şükela:  tümü | bugün
 • make room! make room! turkceye "yer acin! yer acin!"* olarak cevrilmi$ metis bilimkurgu'dan cikmi$ bir harry harrison kitabi. stainless steel rat* serisinden sonra tat vermemi$ olsa da kotu bir kitap degildir.
 • gelecege yonelik bir anti utopya'dir. sadece zengin olan insanlarin su ve dogal yiyecek bulabilecegi*, ve yine bu kaymak tabaka'nin ust duzey guvenlik yontemleriyle korunan evlerde yasadigi, geri kalaninin sicaktan beyninin pistigi, cinnet getirdigi, polis'in de kismen imtiyazlara sahip oldugu (hepi topu gunluk az miktarda su) bir dunyadir bu. yazarimiz romanini bir ask orgusu etrafina kurmakta da bir sakinca gormemis, temel yasam ihtiyaclarini karsilamak icin mecburi orospuluk yapan bir guzele umutsuzca asik olan polis memurunun caresizligini de gozler onune sererek icimizin ciz etmesine meydan vermistir.
 • soylent green ismiyle 1973 yılında sinemaya uyarlanan harry harrison romanı.

  http://www.imdb.com/title/tt0070723/
 • insana sıkıntı veren bir roman.
  şimdi sokağa çıktın diyelim. çık sokağa. silme insan dolu olduğunu düşün her yerin. herkes koksun, çünkü su hemen hemen yok. herkes aç, çünkü yiyecek yok. sağda solda uyuyan adamlar var, çünkü kalacak yer yok. her an bok yoluna gidebilirsin, çünkü kanun yok denecek kadar az.
  böyle bir dünya işte harrison'ın yarattığı dünya. kurguyu geçtim, sırf betimlemeler bile mükemmel ve bunaltıcı.
 • --- spoiler ---
  insanoğlunun olası veya olmakta süregelen büyük sorunlar karşısında; mevcut düzeni değiştirmeye değil devam ettirmeye eğilimli tutumunun resmedildiği. kitaptaki dünyanın bize yabancı gelmeyecek sıradanlık ve karakterdeki baş kahraman(ımsı)larının gayet bayağı ve sadece üst düzeydekilerin endişeleri sebebiylen emir kulu olanların hayatlarının darboğazlara sokulduğu cinayet davası çerçevesinde; sadece ilkel güdüler ile yaşamaya odaklı bilince indirgenip, sorunları çözümlemeye aklı elvermeyen/verdirilemeyen bireylerin sonu gelmeyecekmiş gibi gözüken mahşeri dünyasını konu edinen harry harrison kitabı.
  --- spoiler ---
 • harry harrison'ın muhteşem distopyası. hakkında yazılmış bir inceleme de şurada okunmayı bekliyor.
 • “bir zamanlar koskoca bir dünya vardı elimizde ama onu yedik, yaktık, bitirdik.” sol
 • (bkz: harry harrison)'un suya sabuna dokunur güzel bir bilimkurgu/distopya.kemal tahir'in tezli romalarına benzettim. yazar kendi düşüncelerini sol isimli karakter üzerinden anlatmış. doğum kontrolünün zorunluluğu konusundaki fikirlerini, yaptığı güzel gelecek kurgusu sayesinde çarpıcı bir şekilde destekleyebilmiş. yani nüfus artışının neden olacağı sorunları bir roman şeklinde okuyorsunuz, bu yönü çok güzel. ayrıca sol'un başına gelenler, geç olmadan harekete geçin mesajı veriyor.

  yazarın gelecekteki toplum sorularına oldukça ilgili diğer bir kitabı için (bkz: paslanmaz çelik sıçan)

  bir ekleme: şu koronavirüs konusu da göz önüne alındığında okumak için en güzel kitaplardan birisidir.