şükela:  tümü | bugün
 • 9 eylül 2022 tarihinde çıkacağı duyurulan pentagram’ın yeni stüdyo albümü.

  //ilk izlenim

  tanım: pentagram'ın 35 yılda neler yaptığının bir kompozisyonu.

  35 yıllık kariyerinin yarısından fazlasını sanat ve eğlence karşıtı bir hegemonya içerisinde üreterek var olmaya çalışan bir grup pentagram. bu girişim, bir başarısızlığa kılıf bulma çabası ya da beklentileri aşağıya indirin girizgahı değil elbette.

  bunu pentagram başlığına yazmıştım diye hatırlıyorum ama bir kez de buraya eklemekte beis görmüyorum, kendileri bundan yaklaşık 10 küsür yıl önceki bir röportajlarında her albümde soundlarının değiştiğini ve önceki albümlerle kazanılan kitlelerin onları her yeni albümde eleştirdiğini söylemişlerdi. bundan hiç rahatsız olmadılar, çok sert eleştirileri dahi olgunlukla karşılayıp hanelerine deneyim olarak eklediler.

  tanımdan devam edelim, makina elektrika albümü bende bir günlük okuyor ya da eski fotoğraflara bakıyor izlenimi yarattı. 90-92-97-00 albümlerinden esinlenmeler değil direkt olarak oradaki ruha dönüş var. ancak burada yobaz bir nostalji aramaktan ziyade o dönemde yapılan ama albüme konulmayan şarkıları sanki 2022 yılında yeniden yorumlamışlar gibi bir izlenim oluşturdu. bir cv'den daha fazlası, cv'de ne yaptığınız ve vaatleriniz yer alır, makina elektrika'da ise geçmişte bunları yapabiliyorduk, hala yapabiliyoruz, bizi biz eden tüm gezegenlerin yörüngeleri kesişti ve şimdi de bunu ürettik. dinledikçe, sindirdikçe eklemeler devam edecek.

  teşekkürler, emeğinize sağlık.
 • heyecanla beklediğimiz yeni pentagram albümü.

  albümdeki parçalardan birkaç tanesi zaten daha önce yayınlanmıştı.

  (bkz: bu düzen yıkılsın)
  (bkz: sur)
  (bkz: pride)
 • endüstri meslek lisesi bölümü gibi ismi olan albüm. heyecanla bekliyoruz o ayrı.
 • (bkz: mekatronik)
  müzikal tada bakmalık önden şarkı yayınlanmasını bekliyoruz.
 • grubun ilk albümlerinde kullandığı logoyu içerecek pentagram albümü: https://www.instagram.com/…g_web_button_share_sheet buradan albümün thrash metal tabanlı bir albüm olacağı düşünülebilir. ayrıca kapak tasarımı da trail blazer'ın albüm kapağını anımsatıyor: https://images.app.goo.gl/nvwcsjxiqqrvx7lv6

  bakalım albüm 3 vokalli mi olacak? demir demirkan albümde çalacak mı? trail blazer dönemi tarzında şarkılar dinleyebilecek miyiz? merakla beklemedeyiz.
 • pentagram'ın kapağında 1987'den 1995'teki anatolia albümüne kadar kullandığı kült logosunu da içeren 9 eylül 2022 tarihinde çıkacak ve heyecana gark eden yeni albümü.

  albümde hakan utangaç, murat ilkan, ogün sanlısoy ve gökalp ergen'in solo olarak söylediği 4 şarkının yanında bugüne kadar 3'ünü (bu düzen yıkılsın, sur ve pride) dinlediğimiz toplam 5 tane grupça söylenen şarkı da bulunuyor. türkçe ve ingilizce şarkıların yanında bir tane de enstrümantal parça bizi bekliyor. gitarlarda tabii ki demir demirkan da yerini aldı. cd ve plak olarak fiziksel baskıyı da elimizde tutacağız.

  hadi hep beraber bağıralım: “arkadaşlar pentagraaaaaaaam”
 • şaşırtan bir isimle 9 eylül'de yayınlanacağı duyurulan pentagram albümü. albümden 3 şarkı önceden paylaşılmıştı. severek dinledim hepsini şimdiye kadar. diğerlerinin de aynı ayarda olacağını tahmin ediyorum. kapaktaki logonunsa eski kült logo olması ayrıca mutlu etti. thrash sularına geri dönüş olabilir.

  not: albüm 10 şarkıdan oluşacak. gökalp, murat, ogün ve hakan'ın ayrı ayrı söylediği birer şarkı olacak. önceden yayınlanan üç şarkıya ek iki tane daha tüm vokallerin olduğu şarkı olacak. bir tane de enstrümantal olacak. büyük bir heyecanla bekliyorum.

  edit: ayıp. günah. yapılacak iş değil. muhteşem bir albüm. her yönüyle. adamlar seek and destroy'u tam bir pentagram şarkısı yapmışlar. gerçekten bu kadar iyi bir albüm hayal etmiyordum. emeğinize sağlık babalar.
 • pentagram’ın çıkartacağı yeni albüm.
 • öncelikle eski logonun olması albümün thrash ayarında olacağını düşündürmüş olabilir ama single olarak yayınlanan 3 şarkı bırakın thrash'i ortalama rock şarkıları idi eğer bu şarkılar albümde olacaksa muhtemelen diğer şarkılar da bu ayarda olacaktır. önceden yayınlanan 3 single içerisinde sur çok çok güzel bir şarkıydı bu düzen yıkılsın gaz bir şarkıydı pride ise leş bir şarkıydı. 3 vokalin olması pentagram'ı öldürüyor hepsi ayrı ayrı tadları olan ve pentagram'a ayrı güzellikler bırakan vokallerdi fakat 3in1 olmuyor. keşke mmxıı albümü gibi sadece gökalp olsa çıkan 3 single sadece beraber çaldık şarkıları olsa da albüm tamamen farklı bir konsepte olsa keşke istanbul dışında konserlere gelmeye tenezzül etmeyen demir demirkan solo takılmaya devam etse keşke keşke....her şeye rağmen bu pentagram 9 eylül'de açarız dinleriz severiz
 • bugün gerçekleşecek albüm dinleme partisinde dinleyeceğimiz albüm.
  yorumlarımı ardından ekleyeceğim.
hesabın var mı? giriş yap