bunu izledikten sonra, elinde mikrofonla kendi hayatından yola çıkıp 1-2 saat ayakta odun gibi durarak espri yapan komedyenlere burun kıvıracak hale geliyorsunuz.

  nereden element of surprise, nerede ters köşe yapmak, nerede o bitmeyen heyecan diye sorguluyorsunuz.

  farklı bir gösteri arayanlar izlemeli.
 • dünyanın en sanatsal, en yaratıcı tek kişilik komedi şovu.
 • baştan sonra amerikalı ünlülerle yarrak gibi rap sözleriyle dalga geçilen komedi şovudur. para verip izleyen var lan bunu.
  eleman zeki yalnız, 50 dakikalık şovun 10 dakikasında hiç konuşmadı, 30 dakikasında ışık şovlarıyla beraber kinayeli şarkılar söyledi. iyi para kaldırdı.
 • 2018 yılında ilk filmi 'eighth grade' ile harika bir is çıkarmış olan genç yetenek bo burnham'ın 2016 yılında netflix'de yayınlanan stand-up gösterisi. bir saatlik gösterinin kırk dakikası şarkılarla geçiyor. sıkıcı olduğunu soyleyemem, şarkılar parodi oldukları kadar güzel de, yapilan espiriler de gayet keyifliydi. ama nedense bir eksiklik hisettim gösteride, bence on üzerinden sekizi hakediyor. bu arada imdb'si de 8,4/10. bir şans verin derim.
 • bugün bir arkadaşımın övmesi sonucu merak ettim, eve gelip izledim ancak beklentilerimin fazlası ile altında kaldı. hiç komik gelmedi bana. eleman yetenekli ve toplumu iyi analiz etmiş, toplumun sorunlarını müzikal bir şekilde seyirciye aktarıyor. tüketim toplumunun yüzüne karşı ironi dolu mesajlar vererek, zaman zaman seyirciyi de gosteriye dâhil ediyor. ironi severler keyif alabilir. farklı bir gösteri ancak dediğim gibi kesinlikle komik değil.
 • netflix'te yer alan bir bo burnham gösterisi.

  özgür turhan bahsedince bu arkadaştan haberim oldu. kendisinin başlığında yazılan olumlu entryleri görünce izlememek olmaz dedim ama açıkçası beklentilerimin altında kaldı. kesinlikle kötü değil ama buradaki olumlu yorumları ve 8,4'lük imdb puanını hakedecek kadar iyi olduğunu da düşünmüyorum. klasik bir stand up gösterisi değil, ki yüzde sekseni parodi şarkılardan oluşuyor. bu yönüyle adam sandler %100 fresh'e benzettim. izlemek isteyenler için netflix'te olduğunu da hatırlatalım.
 • bo burnham'ın havalı şekilde söyleyecek olursak sarkastik, türkçemizdeki haliyle söyleyecek olursak alaycı stand up gösterisi. eğlence dünyasından ilişkilere kadar birçok konuyu kısa kısa ve alaycı şekilde dile getiriyor ve bunu müzikâl şeklinde yapıyor.

  normalde sarkastik/alaycı mizah anlayışını çok sevsem de müzikâlleri de bir o kadar sevmiyorum. tüm bunları düz bir anlatı şeklinde yapsa şahsen çok daha fazla beğenebilirdim ama tabii bu türünde alıcısı vardır illa ki.
 • amerika birleşik devletleri, birleşik krallık, avustralya vs., kısacası ingilizce konuşulan dünyadan birçok komedyenin birçok stand-up gösterisini izlemiş biri olarak söyleyebilirim ki iyi bir stand-up gösterisi değildir. gösterinin arkasında bir çalışma ve emek olduğu görülüyor ancak bu ne yazık ki gösteriyi kurtaramamış.

  alışmış olduğumuz stand-up formatından biraz farklı. araya müzik, dans vs elementleri serpiştirilmiş; bo burnham denen eleman şarkı vs. söylüyor. ama bu format farklılığının gösteriye bir katkısı yok; zira gösteride stand-up showların ana elementleri eksik. akıllıca yapılmış gözlemler ya da tespitlere dayanan espriler vs. neredeyse hiç yok. iyi bir gösteride illa bunlar olmalı demiyorum tabii. kara ya da absürd komedi de yapılabilir; iyi bir hikaye anlatıcılığı da sergilenebilir. çeşit çeşit stand-up üslupları var. benim dikkat çekmeye çalıştığım nokta bu gösteride genel olarak türünden bağımsız bir şekilde iyi esprilerin olmaması.

  olur da yüz milyonda bir ihtimalle ingilizce konuşulan dünyadan birileri bu entry’i okursa görüşümü ingilizce olarak da yazmak istiyorum:

  not a great stand-up show. having a somewhat original format does not make this show any better, because it lacks good jokes, main ingredient of a stand-up comedy show.
 • bo burnham'ı yıllardır takip ediyorum. çocuk youtube çıkışlı, hayatının belki 17 yılını verdiği espriler ve şarkılarla "what."ı yaptı ve muhteşemdi. sonra aradan bir ya da iki yıl geçti, sadece o kısa sürede hazırladığı şakalarla da make happy'yi yaptı. daha ilk çıktığında heyecanla izlemiştim ve begenmemistim. acaba adil davranmadım mı diye bugün tekrar izledim, maalesef bo'ya what.'tan sonraki bu küçük hazırlık arası yetmemiş. şov komik değil. bunub yerine what.'ı ve kaç yıl öncesinden youtube videolarini izleyip kendisine hayran olabilirsiniz.