şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yönetmenliğini leo mccarey'in yapmış olduğu, 1937 yapımı siyah beyaz bir drama. bir yerden bulup izlemek gerekiyor zira döneminin en naif filmlerinden biri.

  değer verilmemiş köşede kalan çok güzel filmler vardır, işte bu da tam onlardan. filmi izlerken ağlamaktan helak oldum, öyle duygu sömürüsü de yaptığı yok. insan gerçeği gördüğünde kabullenemez ya onlardan bu da. yaşlı bir çift, birbirinden hayat boyu ayrılmamış aşık, sevgi ve bağlılık dolu iki kişi ve çocukları arasındaki ilişki daha nasıl anlatılabilirdi.
 • konusunun evrenselliği nedeniyle, izleyen herkese vicdan muhasebesi yaptıracak,
  1937 yapımı leo mccarey filmi.

  yaşlılık üzerine bir film make way for tomorrow. yaşlı ebeveynlerin çocuklarıyla olan ilişkisi üzerine. herkesin bir şekilde yaşadığı veya tanıklık ettiği konular üzerine. üç kuşağın birbirleriyle olan ilişkisi, çatışması üzerine.

  ajitasyon gibi basit bir yola girmeden anlatıyor bunu mccarey. o yüzden oldukça etkileyici ve gerçek. babasını kaybettikten hemen sonra çekmiş bu filmi. belki de bu yüzden bu kadar içten, belki de bu yüzden bu kadar vurucu.

  kariyerine komedi ile başlayan ve içlerinde laurel and hardy'lerin de olduğu onlarca film çeken bir yönetmen mccasey. komedi yapanların içinde hep tuttuğu hislerin yıllar sonra dışa vurumu sanki. hayatı komediyle geçmiş kişilerin bir dramaya el attıklarında ne kadar başarılı yapıtlar ortaya çıkarabildiğine dair bir kanıt adeta. tıpkı peter sellers gibi. tıpkı buster keaton gibi.

  öyle hemen telefonlara sarılmasan da kendini sorgulamaman mümkün değil filmin sonunda. suçlu da olsan masum da.

  filmden yıllar sonra bambaşka bir coğrafyadan aynı konulara parmak basan ve make way for tomorrow'a göre çok daha tanınan bir film için (bkz: tokyo monogatari)
 • orson welles, peter bogdanovich ile röportajında film için; "bir taşı bile ağlatabilir." demiştir. ne kadar naif ve güzel bir filmdir. büyük buhran döneminde yaşlı bir çiftin yaşadıkları, evrenselliğini asla yitirmeden sinemayla ölümsüzleşir..
 • 1967'de ertem eğilmez tarafından "yaşlı gözler" adında yeşilçam versiyonu çekilmiş acıklı film. ertem eğilmez'in filmi, müziği ve oyunculuklarıyla bu filmden bir adım öndedir.
  ayrıca eklemek gerekirse; ünlü japon yönetmen yasujiro ozu, "tokyo monogatari" filmini bu filmden esinlenerek çekmiştir ki japonya'nın en iyi filmlerinden biri olarak görülür.