şükela:  tümü | bugün soru sor
 • makedonya, yunanistan ile yaptığı anlaşma kapsamında ülkenin nato ve avrupa birliği’ne katılmasını sağlayacak olan isim değişikliği yasasını onayladı... parlamento makedonya’nın ismini “(bkz: kuzey makedonya)” olarak değiştirilmesi kararını aldı.

  kaynak
 • nato ve avrupa birliğine giriş işlemleri tamamlandıktan sonra meclisin karar alıp olur mu lan öyle şey, ismimizi tekrar makedonya koyuyoruz demeleri lazım. yunanistan da ne cıvık ülke, nelere kafayı takmış.

  arada böyle bir kazık dolayısıyla düşmanlık da olmaz. çünkü komik bir mesele. yunanistan ne diyecek gelecek nesillerine? biz makedonya ile isim değiştirme konusunda anlaştık, ama adamlar sözünü tutmayıp geri isimlerine mi döndü diyecekler?

  türkiye'nin bu fırsatı kaçırmayıp bu konuda makedonya'ya akıl vermesi lazım.

  makedonya böyle bir şey yaparsa bu uluslararası arenanın heralde büyük bir trollemesi olur.
 • yunanistan ve bulgaristanın toprakları makedonya sınırının içinde kaldığı için makedonya isminden iki ülke de nefret eder. hatta makedonya pasaportuna vebalı muamelesi yaptıklarını duydum. yunanistan-makedonya sınırında "day kartiçka" deyip a4 kağında bi belgeyi alıp metal masanın üstünde "bam" diye vura vura mühürlerler. sonra o kağıdı yüzünüze atarlar.

  yunan sınırından geçerken kazayla makedonyaya gidiyorum dediğinizde yapmadıklarını bırakmazlar. üsküp derseniz ses etmezler. en iyi ihtimalle makedonya derken yunanistanın içinde bi yer var orası mı falan diye bilmezden gelirler.

  makedonyayı kabul etmek, büyük iskenderin tüm heybetini makedonyaya kaptırmak gibi bir manaya gelebileceğinden, yunanistan özellikle istemez bunu. biliyorsunuz yoğurdu da "greek yoghurt" diye pazarlıyorlar tüm dünyaya. döner ve baklava olaylarını da hatırlıyorsunuzdur.

  kısacası makedonya avrupa birliğinden ve natodan yararlanmak için isminden vazgeçmiştir.
 • öööööh gidi koca makedon dedirtmiştir
 • yunanlarin gorunurde avrupali özlerinde ise tam bir ortadogulu oldugunun kaniti niteliginde olay. boyle gereksiz, sacma sapan seylere geri kalmis milletler takilir.
  gecmiste aristolari, herodotlari, anaksimandroslari cikarmis medeniyet simdi neden bu hallerde hic bilemiyorum.
 • ulan koskoca makedonları kültürünüze intihal etmeye çalıştınız yetmedi, bari isimlerini bırakın, uyan iskender makedonyanın sana ihtiyacı var.
 • türkiye için hayra alamet değildir. kuzey makedonya'nın nato üyeliği ve ab adaylığı türkiye'nin balkanlardaki nüfuz alanını daraltabilir.

  fransa cumhurbaşkanı emmanuel macron'un "balkanlardaki rusya ve türkiye etkisini kırmalıyız" dediğini unutmamak gerekir.
 • bir isim değişikliği olayıdır.

  "...ancak kelimeler her şeydir bayım ve unutmayın sadece ismini koyduğunuz şeyler gerçekten sizindir."