şükela:  tümü | bugün
  • şu an itibariyle kesinlikle yapılmaması gereken davranıştır. pekçok firma projeleri o veya bu sebebi bahane gösterip yarım bırakmıştır. yakında çoooook ciddi olarak patlayacak mevzudur. 80 lerin banker mevzusu, 90 ların bankazedeleri gibi bu yılların da konutzedeleri olacak gibi görünüyor. sonra yasal düzenleme vs yapılacak ama ne fayda....
  • bir çeşit kumar. borsada oynamaya da benziyor. bitmiş binadan ev almaya göre daha ucuz, eğer kiracı değilseniz anlamlı. ama riskli!
  • ulusoy inşaat
    uzak durun, dikkat edin kandırmacalara kısaca.
  • dangalaklığın diğer adıdır.

piyasada 3-5 güvenilir firma dışında maketten ev satan firmaların çoğu olayı kötüye kullanmaktadır.

cicili bicili satış ofislerinde, göz alıcı maketleri ve süslü püslü örnek daireleri size gösterip arka planda vaat ettiklerinden daha düşük kalitede ev yaparak karlarına kar katmaktadırlar bağzıları!
  • türkiye'nin en büyük sorunudur. iş gücü yaratılmadan, istihdam sağlanmadan, işçiler çalışıp üretmeden, paraları ödenmeden bir takım insanlar bankaya gidiyor ev yapacam diye kredi alıyor, bir takım insanlar da bankaya gidiyor ev alacam diye kredi alıyor.

ortada üretilmiş bir şey yok, yapılmış bir şey yok ama faizler işliyor. bu ülkenin sonu inşaat sektöründen olacak.
  • aslında riski satın almaktır. risk arttıkça kazanç artar. bu durum bir nevi blockchain ya da venture capital sistemine benzer. siz para kazanmak istiyorsanız projede daha henüz hiç bir şey yokken girmeniz gerekir. bunun özellikle son dönemde çok başarısız örnekleri olduğu gibi -övünmek gibi olacak ama- benim geliştirdiğim son 4 projede maketten hatta maket bile yokken alan insanlar ciddi getiriler elde etti. o insanlar beni gördüklerinde mutluluklarını ifade ediyorlar. zira onlara gerçekleri ve potansiyeli aktarıyorum ve dediğimi yapıyorum. ondan sonra sürdürülebilir bir sistem oluşmuş oluyor.ancak elin kaba yapı taşeronu,tekstilcisi,iktidarın toki müteahhidi ya da necati şaşmaz gibi dizicisi gelip vur kaç yapmaya kalkınca olay çok kötü bitiyor ve bitmeye de mahkum.
    sonuç itibari ile bu konu çok kritik bir konu.eğer böyle bir eyleme girilecekse firma ve referanslarını iyi incelemeli, verdiği taahhütleri iyi değerlendirmeli ve projenin rasyonel verilerini incelemelisiniz. bunlardan herhangi birisi bile tereddüt yaratıyorsa uzak durmanız en doğrusudur.
  • sadece güven duyularak yapılabilecek bir iştir. müteahhit firmanın işin altından kalkabileceğini düşünüyorsanız ve onlar da sizi hayal kırıklığın uğratmazsa yüksek kazanç elde edebilirsiniz.

eskiden kooperatifler vardı, bankerler vardı vs. onların devamı da maketten ev almak veya topraktan ev almak. artılar eksiler iyi değerlendirilmeli.
  • kendim yapmaya çalıştım fakat heryerim yapıştırıcı oldu. hazır maketler daha iyi el beceriniz yoksa.
  • sen bize parayı ver, şuraları bi imzala, biz sana günün birinde müsait olunca evi veririz büyük ihtimal.