şükela:  tümü | bugün
 • makedonlarin dili. uzun bir sure boyunca bulgarcanin bir lehcesi oldugu iddia edilmis, bulgarca ve sirpca karisimi, icinde turkce kelimelere bolca rastlanan dil.
 • (ara: makedon*)
 • turkce ve azerice arasındaki ilişki bulgarca ve makedonca'da da vardır. ornek:

  bulgarca
  kak si?
  dobra

  makedonca
  kako si?
  dobra

  satine düzeltti, sağolsun.
 • alfabetik temeli kiril olan ve balkanlar'da makedon ulusu tarafından kullanılan bir slav dilidir. zaten kiril alfabesini bulan kiril ve metodil kardeşler de bu ülkede ki en güzel yerlerden biri olan ohrid şehrinde yaşamışlar.

  bulgarca ve sırpça'ya benzediği için bu dili konuşarak "eski" yugoslavya ülkelerinde ve bulgaristan'da yolculuk yapabilirsiniz.
 • yok boyle bi$ii...

  lakin $oyle bi$iiler var belki alakalidir:

  (bkz: bulgarca)
  (bkz: sirpca)
 • konusuldugu cografyanın ismiyle anıldığından yanlış anlamalara sebep olabilen bir güney slav lehçesi. makedonya'da m.ö. 9. yüzyıldan önce konuşulan ve yine aynı isimle anılan dil, aslen eski yunanca ile yakın akrabaydı. ancak, daha sonra yunanca'nın hakimiyetiyle ortadan kalkan bu dilin içerik değil ama isim mirasını, slavlar bölgeye akınca, aslen daha öncekiyle akraba olmayan bu güney slav lehçesi almıştır.
 • dokuzuncu yüzyılda yazı dili olarak gelişmeye başlamasına rağmen, bazı balkan slav ülkeleri tarafından yüzyıllarca inkar edilip; yasaklanmış ya da dillerinin bir ağzı olarak gösterilmeye çalışılmış dildir.
  oysa makedonca; rusça, sırpça, slovence, bulgarca gibi slav grubu dillerinden biridir. bu dil beşinci yüzyılda balkan yarımadası'na yerleşen slav obaları arasında oluşmaya başlamıştır. balkan dillerinin etkisiyle, daha doğrusu balkan dilleriyle ilişki kurarak gelişen makedonca, onbeşinci yüzyılda yazı dili olarak da varlık göstermiştir. osmanlılar döneminde de türkçe'nin etkisinde kalmıştır.
 • annemin sular seller gibi konuştuğu dil. hatta 6 yaşına kadar etrafında türkçe konuşan olmadığı için makedoncası daha iyiymiş.
 • 2 ağustos 1944 tarihinde makedonya cumhuriyeti'nin resmi dili olarak kabul edilmiştir.

  başlangıçtan itibaren bulgaristan ve yunanistan tarafından varlığı resmen kabul edilmemiştir. zira, bulgarlar uzun süre makedonca'nın bulgarca'nın bölgesel bir ağzı olduğunu iddia etmiştir. yunanistan ise, makedonca'nın yunanistan'ın kendi toprakları içerisinde makedonya olarak adlandırdığı bölgede konuşulan yunanca'nın ismi olduğunu iddia eder. ancak, yunanistan bu düşüncesinden zaman içinde sapmazken, 1999 yılında bulgaristan makedonca'nın bağımsız bir dil olduğunu resmen tanımıştır. yine de, bulgaristan, makedonya cumhuriyeti sınırları dışında konuşulan dili halen makedonca olarak tanımamaktadır.
hesabın var mı? giriş yap