şükela:  tümü | bugün
 • 2005 fy9 olarak da bilinen cuce gezegen.

  iau tarafindan taninan dort cuce gezegenden biridir.
  digerleri icin
  (bkz: ceres)
  (bkz: pluton)
  (bkz: eris)
 • paskalya adası mitolojisinde, (bkz: rapa nui mythology), insanlığı yaratan ilahın adıdır.
  geçtiğimiz yıllarda, bir gezegenebu adın verilmesi de ayrıca manidardır.
 • bir uydusu keşfedilen cüce gezegen.
  link
 • makemake, güneş sistemi'ndeki bilinen üçüncü büyük cüce gezegen ve klasik kuiper kuşağı nesnesi popülasyonundaki ikinci büyük obje.
  makemake'nin çapı kabaca plüton'un dörtte üçü kadardır. bilindiği kadarıyla makemake'nin hiç uydusu yoktur, bu durum da onu diğer büyük kuiper kuşağı nesnelerinden arasında farklı kılar. bu gezegenin ortalama 30 k (-243.2 °c) olan aşırı düşük sıcaklığı yüzeyi hakkında bazı detaylar vermektedir. tahminlere göre yüzeyi; metan, etan ve olasılıkla nitrojen buzulları ile kaplıdır.
  gezegen adını rapanui tanrısı makemake'den alır. makemake paskalya adasının polenez yerlilerinin insanlığın yaratıcı ve doğurganlık tanrısıdır.

  kaynak: özgür ansiklopedi
 • makemake (make-make ya da makemake olarak da yazılır) paskalya adası yerlileri olan rapanuilerin mitolojisinde insanlığın yaratıcısı, bereket tanrısı ve "tangata manu" ya da kuşadam kültünün baş tanrısıdır. bu kült, adanın daha çok tanınan moai döneminden sonra gelir.

  adada bulunan taş üzeri oyma resimlerde sıkça kullanılan bir temadır.

  ilk olarak 2005 fy9 olarak adlandırılan neptün ötesi cüce gezegen makemake, paskalya ile olan bağlantısından ötürü bu tanrının adı ile adlandırılmıştır. paskalya adası ilk olarak avrupalılar tarafından 1722 yılı paskalya pazarında bulunmuş, gezegen de 2005 paskalyasından kısa bir süre sonra keşfedilmiştir.

  görsel

  kaynak

hesabın var mı? giriş yap